Ne nadarmo se říká, že největším ničitelem planety je člověk. Svědčí o tom nejen zničená příroda, ale i krásná místa, která ničí davy mnohdy bezohledných turistů. Podívejte se na pět míst, která trpí hlavně v posledních letech.
Obrovské požáry zuřící v amazonském deštném pralese děsí politiky, celebrity i běžné lidi. Jde o vážnou hrozbu, protože tento prales produkuje odhadem až 10 procent veškerého kyslíku na planetě. A ne nadarmo se mu tak přezdívá „plíce planety“. Požáry propukají pravidelně a nejčastěji za ně mohou lidé – místní farmáři a zemědělci, kteří je kácejí nebo vypalují, aby měli místo na pastviny pro dobytek. Ukazují to i snímky NASA, na kterých lze vidět, že ohniska požárů jsou každý rok téměř vždy na stejných místech.
Prakticky od okamžiku, kdy se thajská zátoka Maya Bay objevila ve filmu Pláž s Leonardem Diapriem, se stala cílem milionů fanoušků. Denně na ni zavítalo až 5000 lidí, které přivážely výletní lodě, což téměř zlikvidovalo zdejší ekosystém! Největší utrpení to znamenalo pro zdejší korály, které ničili neohleduplní turisté, a škodu způsobovaly i některé složky obsažené v opalovacích krémech. Vše došlo tak daleko, že loni v červnu místní úřady nařídily úplné zavření pláže, aby se příroda mohla obnovit. Otevření se očekává nejdříve v roce 2021.
Přebytek turistů se v Barceloně stává opravdu palčivým problémem. Do tohoto romantického a nádherném města každý rok zavítá stále více lidí, momentálně jich je přes 30 milionů ročně. Trpí tak nejen místní obyvatelé, ale i památky. Vážným problémem jsou také stovky obrovských výletních lodí, které zajíždějí do zdejšího přístavu, což naprosto znečišťuje místní životní prostředí. Nové studie uvádějí, že tyto lodě vypustí do ovzduší a vody více síry, než všechna osobní auta v Evropě dohromady. Přístav tak už dnes patří k nejšpinavějším na světě.
Během zhruba 50 let, co k velkým egyptským pyramidám míří turisté, utrpěly tyto starověké pamětihodnosti obrovské škody. Na místě jsou hromady odpadků, pamětní místa jsou poškozená a téměř se neinvestuje do jejich údržby, takže o romantickém zážitku si můžete nechat jen zdát. Největší škody způsobil masový turismus od začátku tohoto tisíciletí.
Špinavá voda, rybolov i škodlivé látky v moři. To vše hubí korály žijící ve Velkém bariérovém útesu u pobřezí Austrálie. Problémy násobí také celkové oteplování moře způsobené globálním oteplováním planety, v teplejší vodě totiž korál bledne a umírá. Jen v letech 2016 až 2017 zahynula téměř polovina zdejšího podvodního světa.