Top hledané
Výsledky (0)
Sází politické strany spíše na populismus, nebo nabízejí reálné programy?

Volby aneb Zamyšlení nad tím, co skutečně trápí tuto zemi?

Radek Polák
27. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Lena hledající rovnováhu

Navzdory občasným populistickým zkratkám a strašení rozhodnou o naší další budoucnosti po říjnových volbách především recepty, jak řešit naše reálné problémy. Ať už je to důchodová reforma, rekordní inflace a s tím spojené zdražování nebo nedostupné bydlení, kvůli němuž jsme v Evropské unii až na samém chvostu. Pojďme se podívat, co nabízí politické programy. Nuda to rozhodně nebude!

Volby jsou každým dnem blíže. A stejně jako v Německu ještě den před volbami velké procento voličů nevědělo, koho a zda vůbec budou volit, je tomu i v naší české kotlině. Předvolební boj graduje, ale málokdy je jasné, zda se jedná skutečně o čestný boj nebo spíše o to, jak pošpinit "konkurenty" před očima potencionálních voličů. Špinavé prádlo se pere na veřejnosti, některé strany se nepokrytě urážejí, a voliči se stále více ztrácejí v tom, čí jméno do volební urny vlastně hodit.

Podle posledních průzkumů agentury Kantar zveřejněných včera, by ve sněmovních volbách nadále vyhrálo vládní hnutí ANO (24,5 %), následované koalicí SPOLU - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (23 %) a na třetí příčce koalicí PirStan (20,5 %), přičemž Piráti spíše STANu škodí. Karty se ale ještě můžou zamíchat, pokud si i my uděláme jasno v tom, na čem nám v pohledu do naší budoucnosti záleží.

Podívejme se tedy na to, o čem se mluví nejvíce, a jak moc jsou pohledy jednotlivých stan odlišné. 

Zdražování

Aktuální více než 4procentní inflace, jakou jsme zaznamenali v srpnu, u nás nebyla již 13 let. Jak tvrdí Česká národní banka, ke zdražování dochází ve všech sledovaných položkách.

ANO dává od inflace ruce pryč. Podle Andreje Babiše není řešení problému na vládě, ale především na centrální bance, jak uvedl nedávno v rámci poslaneckých interpelací. Mnoho expertů proto také hovoří o dalším zvyšování úrokových sazeb, k nimž může tato nezávislá banka přikročit.

Opoziční ODS, která jde do voleb v koalici SPOLU, uznává, že Česká národní banka moc jiných možností k potlačení inlflace ani nemá.

Otevřít v galerii (6)
Andrej Babiš
Andrej BabišZdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

„Skutečnost, že případné zvýšení úrokových sazeb povede k prodražení úrokových nákladů ze státního dluhu, je jedním z bolestivých důsledků tragického rozpočtového hospodaření hnutí ANO, které navíc obřími deficity přifukovalo nynější vysokou inflaci,“

komentoval pro LP-Life situaci její poslanec Jan Skopeček.

ANO si zdražování i obří schodek rozpočtu uvědomuje, odvolává se však zároveň i na výhody letošního zrušení superhrubé mzdy, jež mají být podle tohoto uskupení ve srovnání s nárůstem inflace stále ještě výraznější. 

„Pozitivní efekty snížení zdanění práce od 1. 1. 2021 a zvyšování slev na poplatníka stále převyšují nárůst inflace a bude tomu tak i v příštím roce,“ 

je přesvědčena ministryně financí Alena Schillerová.

Otevřít v galerii (6)
Alena Schillerová
Alena SchillerováZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Podle hnutí Roberta Šlachty Přísaha by mohlo být jedním z protiinflačních kroků snížení DPH na potraviny z 15 na 10 procent. Opírá se přitom o srovnání se zahraničím. Současně s tím však již neupřesňuje, kde na to v době rekordního státního schodku vzít.

Otevřít v galerii (6)
Inflace roste v posledních týdnech 3 až 4procentním tempem
Inflace roste v posledních týdnech 3 až 4procentním tempemZdroj: Pixabay

Daně

Ke zjednodušení daňového systému a nezvyšování daní nabádá jak hnutí ANO, tak koalice SPOLU,  která vedle ODS zahrnuje rovněž TOP09 a KDU-ČSL. SPOLU plánuje vytvořit pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop daňového břemene. Jakmile jej složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude podle tohoto programu automaticky vyloučené.

SPD zase navrhuje snížení daňového zatížení. Nejen u zaměstnanců, ale i živnostníků, drobných podnikatelů a firem. Oproti Přísaze má Okamurova jasno, od koho peníze získat. Může za to vnější nepřítel v podobě nadnárodních korporací, které prý naši zemi „vysávají“.

