V Itálii nečekejte žádnou pečínku. Zato vás přivítají luxusní chutě čerstvě připravených ryb, chobotnic a mořských plodů. V Římě se podávají smažené kousky riccoty nebo speciálně připravený artičok, brokolice či cuketa. V Neapoli je tradičním chodem mix z brokolice a mořských plodů. Tak jako ve Francii sýry, v Itálii nechybí těstoviny! Na stolech najdete i ančovičky a parmezán. Jako desert se nejčastěji servíruje panettone, což je něco jako naše bábovka.
Na rozdíl od Itálie si na pořádné pečínce pochutnáte v Brazílii! Právě tady se na vánoční stoly dodávají speciálně geneticky modifikovaná kuřata, kterým se říká Chesters. Jsou vykrmována tak, aby měla nejvíce luxusního masa na prsou. Takové kuře neuvidíte nikde v Brazílii pobíhat, ale o Vánocích si na něm každý rád smlsne! Podává se pečené, posypané muškátovým oříškem a doplňují ho olivy, brambory, cibule a paprika.
Na brazilském vánočním stole nechybí ovoce (ananas, třešně, mango), oříšky, studený bramborový salát s jablky a rozinkami ani vánoční rýže. Setkat se můžete i s původně portugalským jídlem zvaným rabanadas: starý chleba namočený v mléce a vajíčku, osmažený se spoustou cukru a skořice.
Osvěžíte se studeným pivem a běžným slavnostním koktejlem je luxusní caipirinha.
Přestože je Korea z největší části buddhistická země, Vánoce jsou zde nejoblíbenějším svátkem. Více než u nás se v této asijské zemi chodí na štědrovečerní večeři do restaurací. Na co si tam o Vánocích pochutnávají?
Vánoční bufet obsahuje všechno možné. Najdete zde vše od pečených krocanů přes krabí nožičky až po sushi. Po tradičním vánočním jídle v této zemi budete pátrat marně, místo toho si v restauracích Korejci pochutnávají na populární korejské kuchyni: sladkých bramborách, nudlích, rýžové polévce, grilovaném hovězím mase bulgogi a ostrém naloženém zelí gimchi.
O adventu se v Rusku hodně jí, a tak je často vánoční večeře bez masa. To se dodržuje především v ortodoxních rodinách. Nemyslete si však, že jsou stoly prázdné, naopak! Většinou se na nich vystřídá na počest dvanácti apoštolů celkem až 12 chodů!
Jako první na řadu přichází suchý chleba, který se namáčí v medu a poté v česneku. Tyto ingredience symbolizují sladkosti a hořkosti života. Kutya neboli sochivo je prvním chodem, který představuje něco jako vánoční puding. Následuje polévka z hub, boršč nebo pelmeně.
Součástí chodů je také sterilovaná zelenina a v neortodoxních rodinách i porce ryby se salátem. Přichází cereální chod, rýže nebo knedlíky. Někde je desertem jen ovoce a ořechy, jinde jsou to sladkosti v podobě pečiva a cukroví.
Ve Francii zažijete opravdu delikátní a luxusní menu. Nechybí foie gras, ústřice (většinou servírované v syrovém stavu) nebo uzený losos. Samozřejmě s vínem! Hlavním chodem je krocan plněný kaštanovou nádivkou a servírovaný s houbami a zeleninou. V oblasti Alsaska bývá krocan nahrazován husou.
Slavnostní vánoční menu se ve Francii samozřejmě neobejde bez sýra doplněného salátem a lahodným červeným vínem.
Nechali jste se inspirovat? Připravíte letos na vánoční stůl nějakou exotiku nebo zůstanete u klasického českého kapra? Ať budete servírovat cokoliv, přejeme vám, aby se u vašeho svátečního stolu především sešli všichni ti, které máte rádi.