Červenou Lhotu nepřehlédnete. Široko daleko není jí podobná stavba s typicky červeným zdivem. Stojí mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Malebné prostředí, kus přírody, vodní plocha okolo, ve kterém se odráží silueta zámku, je jako stvořená k navštívení. Každý při pohledu na ni doslova roztaje!
Zámek původně nenesl své dnešní jméno. Nepovažoval se ani tak za zámek, jako spíše za tvrz, která se nazývala Jenczenslag a měla bílou barvu. Později se jmenovala Lhota, dále Nová Lhota či Kábova Lhota. Nynější Červená Lhota se jako místní název objevuje až na konci 16. století. V tomto století byla také tvrz přestavěna na luxusní zámek v nádherném renesančním slohu.
Kromě legendární hudební pohádky Zlatovláska z roku 1973, ve které se Petr Štěpánek jako princ Jiřík ucházel o Jorgu Kotrbovou coby Zlatovlásku, se zde natočily i jiné filmy: O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku. Romanticky laděné místo posloužilo dalším filmovým počinům, ať už se jednalo o kulisu, či pouhý záběr na okolí.
Pokud zatoužíte nahlédnout do luxusního soukromí šlechticů doby, doporučujeme hlavní expozici v 1. patře. Ta je zasvěcena autentickému interiéru posledních majitelů knížat Schönburg-Hartenstein. Budete se moci podívat i do jejich podkrovních pokojů. V hlavní sezóně je přístupná expozice ve sklepení s mnohými pozoruhodnými prostory zapuštěnými přímo do skal.
Na návrší se tyčí kaple Nejsvětější Trojice také v renesančním stylu, jenž vás zaujme luxusním interiérem plným původních dochovaných ilusivních maleb a krásným dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém.
A hlavně se nezapomeňte projet v lodičce, jak to udělal Jiřík ve Zlatovlásce!