Top hledané
Výsledky (0)
Severoafrický sát zasáhlo drtivé velmi silné zemětřesení.

Zemětřesení v Maroku: tisíce mrtvých a zázračně stojící mešita

Radim Červenka
11. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zemětřesení v Maroku

Maroko bylo zasaženo velmi ničivým zemětřesením, hlavní příčinou je nízko uložené seismologické epicentrum otřesů. Český speciální tým je připraven vydat se na záchranou misi, ale cestě záchranářům stoí politické povolení. Uprostřed zkázy se nezřítila jedna z nejvzácnějších mešit v hlavním městě Marakéši.

Zoufalá žena, která má poničený dům
Zemětřesení v Maroku
Zemětřesení v Maroku
Lidí přespávají na ulicích

Otřesy, které zasáhly primárně hlavní město Marakéš, dosáhly 7,2 stupně Richterovy škály a patří k těm nejsilnějším. Už teď je potvrzeno více než 2100 obětí na lidských život a číslo se nadále zvyšuje. Podle některých zdrojů je mrtvých téměř 2, 5 tisíce. Další více než dvě tisícovky lidí bylo zraněno. Podle odhadů zemětřesení postihlo přes 300 000 lidí, naštěstí většina nebyla v ohrožení života.

Zahraniční země aktuálně nabízejí pomoc s vysíláním misí vlastních záchranářů a hasičů. Aktuálně Maroko přijalo pomoc nabízenou Španělskem, Velkou Británií, Katarem a Spojenými arabskými emiráty. Pomoc nabídlo i Turecko, které má zkušenost s ničivou vlnou zemětřesení z února letošního roku, kdy zemřelo přes 50 tisíc lidí.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

Zahraniční záchranáři neví na čem jsou a zůstávají doma

V Turecku pomáhala i jednotka českých hasičů. Podařilo se jim oblasti zachránit 78 lidi vyproštěných z trosek zničených budov. Aktuálně je česká jednotka připravena k pomoci i v Maroku, jestli však skutečně odjede ještě není zcela jisté.

"Marocká strana cestou postižené prefektury projevila zájem o český záchranný tým, jeho nasazení bylo předběžné schváleno, proto jsme začali podnikat všechny přímé kroky k odletu. Nicméně ze strany politického vedení země bylo řečeno, že je nutné vyčkat, až ČR obdrží ještě oficiální nótu. Vedení země nyní identifikuje své potřeby. Z toho důvodu je bohužel nutno odlet týmu z ČR pozdržet. Bez zmíněného dokumentu není možné zahraniční tým do postižené země vyslat. HUSAR tým zůstává připraven na seřadištích v pohotovosti,"

informuje aktuálně na Twitteru Hasičský záchranný sbor k situaci. 

Elitní tým Heavy Urban Search and Rescue (HUSAR) je tak seřazen a připraven vyrazit do postižených oblastí, čeká však na politickou záštitu. V podobné situaci jsou podle českých hasičů i jejich kolegové z Franice, Německa, Itálie, Nizozemska a dalších evropských zemí. Všichni tak očekávají, jestli se marocká strana domluví s politickými reprezentacemi zemí ochotných pomoci.

Místní pomáhají postiženým, co jim síly stačí

S pomocí ovšem neotálejí obyčejní lidé na místě. Na sociálních sítích jsou k vidění nejrůznější videa, kde doslova davy lidí zprostředkovávají pomoc svým spoluobčanům. Virální svět tak například obletělo video ze supermarketu, který je naprosto zahlcen zákazníky. Nákupní horečku způsobila snaha dobrovolníků opatřit lidem v postižené oblasti potraviny a další věci základní potřeby. Řada z nich si totiž útěkem z domovů, kde nechali veškerý majetek zachránila holý život.

Ničivost zemětřesení měla podle odborníků dvě základní příčiny. Tektonické epicentrum otřesů se nacházelo přibližně ve hloubce 18 kilometrů pod zemským povrchem, což je ze seismologického hlediska velmi malá hloubka pro zemětřesení.

Dalším problematickým faktorem, proč bylo postiženo tak velké množství lidí není jen blízkost epicentra zemětřesení k velmi hustě osídlenému hlavnímu městu, ale také materiál z něhož je většina staveb postavena. Zděné budovy z cihel náporu zemětřesení neodolají, lépe na tom jsou kvalitně postavené betonové budovy.

Nenahraditelné ztráty způsobilo zemětřesení i na historických architektonických památkách. Poškozena byla řada budov zařazená k hmotnému kulturnímu dědictví UNESCO v Marakéši. Poničeny otřesy byly dochované zbytky středověkých hradeb města a zřítil se také jeden z minaretů v blízkosti turisticky hojně navštěvovaného náměstí Jemaa al-Fna.

Na tomtéž náměstí se nachází jedna z nejvýznamnějších mešit, kterou místní muslimové pravidelně navštěvují. Minaret této mešity Kotoubia podle prvotních ohledání však vypadá zcela nepoškozen. Odborníci přičítají jeho záchranu kvalitnímu zpracování a péči restaurátorů pro tuto církevní památku.

Zdroje: ČTK, Reuters.com, Twitter.com, Pozary.cz 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze