Hotel spadá svým vznikem do slavné éry 1. republiky, kdy se dařilo naší zemi nejen politicky, ale vytvořilo se i plodné podhoubí pro novátorské umělecké myšlenky. Ve 20. letech 20. století byli někteří umělci ponořeni do myšlenek uměleckého slohu, kterému vévodila strohost, ne však neuměleckost.
S touto myšlenkou vytvořil i Václav Pilc na Poříčí v Praze 1 hotel prvotřídní kvality v duchu relaxace duše a těla. Měl za manželku vrcholovou sportovkyni Bělu Friedladerovou, reprezentantku Československa v plavání a skocích do vody. Tento sportovně laděný hotel obsahoval nejen plavecký bazén 25 metrů dlouhý, ale také velkou a malou tělocvičnu. Kromě toho nabízela i komerční prostory (obchodní dům Jepa), restauraci.
Mohutný hotel je dominantou ulice, diváky upoutá množstvím teras, skleněnými stěnami, konstruktivisticky vykonzolovanou stříškou a dobovými světelnými reklamami. Do hotelu se vstupuje přes pasáž, je rozdělen do tří částí a každé dominuje jiná barva. Ta se pak objevuje v celém interiéru, na chodbách, orientačním systému, čalounění nábytku, výmalbě pokojů. Nábytkový mobiliář nese stopy funkcionalismu, je luxusní a příjemný k užívání. Vévodí mu trubkový nábytek, který vyráběl Slezákův závod, a jejich designové řešení pochází od architekta Karla Honzíka.
Tento polyfunkční skvost byl technicky zdatný, měl svou vlastní prádelnu, horkovzdušnou sušárnu, klimatizaci. Václav Pilc dbal na to, aby byl prostor otevřený, světlý, vybaven nadčasovým nábytkem (chromovaný trubkový nábytek v duchu Bauhausu), elegantními čistými liniemi spojenými s vysokou funkčností.
Každý, kdo se v hotelu zastaví, bude okouzlen nejen "prostým" luxusem, ale i moderním zázemím, neboť hotel byl nedávno (2015) zrekonstruován dědičkou Václava Pilce.