Pařížské muzeum Louvre pořádá k letošnímu 500. výročí od úmrtí Leonarda da Vinciho ojedinělou retrospektivní výstavu. Návstěvníci na ní mají možnost poznat dílo tohoto renesančního génia v co nejucelenější formě. Výstava byla v Paříži zahájena teprve před několika dny a už ji vidělo přes 220 000 návštěvníků. No, není se čemu divit.. Pokud byste po návštěvě muzea také zatoužili, rozhodně si musíte zakoupit vstupenky v online předprodeji. Výstava potrvá do 24. února 2020.
Některé obrazy zapůjčila i královna Alžběta II.
162 Da Vinciho děl pod jednou střechou? V Louveru probíhá výstava, jaká tu ještě nebyla, obrazy zapůjčil Bill Gates ale i Alzběta II. V Paříži probíhá velkolepá Da Vinciho výstava!
Po několikaletém plánování a dlouhých přípravách, bylo do Louveru shromážděno celkem 162 obrazů, kreseb, rukopisů, soch a předmětů pocházejících z prestižních světových muzeí, galerií a sbírek, z toho deset maleb. Pokud se vám podaří se na tuto jedinečnou výstavu dostat, uvidíte kromě Madony ve skalách, Svaté Anny, Svatého Jana Křtitele a portrétu dámy La Belle Ferronniére, také zapůjčenou Madonu s kvítkem z petrohradské Ermitáže, Portrét mladého muže neboli Hudebníka z Milána, Svatého Jeronýma z Vatikánských muzeí, Ženskou hlavu aneb La Scapigliata z Parmy či variace na Svatou Annu z londýnské Národní galerie.
Nejslavněší dílo umělce, a to obraz Mona Lisa, zůstala z kapacitních důvodů i po dobu výstavy na svém místě ve stálé expozici.
sdělil pro jeden britský deník kurátor výstavy Vincent Delieuvin.
Pro tuto výjimečnou výstavu zapůjčil muzeu i některá svá díla Bill Gates nebo sama královna Alžběta II. která dala k dispozici umělecké klenoty, které jsou v paláci obvykle přísně střeženy za zavřenými dveřmi.
vyjádřil se pan Delieuvin.
Celá výstava je rozdělena na čtyři části. V té první se před návštěvníky odkrývají Leonardovy kresby z učňovských let. Druhá část ukazuje, jak se Leonardo vymanil z posedlosti dokonalou formou, která mu bránila zobrazit věrohodně pohyb a ilustruje genezi jeho technik.
Předposlední část výstavy je zasvěcená vědě a malířovým ilustracím z oblasti matematiky, astronomie či anatomie. Tuto expozici uzavírá známá kresba Vitruviánského muže. Tento slavný náčrt byl pojištěn na 25, 6 milard korun.
Poslední, čtvrtá část výstavy umožnuje prohlédnout si díla mistra ve virtuální realitě. Pomocí 3D brýlí mohou návštěvníci blíže prozkoumat detail na jednotlivých obrazech, které jsou pouhým okem neviditelné.