Projekt Kauce za bydlení Ivany Tykačové, manželky podnikatele Pavla Tykače, podpořil nyní stát prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj. Přesto tento program bytovou situaci samoživitelek v Česku plošně rozhodně nevyřeší.
Okolo 200 000 samoživitelek, jak je eviduje Český statistický úřad, jen těžko vyjde s tím, kolik peněz mají každý měsíc k dispozici. V souvislosti s rostoucími cenami za bydlení se navíc tento problém ještě umocňuje.
Ivana Tykačová proto také přišla s projektem Kauce na bydlení. Ten je určený ženám, jež nejsou schopny na kauci za nájem bytu ušetřit a jsou proto také nuceny žít se svými dětmi po ubytovnách nebo v azylových domech. V té souvislosti se najdou dokonce případy, kdy musí děti umístit do takových zařízení, jako je Klokánek.
Na jakou podporu má u nás samoživitelka vůbec nárok? Jednak je to peněžitá pomoc v mateřství. Právo na ni má každá žena, která platila pojistné, či splnil podmínky jinak. Dále je to rodičovský příspěvek. Jeho výše je paušální. V nejzávažnějších situacích je tu pak ještě mimořádná okamžitá pomoc, příspěvek na živobytí a případně i doplatek na bydlení, a to v případech, kdy prokazujete Úřadu práce, že se ani po zaplacení nejnutnějšího bydlení nemůžete uživit.
V souvislosti s problematickou bytovou situací se jako optimální řešení jeví příspěvek na bydlení. Ten dorovnává příjem domácnosti a náklady na základní zajištění ubytování a vypočítává se z celkového příjmu domácnosti.
U některých samoživitelek však platí, že na výše uvedenou pomoc nedosáhnou. Mnohdy třeba i jen proto, že se potýkají s papírově vysokým příjmem, které ale jejich partner neplatí. Kvůli tomu mohou spadnout dokonce do dluhové či exekuční pasti.
Jak je však v programu ošetřena skutečnost, kdy partneři v dnešní době žijí sice ve stejné domácnosti, tzv. na hromádce a využívají tak sociálních výhod, mají společně děti a přesto se nikdy nevezmou, jsme se nedozvěděli.
Podnikatelka Ivana Tykačová, která se v Praze zaměřovala ještě do nedávné doby především na byznys spojený s krátkodobými pronájmy, tuto situaci sleduje. Přestože má ona sama hned šest dětí a byla rozvedená, nikdy pravděpodobně takovou situaci řešit nemusela. Přesto se rozhodla nabídnout pomocnou ruku.
vysvětluje Tykačová, co ji k uvedenému roku vedlo.
Samoživitelkám s bydlením pomáhá již od roku 2012. Nejdříve to bylo formou 3-letého programu dotovaného bydlení. A od roku 2018 již pod názvem Kauce na bydlení.
řekla Tykačová LP-Life.
Maximální výše příspěvku přitom ale nemůže přesáhnout 25 000 korun. Vše je financováno jak z rozpočtu nadace Women for Women, kterou Tykačová provozuje, tak prostřednictvím státu – konkrétně ministerstva pro místní rozvoj.
řekla LP-Life ministryně Klára Dostálová.
Počítá se přitom třeba i s tím, že kauce může ve vybraných případech, jako je třeba poničení bytu samotnou nájemnicí, předmětem dalšího vyrovnání se samotnými majiteli nemovitostí.
Tykačovi se přitom snaží být zadobře se všemi, kteří jim mohou pomoci. Vedle Kateřiny Dostálové, která je nestraníkem nominovaným do vedení úřadu za hnutí ANO, to byla v minulosti i jiná politická uskupení. Podle týdeníku Respekt prý Tykač v minulosti podpořil mimo jiné i ČSSD nebo KDU-ČSL. Tuto oblast podpory však nechtějí nijak komentovat, stejně jako Tykačových volební preference v nastávajících volbách.
Programu Kauce za bydlení se v každém případě daří. Jen za loňský rok přijala více než 300 žádostí, z nichž přes 80 také schválila. Na kaucích celkově vyplatila téměř milion korun. Průměrná kauce činila 19 027 korun.
Odborníci v té souvislosti současně ale připomínají, že úhrada kauce není tím jediným a hlavním, co samoživitelky v bytové nouzi zachrání. Stačí se podívat na poslední trendy. Stejně tak nevíme, zda jsou ony kauce pojištěné, jelikož na tuto otázku se nám nepovedlo získat odpověď..
Dlouhodobé nájemné v Praze u bytů nejžádanější dispozice 2+kk totiž dosáhlo ve druhém čtvrtletí meziročně na 14 000 korun měsíčně. Právě hlavní město patří k těm místům, kde bývá o nájemní bydlení největší zájem.
říká ředitel společnosti UlovDomov.cz Martin Březina.
Pokud by se tato poptávka opravdu navýšila, mohlo by to vést pravděpodobně k dalšímu zdražování již tak vysoké ceny za nájemní bydlení. Samoživitelky by tak měly ještě hlouběji do kapsy, než je tomu dnes. Pomoc neziskové organizace Ivany Tykačové samoživitelkám je bezpochyby chvályhodná. Jedná se ale jen o jeden střípek z celkové mozaiky možností, jak situaci opuštěných žen s dětmi vyřešit. Vzhledem k tomu, kolik samoživitelek u nás ve skutečnosti je, si budeme muset na skutečnou změnu, která tento problém vyřeší, pravděpodobně ještě nějakou dobu počkat.