Zřejmě už jste zaznamenali, že Bitcoin od začátku tohoto roku láme neskutečné rekordy. A neustále stoupá. Vlastně už včera bylo na takovou investici pozdě. Jednoduše řečeno, kryptoměna se počátkem letošního roku stala hitem. Na ceně stoupají i další měny, jako například Ethereum. A právě v této kryptoměně tkví nejspíš velká budoucnost. Ptáte se proč? Do virtuálního světa se totiž přesouvají už i diamanty, které se prodávají na nově vzkvétajícím trhu NFT právě za tuto měnu. Digitální diamanty jsou označovány jako nejvzácnější ze všech kryptoměnových investic.
Je velmi pravděpodobné, že to pravé "krypto šílenství" ještě ani nezačalo. Ve stínu virtuálních měn roste další fenomén, a to digitální trh NFT (Non-Fungible Tokens). V překladu něco jako nezaměnitelný token. A právě nezaměnitelnost je hlavní klíč, kterým se liší od kryptoměny či virtuální měny, jež funguje stejně jako klasické peníze. Stokoruna má vždy stejnou hodnotu bez ohledu na to, jakou zrovna držíme.
Jednotlivé nezaměnitelné tokeny mají své jedinečné identifikační kódy a metadata pro rozlišení jednoho NFT od druhého. Nelze s ním tedy obchodovat ani vyměňovat za rovnocenný s jiným kódem. Výsledkem je, že každá NFT je digitální sběratelská součást, kterou nelze replikovat.
Zpátky k diamantům. O jejich první digitální podobu se postaral americký umělec Sebastian Errazuriz. I on se snaží zachytit rostoucí popularitu NFT. Každý digitální diamant je oceněn cenou těch skutečných. K dispozici je pouze 100 jedinečných sběratelských předmětů, každý s dokladem o vlastnictví uloženém v kryptoměnové peněžence Ethereum. Digitální diamanty jsou navrženy tak, aby narůstaly v karátech. Počínaje 1 karátem za cenu 1 Etherea. Díky menšímu celkovému počtu vydání jsou o dost vzácnější než například Crypto Punks nebo Crypto Kitties, ke kterým se dostaneme hned vzápětí.
uvedl Sebastian Errazuriz.
Dalo by se to nazvat jako první digitální pokusy na trhu NFT. Crypto Punks je projekt vyvinutý americkým studiem Larva Labs a jedná se o jeden z prvních tokenů na digitálním trhu. V podstatě jsou to počítačem vygenerované obrázky s pixelovou grafikou. Vznikly sice už v roce 2017, stejně jako Crypto Kitties, velký boom ale zažívají až nyní. Pobláznění kryptoměnového světa potvrzuje i ten fakt, že například virtuální podoba jednoho obrazu se prodala za 69 milionů dolarů.
Existuje pouze 10 tisíc jedinečných Crypto Punků, které jsou digitálně omezené. Nikdy jich víc nebude, a proto se staly velmi oblíbenou sběratelskou záležitostí.
Představte si, že byste měli svého digitálního mazlíčka? I to je totiž možné! Crypto Kitties je hra na platformě Etherum, která umožňuje hráčům nakupovat, sbírat, chovat a prodávat virtuální kočky. Možná se vám může zdát trošku nesmyslné kupovat virtuální kočky za tisíce dolarů, předmětem prodeje není ovšem tak úplně mazlíček, ale právě ty jedinečné tokeny.
Digitální trend už se dostal i do řad hudebníků. Americký DJ Justin Blau na trhu NFT začal například vydávat dříve nezveřejněné písně s exkluzivními vizuálními efekty. Po dražbách prodal svá alba za 33 digitálních tokenů, tedy za více než 240 milionů korun.
Na začátku letošního roku se vydražil klip, ve kterém basketbalista LeBron James blokuje protihráče. Klip se prodal za 2,2 milionu korun. I herečka Lindey Lohan se na trhu rychle zorientovala, obraz své tváře vydražila za 373 tisíc korun.
Jedinou otázkou zůstává, jak dlouho tenhle fenomén bude na scéně. Jedno je jisté - rozhodovat bude cena kryptoměn, které slouží jako platidlo digitálního umění. Vždy to tak bude určitá sázka na nejistotu.