Top hledané
Výsledky (0)
Vyšší tresty za rasistické nadávky ve fotbale? Jde o mentalitu, kterou bohužel nezměníte, říká záložník Christ Tiéhi. Jak vnímají fotbalisté etnickou nesnášenlivost v Česku?

Xenofobie ve fotbale u dětí? Urážky "sparťanských dětí" bude dnes řešit Kulhánek

Kateřina Ostrejšová
04. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Christ Tiéhi

Rasismus ve fotbale by se dal za posledních pár let nazvat “fenoménem” a probíhá velký boj o jeho zastavení. A i Česko má v tomto ohledu černý puntík, který navíc dostal minulý týden nový rozměr. Do "hry" se nyní musí zapojit i ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který bude dnes jednat s britským velvyslancem. Na vině je kauza ohledně urážek českých dětí po čtvrtečním utkání Sparty s klubem Glasgow Rangers. A není to ani tak dávno, kdy Ondřej Kúdela údajně rasisticky napadl hráče Glasgow Rangers Glena Kamaru. Mají tyto dvě kauzy souvislost? 

K urážkám Glena Kamary se později připojili fanoušci na sociálních sítích, kteří hráči nadávali do “negra” a podobné vzkazy posílají i jeho spoluhráčům tmavé pleti. Nedávno proběhlo fotbalové EURO a ani tahle akce neproběhla bez rasistických afér.  

Dětští fanoušci - vidí vzor, nebo samy mají názor?

Ve čtvrtek se ale do xenofobních projevů ve fotbale zapojily dokonce i děti, fanoušci pražské Sparty, která se s problémy rasismu potýká dlouhodobě. Po čtvrtečním zápase měly údajně dětští fanoušci napadat a urážet bučením opět Glena Kamaru. K celé kauze se na Twitteru vyjádřil velmi stručně Marvin Bartley, poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu. Bartley zveřejnil na Twitteru fotku shnilých jahod a vše shrnul slovy:

"V žádném případě to není chyba dětí, které se chovají tak, jak je to neučili dospělí. Jakou mají šanci, když jsou ve stejném košíku se shnilým ovocem." 

Proti jeho příspěvku se ohradil ministr vnitra Jan Hamáček a vydal právě Jakuba Kulhánka, aby si předvolal britského velvyslance. Obhajuje celou situaci tím, že Češi rozhodně nejsou rasisti a že podobná slova do sportu nepatří.

Skotové se přitom k celé kauze vyjadřují a i oni zde hledají spojitost s rasismem. To, že Glen Kamara ale již letos na jaře obvinil Slávistu Ondřeje Kúdelu právě z rasismu, si nikdo do souvislosti nedává. Kúdela byl přitom vyřazen na deset zápasů.

Ani fotbalová Sparta se nezdržela komentáře a nadávající děti označuje na svých stránkách za "nebohé" a skotská obvinění striktně odmítá s tím, že "šestileté dni nemají ponětí o tom, co je rasismus".

Schůzka obou je na programu právě dnes a jejím cílem je podobné útoky z obou stran zastavit. Jaká je ale možnost, že se to podaří? Co na to naše legislativa?  

Urážky po finále EURA 

Finále EURA vyhráli Italové, kteří porazili Anglii. Obrovskou vlnu odporu ve Velké Británii, a nejenom tam, ale vzbudili rasistické urážky fotbalistů tmavé pleti...a kde jinde, než na sociálních sítích.  

“Lidé se najednou schovají. Jsou v určité anonymitě a nemají takový strach. Mají pocit, že přes displej dokáží úplně všechno. Spoustu lidí si na sociálních sítí vybíjí své problémy doma, v práci...Prostě si vybíjejí agresi na ostatních,” 

říká pro LP-Life psycholožka Petra Godasová. A přesně to se stalo i ve finále. Po prodloužení netrefili branku v rozstřelu tři angličtí střelci, všichni tmavé pleti. A záminka strhat je na internetu je na světě! 

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Otevřít v galerii (5)
Fanoušci umí být nekompromisní
Fanoušci umí být nekompromisní Zdroj: Unsplash

Jak je to ale s tresty?  

A právě anglická fotbalová liga toho má dost! Od příští sezony začne rozdávat tresty za rasismus. Hráči i trenéři můžou za tento prohřešek dostat zákaz startu na šest až dvanáct zápasů.  

Podle Mezinárodní fotbalové federace i Evropské fotbalové unie hrozí za rasismus minimálně desetizápasový trest. Podle anglického svazu může být o něco mírnější, když k tomu dojde na sociálních sítích nebo budou zjištěny polehčující okolnosti. 

