Slavný "Carnevale di Venezia" začíná 11.února a potrvá až do 28.února 2017. V tomto období se romantické Benátky stávájí jěště více okouzlující. Na vyhlášený luxusní karneval se chystají tísíce lidí z celého světa, aby mohli zažít Itálii tak, jako lidé před několika stoletími. První víkend je více zaměřený na místní obyvatele a méně na masky a kostýmy. Většina hlavních událostí začne od 18.února se slavností Festa delle Marie.
Benátský festival je známý především díky precizně vyrobeným a nezvykle okázalým kostýmům a maskám. Oproti jiným karnevalům se zde lidé zaměřují pouze na benátské kostýmy a šaty, které dříve oblékala benátská šlechta. Luxusní kostýmy jsou hojně zdobené, pestrobarevné a detailně propracované.
návštěvníci si kostýmy šijí sami, něktěří svěří práci místním zručným krejčím. Ať tak či tak, práce na kostýmu trvá dlouhé hodiny a někdy vzniknou opravdová umělecká díla. Pokud byste se chtěli dozvědět více o historii, doporučujeme navštívít muzeum Palazzo Mocenigo, kde naleznete nejen výstavu původních luxusních kostýmů ze sedmnáctého a osmnáctého století, ale i spoustu drahých starověkých oděvů a doplňků.
Kromě aristokratických luxusních kostýmů a masek na karnevalu uvidíte i tradiční oděvy z období "commedia dell’arte", divadelního směru z šestnáctého století.
Například kostým Baùta je jeden z nejoblíbenějších - bílá hranatá maska zakrývající celý obličej. Obléká se k ní dlouhá pelerína a černý klobouk. Tato maska se v osmnáctém století dokonce na některých politických setkáních nosila povinně, aby si účastníci akcí zachovali anonymitu. Stala se tak symbolem svobody projevu.
Další zajímavou maskou je tzv. Medico della Peste s dlouhým bílým zobákem, kterou dřívě nosili lékaři léčící mor v 17. století. Zobák naplnili aromatickými bylinami v naději, že jim zabrání v nakažení se nemocí. Nosí se s černým pláštěm, bílými rukavicemi a holí v ruce, která má udržet nemocné lidi v bezpečné vzdálenosti. Kostým je symbolem smrti.
Naopak veselejší maska pocházející z Bergama s názvem Arlecchino, neboli Harlekýn, symbolizuje komického, avšak nepřílš dobrosrdečného šaška. Kostým je pestrobarevně kostkovaný s plstěným kloboukem. Z dámských masek se nabízí například Gnaga, která evokuje kočku, nosí se s bílým koboukem a pro naprostou autenticitu je doplněna košíkem s koťaty.
Z festivalových akcí stojí za shlédnutí zejména tzv. magická show se světelnými efekty, tanečníky a akrobaty. Dále stojí za zmínku průvod lodí a gondol s hudebním doprovodem. Festa delle Marie je soutěž určena pouze pro benátské dívky ve věku 18 až 28 let a je zakončena korunovací jedné z dívek. Soutež o nejlepší kostým a masku je každoroční samozřejmostí a přiláká i nejvíce návštěvníků. Noblesním a nejluxusnějším zážitkem je však karnevalový ples, kde za vstup zaplatíte minimální částku 400 Euro. Návštěva však každopádně stojí zato!
Nyní si jen stačí vybrat ten správný kostým, zarezervovat letenku a těšit se neopakovatelný zážitek. Pro více informací o festivalu se podívejte na oficiální stránky karnevalu v odkazu níže.