Stejně jako kdysi ready-made, tak i Wabi Sabi povznáší dávno zapomenuté předměty. Jde proti masové produkci, vyumělkovanosti. Luxus a design tohoto stylu, a vlastně i životní filozofie, tkví v autenticitě, kráse věci samotné. Není již třeba nic uměle přidávat.
Wabi Sabi si libuje v přírodních materiálech, jako je dřevo, kámen, keramika. Všechno v přírozených odstínech hnědé, šedé, béžové. Povrchy jsou často neopracované, hovoří svým vlastním příběhem. Každá struktura, prasklina, nerovnost vytváří tu správnou patinu. Luxusní materiál prověřený časem. Tento styl si našel kořeny v prastaré minulosti u zenových mnichů a čajových mistrů.
Wabi Sabi styl často spojuje neslučitelné, nabízí neotřelé kombinace, pohrává si s asymetrií. Toto všechno je v naprostém protikladu k postmodernímu přesně vykonstruovanému umění. Prostor nechává luxusně čistý a vzdušný, zbytečně ho nezahlcuje. V životní filozofii pak převládá názor, že je zbytečné hromadit věci. Stačí mít po ruce vše potřebné a to, co máme rádi. Tak docílíme pozitivní atmosféry pro život.
Motto tohoto stylu mluví za všechno. V bydlení se tak preferuje otevřený, nečleněný prostor, obzvláštněný posuvnými papírovými stěnami – šódži. Stejně jako příroda, která prostupuje do obydlených částí, nebo je jen obklopuje, tak také světlo hraje důležitou roli. Má terapeutický účinek, musí v maximální míře vnikat dovnitř.
Dejte šanci věcem, které už nikdo nepotřebuje, zachraňte je, umělecky je zrecyklujte. Stejně tak odstraňte ze svého života hluk, vytvořte prostor pro zklidnění duše, rozjímejte a nezapomeňte na úsměv.