Progresivnímu zdanění příjmů fyzických osob a většímu daňovému zatížení největších korporací se nebrání sociální demokracie. Naopak malým a středním podnikům by se měly daně snížit. Že za největší problémy ve finanční oblasti mohou ti velcí a silní, si myslí rovněž komunisté. Součástí jejich programu je proto mimo jiné progresivní zdanění bohatých a miliardářská daň. Nechybí například ani digitální a bankovní daň a zavedení sektorové daně pro banky či obchodní řetězce.

Otevřít v galerii (6)
Seniorů u nás za chvíli bude již téměř třetina
Seniorů u nás za chvíli bude již téměř třetinaZdroj: Freepik

Stárneme. A je nás čím dál více

V Česku máme v současnosti téměř 2,5 milionu důchodců. V souvislosti se stárnutím populace navíc jejich počet dál poroste. Za 30 let jich má být již o zhruba půl milionu a za 40 dokonce o milion více. Již nyní jde přitom každoročně na důchody ze státního rozpočtu téměř 240 miliard korun. A jak se k tomu jednotlivé politické strany staví? 

Vládní hnutí ANO mělo důchodovou reformu ve svém programu již před čtyřmi roky. Navzdory tomu, že má ve vládě většinou, k čemuž jí v parlamentu dlouhodobě pomáhají sociální demokraté, komunisté a poslanci SPD, se v tomto směru nepokročilo. Prý proto, že je pro reformu třeba širší politické shody. V aktuálním volebním programu má přitom toto hnutí uvedeno následující: „Důchodci zůstanou naší prioritou, aby se seniorského věku nemuseli bát ani dnešní pracující.“  

Otevřít v galerii (6)
Žena vážící pro a proti
Žena vážící pro a protiZdroj: Freepik

Sociální demokraté svůj díl odpovědnosti, proč ke schválení důchodové reformy zatím nedošlo, odmítají a svalují vinu na svého silnějšího koaličního partnera. V programu chtějí pro další období zachovat stávající průběžný systém financování starobních důchodů, který je založený na odvodech od ekonomicky aktivní části obyvatelstva.

Koalice SPOLU chce důchodový účet oddělit od státního rozpočtu a jak uvádí „odstranit nespravedlnosti v penzijním systému“. Základem reformy má být zaručený důchod, jehož výše se bude odvíjet od průměrné mzdy.

Piráti, kteří jdou do voleb v koalici s hnutím STAN, pak hovoří obecně o tom, že navrhnou ve spolupráci s Ministerstvem financí pro důstojné důchody požadované zdroje tak, aby měl každý důstojný důchod garantovaný.

Otevřít v galerii (6)
Ceny bytů zdražují především ve větších městech
Ceny bytů zdražují především ve větších městechZdroj: Pixabay

Bydlení

Ceny bytů se u nás od konce roku 2015 postupně zvýšily o 86 procent, jak vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte. Bydlení se tak stává ještě méně dostupným, než tomu bylo v minulosti.

Piráti a Starostové tvrdí, že již mají řešení připravené. Jedná se o zákon, který nabídne obcím soubor nástrojů, které situaci obyvatel pomůže.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Chceme, aby obce rozšiřovaly své bytové fondy, a proto zlepšíme podmínky dotací na výstavbu obecních bytů, které dnes téměř nikdo nečerpá. A chceme také umožnit obcím regulovat krátkodobé ubytování v bytech, jako je Airbnb,“

navrhuje například pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Vedle toho koalice prosadí zákon o podpoře v bydlení, který nastaví postupy a financování sociální práce s lidmi v bytové nouzi a prováže tuto pomoc s dávkovým systémem.

SPOLU má v plánu novou výstavbu zejména v brownfieldech a na nevyužitém území. Chce proto také prosadit výrazně jednodušší povolování staveb a podpořit výstavbu až 40 000 nových bytových jednotek ročně.

Společně se soukromým sektorem hodlá ANO stavět nájemní bydlení a společně s obcemi dostupné bydlení nejen pro seniory, ale i sociální bydlení pro ostatní potřebné skupiny obyvatelstva. 

Komunisté zase zvažují státní program výstavby státního, obecního a družstevního bydlení, zejména pak dostupných bytů pro mladé rodiny nebo pro osamělé seniory. Mají současně ambici, aby se nájemné snížilo zejména v obecních bytech. Zůstává však otázkou, jak by se na to tvářily samotné obce, pro něž je to mnohdy vhodným zdrojem příjmu pro další investice.

Zdroje: novinky.cz, Česká televize, Prima, vlastní dotazování a vlastní průzkumy

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze