Americké prezidentské volby jsou svázány s řadou tradic. Nejstarší moderní demokracie světa si na nich nadále potrpí. Jednou z nich je konání prvních nominačních voleb pro prezidentské kandidáty ve státu Iowa, kde svého favorita vybírají místní republikáni. Pro tento druh voleb se vžil název "primárky", ovšem v případě právě proběhlého prezidentského nominačního kola v Iowě nejde o zcela přesný výraz.
Jednotlivé státy totiž mají vlastní pravidla pro volby a za primární volby je označováno klasické vyjádření názoru před volebními urnami. Druhou variantou jsou tzv. volební shromáždění (anglicky caucuses), které mají specifickou formu, např. v Iowě se hlasy odevzdávají veřejně, nikoliv tajně, a samotnou volbu předcházejí projevy významných členů strany, které mohou ještě ovlivnit názory jednotlivých voličů.
V Iowě letos k žádnému překvapení nedošlo a zvítězil zde favorit Donald Trump, když získal 51 % hlasů. Na národním sjezdu strany, kde se definitivně rozhodne o kandidátovi republikánské strany ho podpoří 22 delegátů za Iowu. Ačkoliv se jedná o zlomek z celkového počtu asi 2500 volitelů, už tyto volby jsou indikátorem nálad uvnitř strany.
O nominaci se přihlásilo 6 kandidátů. Se ziskem 8 % skončil až čtvrtý podnikatel Vivek Ramaswamy, což se pro něj stalo dokladem neúspěchu a ztráty šancí na celkové vítězství a z volebního klání odstoupil, aby podpořil Donalda Trumpa. Na druhém místě se v Iowě uchytil populární floridský guvernér s krajně pravicovými názory Ron DeSantis, ovšem podle zahraničních médií jeho hvězda má sestupnou trajektorii. Ačkoliv se po porážce Trumpa o potenciálu DeSantise hodně mluvilo, průzkumy voličských nálad mu mnoho šancí nedávají.
Asi největší konkurenci pro ex-prezidenta nyní představuje bývalá americká velvyslankyně při OSN Nikki Haley. Nejen, že její popularita stoupá, ale zároveň reprezentuje "netrumpovské" křídlo v republikánské straně. Zejména se vymezuje od svých kandidátů a jejich snaze ukončit podporu Ukrajiny v boji s Ruskem. Zatímco DeSantis představuje spíše mladší a koherentnější verzi trumpovské politiky, Haley by se mohla stát lídrem obrody republikánské strany.
"Republikánská strana nutně potřebuje obnovu a k té může dojít pouze tehdy, pokud strana znovu objeví své základní principy bez kotvy ,trumpismu‘ na krku...Republikáni se smyslem pro povinnost musí extremisty ze své strany vyloučit dříve, než příští rok napáchají ještě větší škody,"
komentoval např. politický analytik Max Burns pro The Hill rozštěpení republikánské strany, které je zatíženo kontroverzním ex-prezidentem Trumpem. Ten je sice favoritem prezidentských nominací, ale stále čelí žalobám za podněcování vzpoury. V některých státech byla dokonce zakázána jeho účast ve volbách podle dodatku americké ústavy, nicméně finálně o tomto verdiktu bude ještě rozhodovat federální nejvyšší soud.
Právě jeho konkurentka Nikki Haley je možnou alternativou k trumpovské "destruktivní politice", jak ji označil např. server Politico. Tento republikánský směr je reprezentován nejen ex-prezidentem, ale také tzv. hnutím MAGA (Make America Great Again). Jestli jsou republikáni schopni obrody může ukázat další kolo primárek v New Hampshire. Pokud si chce Haley udržet šance na porážku Trumpa, musí zde zvítězit a poslat republikánům jasný vzkaz o tom, že je validní kandidátkou.
"Průzkum NBC News/Des Moines Register/Mediacom ukázal, že 43 % příznivců Nikki Haleyové v Iowě by dalo přednost prezidentu Bidenovi před Trumpem, pokud by se stal kandidátem GOP (Gand Old Party - přezdívka republikánů, poz. red.). Tento rozpor uvnitř strany by mohl mít významné důsledky pro jednotu a strategii GOP v budoucnosti. Celkově lze říci, že Trumpovo vítězství v Iowě je sice významné, ale detaily, které ho provázejí, odhalují pro něj a pro Republikánskou stranu v širším kontextu všeobecných voleb v roce 2024 složitou a náročnou cestu k úspěchu,"
uvedl ve své analýze na síti X server The Intellectualist.
Rozpor uvnitř republikánské strany tak potvrzují i detaily z průzkumů veřejného mínění. Potvrzuje se, že pro řadu republikánů je obviněný Trump problematický, a jak dále analýza uvádí, přibližně třetina voličů by Trumpa v Iowě odmítla, pokud by byl pravomocně odsouzen.
Ačkoliv Haley v primárkách zvítězí jen stěží, je možné očekávat přeliv jejich podporovatelů k demokratickému kandidátovi. Zároveň by se mohla stát lídryní strany ve volbách pro další prezidentský mandát, její potenciál můžou odhalit následující kola primárek v ostatních státech.
Zdroje: ct.24.ceskatelevize.cz, twitter.com, thehill.com, politico.com, thepinknews.com, autorský článek