V roce 2017 se stala nejdražší českou mincí zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937. Vydražil se za neuvěřitelných 550 tisíc eur, tedy zhruba za 14,7 milionů korun. Dnes se dražil ještě unikátnější kousek - zlatý pětidukát z roku 1937, který byl vyražen pouze ve čtyřech kusech. Nový majitel za něj zaplatil neuvěřitelných 850 tisíc eur, což je více než 23 milionů korun, čímž se stal novou nejdražší českou mincí.
Nabízený pětidukát byl podle spolumajitele aukční síně Antium Aurum Pavla Kroužka vyroben ve čtyřech až deseti kusech, přesné číslo známé není, ani to, kde se ostatní nacházejí.
řekl Pavel Koružek. Pětidukát, který se dnes dražil, pochází podle něj ze zahraniční sbírky a zájem je o něj obrovský.
V době koronaviru zaznamenávají obchodníci několikanásobný nárůst v poptávce po sběratelských mincích a drahých kovech. Někdy se nedaří zájem kupujících ani uspokojit, poptávka převažuje nad nabídkou. Uvedli to majitelé specializovaných obchodů a aukčních síní. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla až trojnásobně, denní tržby za prodej drahých kovů se u některých prodejců rovnají týdenním tržbám před koronakrizí. Lidé hledají v nejisté době relativně jistou investici, Češi jsou navíc ve světě vyhlášenými numismatiky.
uvedl Libor Brůna, předseda představenstva společnosti Golden Gate CZ, která nabízí investiční drahé kovy. Vzhledem k vysoké poptávce a omezenému počtu vyražených kusů ale cena mincí v čase rychle roste.
řekl Jan Jelínek z aukční síně Macho & Chlapovič. Krize se podle něj numismatického odvětví určitě nedotýká a klienti mají stále chuť nakupovat.
prozradil Pavel Kroužek, jehož aukční síň dnes dražbu pořádala.
Podle Kroužka přicházejí za poslední půlrok noví klienti, ale ještě více začali nakupovat ti stávající, kteří si na to vyčlenili více peněz. Nárůst zájmu od jara odhaduje na 30 procent.