Rasismus ve fotbale by se dal za posledních pár let nazvat “fenoménem” a probíhá velký boj o jeho zastavení. A i Česko má v tomto ohledu černý puntík, který navíc dostal minulý týden nový rozměr. Do "hry" se nyní musí zapojit i ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který bude dnes jednat s britským velvyslancem. Na vině je kauza ohledně urážek českých dětí po čtvrtečním utkání Sparty s klubem Glasgow Rangers. A není to ani tak dávno, kdy Ondřej Kúdela údajně rasisticky napadl hráče Glasgow Rangers Glena Kamaru. Mají tyto dvě kauzy souvislost?
K urážkám Glena Kamary se později připojili fanoušci na sociálních sítích, kteří hráči nadávali do “negra” a podobné vzkazy posílají i jeho spoluhráčům tmavé pleti. Nedávno proběhlo fotbalové EURO a ani tahle akce neproběhla bez rasistických afér.
Ve čtvrtek se ale do xenofobních projevů ve fotbale zapojily dokonce i děti, fanoušci pražské Sparty, která se s problémy rasismu potýká dlouhodobě. Po čtvrtečním zápase měly údajně dětští fanoušci napadat a urážet bučením opět Glena Kamaru. K celé kauze se na Twitteru vyjádřil velmi stručně Marvin Bartley, poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu. Bartley zveřejnil na Twitteru fotku shnilých jahod a vše shrnul slovy:
Proti jeho příspěvku se ohradil ministr vnitra Jan Hamáček a vydal právě Jakuba Kulhánka, aby si předvolal britského velvyslance. Obhajuje celou situaci tím, že Češi rozhodně nejsou rasisti a že podobná slova do sportu nepatří.
Skotové se přitom k celé kauze vyjadřují a i oni zde hledají spojitost s rasismem. To, že Glen Kamara ale již letos na jaře obvinil Slávistu Ondřeje Kúdelu právě z rasismu, si nikdo do souvislosti nedává. Kúdela byl přitom vyřazen na deset zápasů.
Ani fotbalová Sparta se nezdržela komentáře a nadávající děti označuje na svých stránkách za "nebohé" a skotská obvinění striktně odmítá s tím, že "šestileté dni nemají ponětí o tom, co je rasismus".
Schůzka obou je na programu právě dnes a jejím cílem je podobné útoky z obou stran zastavit. Jaká je ale možnost, že se to podaří? Co na to naše legislativa?
Finále EURA vyhráli Italové, kteří porazili Anglii. Obrovskou vlnu odporu ve Velké Británii, a nejenom tam, ale vzbudili rasistické urážky fotbalistů tmavé pleti...a kde jinde, než na sociálních sítích.
říká pro LP-Life psycholožka Petra Godasová. A přesně to se stalo i ve finále. Po prodloužení netrefili branku v rozstřelu tři angličtí střelci, všichni tmavé pleti. A záminka strhat je na internetu je na světě!
A právě anglická fotbalová liga toho má dost! Od příští sezony začne rozdávat tresty za rasismus. Hráči i trenéři můžou za tento prohřešek dostat zákaz startu na šest až dvanáct zápasů.
Podle Mezinárodní fotbalové federace i Evropské fotbalové unie hrozí za rasismus minimálně desetizápasový trest. Podle anglického svazu může být o něco mírnější, když k tomu dojde na sociálních sítích nebo budou zjištěny polehčující okolnosti.
I když bychom byli rádi, kdyby tomu bylo naopak, tak i čeští fanoušci jsou velmi často neukáznění. Pražská Sparta už poněkolikáté v sezoně pyká za rasismus fanoušků. Tentokrát dostali pokutu 75 tisíc korun kvůli chování některých příznivců v Plzni. V úvodním ligovém kole na Letné uráželi olomouckého univerzála Florenta Poulola a Pražané dostali od disciplinárky pokutu 100 tisíc korun a má podmínečně uzavřenou část stadionu.
říká pro LP-Life sportovní reportér České televize David Kalous.
Ti, kterých se toto téma dotýká úplně nejvíc jsou ovšem samotní hráči. Oni jsou ti, kteří stojí na hřišti a musí takové věci poslouchat, takže nás samozřejmě zajímalo, co si o rasismu v Česku myslí oni samotní.
Ubong Moses Ekpai je nigerijský útočník, který v pražské Slavii působí od června tohoto roku. Za rasistické urážky by podle něho měly být vyšší tresty.
říká pětadvacetiletý útočník Slavie a dodává:
Christ Tiéhi je posilou libereckého fotbalového klubu z Francie. On sám v Česku zkušenosti s rasismem nemá. A to ani na hřišti, ani mimo něj. České fanoušky si pochvaluje, že mají opravdu rádi fotbal.
říká Tiéhi pro LP-Life. Kdo se k tématu nechtěl příliš vyjadřovat byl dánský obránce pražské Slavie Alexander Bah.
Velmi čerstvý incident se stal během kvalifikace na mistrovství světa v Kataru, kde Anglie porazila Maďarsko 4:0. Angličané sice jasně vyhráli, ze hřiště se jim ale zřejmě neodcházelo nejlíp. Záložníci Raheem Sterling a Jude Bellingham byli celý zápas pod palbou rasistických nadávek. Tento týden v úterý udělila UEFA Maďarsku pokutu ve výši necelých pěti milionů korun. Zároveň přišel trest v podobně zavřeného stadionu na dva zápasy.
Jenže teď ta zásadní otázka: Pomůžou takové tresty k vymezení rasismu ve fotbale? A je vůbec něco, co by tomu zabránilo. Co myslíte, má Christ Tiéhi pravdu? A jsou šestileté děti skutečně tak nevinné?
Zdroje: TN.cz, Česká televize, Irozhlas, Aktuálně, vlastní dotazování