V moři, v oceánech, v pitné vodě nebo v tělech zvířat. Známky plastů a odpadů lze najít opravdu všude. Pohled na plastem zaplavená pobřeží, ostrovy nebo mrtvé živočichy, dokáže zvednout ze židle nejen ekology nebo ochránce přírody. Protože však nežijeme u moře nebo na ostrově, naše odpadky jako mávnutím kouzelného proutku každou středu či sobotu odváží velký oranžový vůz a my si říkáme, že jsme udělali maximum pro naši planetu během třízení. Podle hnutí Bez obalu však pouhá recyklace nestačí.
řekla pro LP-life.cz Anna Veselovská z organizace Bez obalu. Balené výrobky lze kupovat v oblasti jak potravin, tak drogerie. Téměř každý produkt má svůj vlastní obal nebo zpevněnou fólii a právě tato výroba s sebou nese vysoké náklady a dopady na životní prostředí, tedy vznik CO2. Samotná recyklace, i když důsledná, tedy na současnou “plastovou” krizi není stoprocentní odpovědí.
Doslovný překlad Zero waste – nulový odpad, je pro moderního člověka spíše ideálem či vizí. V tomto konceptu se na místo jednorázového používá opakovatelně použitelné.
dodala Veselovská.
Spousta lidí, která tento životní styl vyznává, si užívá čistější domácnost a smiřuje se s drobnými omezeními jako je opakovaně použitý kelímek na kávu v kabelce nebo vlastní látková taška v batohu při odchodu na nákup. Efektivní, estetické, praktické.
řekla Veselovská.
V nabídce je spousta kroků, jak naplňovat myšlenky Zero waste. Jde zejména o pět základních principů, které jsou uspořádány ve formě pyramidy.
ZAMÍTNOUT, co člověk skutečně nepotřebuje. ZREDUKOVAT svoji spotřebu, být šetrný ke zdrojům – může jít o vodu, oblečení, palivo. ZNOVU POUŽÍT – naučit se používat věci trvalé hodnoty, vyhnout se jednorázovosti, zacházet s věcmi šetrně. ZRECYKLOVAT – tahle hodnota je v hierarchii Zero waste pyramidy téměř na nejnižší příčce – jde totiž skutečně o to, odpad neprodukovat. Cílem je tedy zrecyklovat vše, co zrecyklovat lze, ale současně recyklovat méně, nikoli více! Poslední pravidlo – ZKOMPOSTUJ!
Dopadů odpadků na životní prostředí je mnoho. Ve hře jsou případné plyny, které vznikají při skládkování bio odpadu.
uzavřela Veselovská. V Tichém oceánu je celý plastový ostrov neuvěřitelných rozměrů. Jeho rozloha dosahuje, podle zpráv z tisku, zhruba čtyřnásobek rozlohy současného Německa nebo šestinásobek rozlohy Francie.
Podle zprávy Českého statistického úřadu vyplynulo, že v roce 2002 bylo v České republice vyprodukováno 2 845 077 tun komunálního odpadu, zatímco v roce 2017 šlo o 3 642 958 tun. Množství komunálního odpadu na osobu mezi lety 2002 a 2016 vzrostl z 279kg na 339kg za rok.