Top hledané
Výsledky (0)
Budoucnost s krásnými tvary

Po celé Praze nastanou změny! Takhle bude vypadat hlavní město za 20 let

Karolína Lišková
23. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Mladá žena koukající šokovaná do telefonu.

Výlet do budoucnosti nabízí výstava „Praha zítra? Pražské priority“ představující 25 stavebních projektů, které v příštích dvaceti letech výrazným způsobem promění tvář Prahy. Výstava, do které se mohou interaktivně zapojit sami návštěvníci, mapuje 5 základních kategorií stavebního vývoje hlavního města, a to nové čtvrti, nová dopravní propojení, nové příležitosti, nová náměstí a ulice a nové parky. Každou kategorii přitom reprezentuje 5 konkrétních projektů.

Vizualizace Holešovické tržnice.
Vizualizace Kongresového centra.
Vizualizace stanice metra D.

Kromě velkých stavebních projektů, jako je metro D, pražský okruh, revitalizace Karlova náměstí nebo stavba Vltavské filharmonie ukazuje výstava také méně známé proměny budoucí Prahy.

Změny nastanou po celé Praze

Jednou z nich je také Drážní promenáda na Praze 10. Rekonstrukcí opuštěné trati spojující Vršovice a Strašnice vznikne příjemný městský park, který bude připomínat newyorskou High Line.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Hradební korzo nacházející se na rozhraní Starého a Nového Města přinese lepší propojení a podmínky pro chodce, cyklisty či městskou dopravu na jedné z nejstarších pražských promenád.

Otevřít v galerii (4)
Vizualizace Dvoreckého mostu.
Vizualizace Dvoreckého mostu. Zdroj: archiv Praha zítra? Pražské priority

Nová spojení reprezentuje Dvorecký most, který překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a propojí tak Smíchov a Pankrác. Most je navíc tvarován jako socha. Architekti ve spolupráci s umělcem Krištofem Kinterou předpokládají realizaci výtvarného díla ve formě multifunkční kubistické krajiny a botanické zahrady pouličního osvětlení.

Rozvojové oblasti reprezentuje vedle velkých brownfieldů, jako jsou Bubny-Zátory nebo Smíchov City, například méně známá nová čtvrť Bohdalec-Slatiny ohraničena železničními tratěmi a tělesem Městského okruhu, která by se v budoucnu měla proměnit v příjemné místo k životu.

Otevřít v galerii (4)
Vizualizace budoucí podoby Nákladového nádraží Žižkov.
Vizualizace budoucí podoby Nákladového nádraží Žižkov. Zdroj: archiv Praha zítra? Pražské priority

Praha jako místo pro život

„Jako prioritu vnímám celkové zlepšení kvality života v Praze. Myslím, že největším problémem Prahy je krize dostupnosti bydlení. Jako zásadní téma rozvoje města proto vidím otevřít pro výstavbu největší brownfield, tedy Bubny-Zátory,“

říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Zapojit do hledání pražských priorit se přitom může každý. Sami návštěvníci mohou hlasovat o největší prioritě nebo navrhnout svůj vlastní prioritní projekt, který jim chyběl na kurátorském seznamu.

Otevřít v galerii (4)
Vizualizace Václavského náměstí.
Vizualizace Václavského náměstí. Zdroj: archiv Praha zítra? Pražské priority

Téma bydlení v Praze je palčivou otázkou i pro Adama Zábranského, radního pro oblast bydlení a transparentnosti.

„Naprostou prioritou je zlepšení dostupnosti bydlení v Praze. Potřebujeme k tomu právě proměnu brownfieldů, kterých tu máme hned několik, ale dlouhé desítky let ležely ladem. Nelze ovšem spoléhat na to, že problém vyřeší sám trh. Byty za tržní ceny si dnes nemůže dovolit koupit téměř nikdo. Je potřeba řešit také legislativní změny, např. vyčlenění 15 nebo 20 % z nového developmentu pro fond dostupného bydlení a podobně.“

Otevřít v galerii (4)
Trojská lávka vedoucí přes řeku Vltavu.
Trojská lávka vedoucí přes řeku Vltavu. Zdroj: archiv Praha zítra? Pražské priority

Expozici připravilo hlavní město Praha a IPR Praha. Začíná 23. září a potrvá do 20. prosince 2020 v prostorách pražského Centra architektury a městského plánování (CAMP) a na Mariánském náměstí, kde jsou projekty představeny formou panelové výstavy.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Centrum architektury a městského plánování
Vyšehradská 51, Praha 2 Areál Emauzského kláštera
+420 770 141 547