Sparta pyká už poněkolikáté 

Otevřít v galerii (5)
Sparta už poněkolikáté v sezoně pyká za rasismus fanoušků
Sparta už poněkolikáté v sezoně pyká za rasismus fanouškůZdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

I když bychom byli rádi, kdyby tomu bylo naopak, tak i čeští fanoušci jsou velmi často neukáznění. Pražská Sparta už poněkolikáté v sezoně pyká za rasismus fanoušků. Tentokrát dostali pokutu 75 tisíc korun kvůli chování některých příznivců v Plzni. V úvodním ligovém kole na Letné uráželi olomouckého univerzála Florenta Poulola a Pražané dostali od disciplinárky pokutu 100 tisíc korun a má podmínečně uzavřenou část stadionu.  

“Rasismus ve fotbale je jenom odrazem společnosti. Děje se všude. Já rozhodně nejsem pro zavírání stadionů nebo dokonce vyřazování federací ze soutěží. Tohle by byl trest pro normální fanoušky, hráče a celý fotbal. Na našich stadionech k tomu někdy samozřejmě dochází, tak jak i v jiných zemích. Třeba vezmu příklad Sparty, která v minulosti měla ve svých řadách spoustu hráčů tmavé pleti. A ti se zapojovali do různých kampaní proti rasismu. Klub se razantně staví proti rasismu. Ale pak na zápas přijdou i lidé, kteří bučí na hráče tmavé pleti. Z 10 000 jich je tak cca 11. Dávám příklad. Tak malý počet to je. Samozřejmě, že díky davu se pak můžou přidat další. A ani si neuvědomují, co vlastně dělají. Klub je identifikoval podle záznamů atd. A už nikdy se na stadion nedostanou. Víc asi udělat nelze,” 

říká pro LP-Life sportovní reportér České televize David Kalous.  

Jak to ale vnímají samotní hráči?  

Ti, kterých se toto téma dotýká úplně nejvíc jsou ovšem samotní hráči. Oni jsou ti, kteří stojí na hřišti a musí takové věci poslouchat, takže nás samozřejmě zajímalo, co si o rasismu v Česku myslí oni samotní.  

Ubong Moses Ekpai 

Otevřít v galerii (5)
Ubong Moses Ekpai ještě v dresu Zlína
Ubong Moses Ekpai ještě v dresu Zlína Zdroj: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia

Ubong Moses Ekpai je nigerijský útočník, který v pražské Slavii působí od června tohoto roku. Za rasistické urážky by podle něho měly být vyšší tresty.  

“Myslím si, že by lidem, kteří mají potřebu říkat takové věci, mělo být zakázáno vstoupit na stadion klidně několik let,” 

říká pětadvacetiletý útočník Slavie a dodává:  

“Na druhou stranu já sám neočekávám, že mě budou mít ve fotbale všichni rádi. Stejně tak jako tomu je i v běžném životě. Já prostě hraju fotbal, to je to nejdůležitější, a neohlížím se na to, jestli na mě někdo něco pokřikuje. Ať to klidně dělá, já se soustředím na svoji hru.” 

Christ Tiéhi 

Otevřít v galerii (5)
Christ Tiéhi
Christ Tiéhi Zdroj: Michal Beranek / CNC / Profimedia

Christ Tiéhi je posilou libereckého fotbalového klubu z Francie. On sám v Česku zkušenosti s rasismem nemá. A to ani na hřišti, ani mimo něj. České fanoušky si pochvaluje, že mají opravdu rádi fotbal.  

“Zpřísňování pravidel by podle mě nepomohlo. Změnit někomu mentalitu jenom tak nemůžete, od toho je výchova a vzdělání. Myslím si ale, že by přísnější tresty určitě nebyly od věci,” 

říká Tiéhi pro LP-Life. Kdo se k tématu nechtěl příliš vyjadřovat byl dánský obránce pražské Slavie Alexander Bah.  

“Pro mě je to hodně citlivé téma na to, abych o tom s někým mluvil. Je to prostě strašně široké téma a nechci se do toho pouštět.” 

Otevřít v galerii (5)
Alexander Bah
Alexander BahZdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Velmi čerstvý incident se stal během kvalifikace na mistrovství světa v Kataru, kde Anglie porazila Maďarsko 4:0. Angličané sice jasně vyhráli, ze hřiště se jim ale zřejmě neodcházelo nejlíp. Záložníci Raheem Sterling a Jude Bellingham byli celý zápas pod palbou rasistických nadávek. Tento týden v úterý udělila UEFA Maďarsku pokutu ve výši necelých pěti milionů korun. Zároveň přišel trest v podobně zavřeného stadionu na dva zápasy.  

Jenže teď ta zásadní otázka: Pomůžou takové tresty k vymezení rasismu ve fotbale? A je vůbec něco, co by tomu zabránilo. Co myslíte, má Christ Tiéhi pravdu? A jsou šestileté děti skutečně tak nevinné?

Zdroje: TN.cz, Česká televize, Irozhlas, Aktuálně, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze