V České republice žije podle posledních údajů Českého statistického úřadu téměř 600 tisíc cizinců. Oproti roku 2018 tak došlo k nárůstu o cca 29 tisíc osob, což je zhruba 5,1 %. Přesto je počet cizinců v Česku ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi stále podprůměrný. Jejich pobyt zde je spojen převážně s pracovní kariérou.
V České republice žije nejvíce cizinců z třetích zemí – zhruba 59 % z nich. Zbylá procenta tvoří osoby Evropské unie. Mezi cizince třetích zemí převažují ti, kterým bylo uděleno povolení k trvalému pobytu. Oproti tomu mezi cizinci ze zemí EU dominují ti, kteří jsou registrováni k trvalému pobytu.
komentuje dlouhodobý vývoj Jarmila Marešová, expertka ČSÚ na mezinárodní migraci.
Mezi cizinci na území ČR viditelně převažují muži (58 %). Z hlediska členění podle státního občanství mají mezi občany EU evidovanými úřady práce nejvyšší zastoupení občané Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska. Mezi občany třetích zemí dominovali Ukrajinci (144 tisíc), následováni občany Ruské federace, Vietnamu, Mongolska, Běloruska a Moldavska.
Nejsilněji jsou zastoupeny zejména kategorie mladšího produktivního věku (30-39 let). V tomto věkovém rozmezí se nachází více než čtvrtina cizinců. Skupina osob v předproduktivním věku dosahuje 13,9 % z celkového počtu. Velmi nízký podíl připadá na osoby v postproduktivním věku (65+). V této kategorii se nachází pouze 5,7 % cizinecké populace.
Podle údajů MPO dosáhl počet cizinců zaměstnaných v ČR koncem roku 2019 celkem 715 651 tisíc osob. Podíl zahraničních pracovníků tak v tomto roce činil 14,7 % z celkového počtu zaměstnaných. Ve srovnáním s rokem 2018 rostly zejména počty cizinců v pozici zaměstnanců (621,9 tisíc oproti 598,5 tisíc).
uvádí Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. V důsledku opatření proti pandemii covid-19 se poptávka po zahraniční pracovní síle snižovala, docházelo k propouštění či přesunu pracovníků. Ke konci června 2020 bylo registrováno zhruba o 20 tisíc méně cizinců než koncem roku 2019.
Koronavirová situace v roce 2020 se dotkla hlavně osob v postavení zaměstnanců. Zatímco na konci roku 2019 bylo Úřadem práce ČR (ÚP) registrováno 621,9 tisíc zaměstnanců s jiným než českým občanstvím, tak v polovině roku 2020 jich bylo 602,5 tisíc. Občané EU tvořili v roce 2019 většinu cizinců evidovaných úřady práce (61,6 %), přičemž nejvyššího počtu i podílu dosahovali Slováci (202 tisíc). V rámci EU dále následují občané Polska, Rumunska a Bulharska. Více než třetina zbývajících cizinců evidovaných úřady práce byli cizinci z třetích zemí. K 30. červnu 2020 poklesly nejvíce počty Ukrajinců (na 133 tisíc; o 7,7 %) a Slováků (na 199 tisíc; o 1,3 %).
Nejvíce cizinců (28,7 % z celku cizinců evidovaných ÚP) bylo zaměstnáno ve zpracovatelském průmyslu. Následovaly administrativní a podpůrné činnosti, dále velkoobchod, maloobchod a stavebnictví. Na druhé straně odvětvím s nejnižším zastoupením zaměstnaných cizinců zůstávala veřejná správa; povinné sociální zabezpečení.