Pokaždé, když zahlédneme na ulici nějakou ženu s upravenými afro vlasy, nemůžeme od ní odtrhnout oči. Je to prostě opravdu skvělý “doplněk” každého outfitu. Jenže narozdíl od oblečení je úprava černošských vlasů o dost komplikovanější a ne každý si s nimi dokáže poradit. Umí se totiž pořádně vzpírat - špatně se rozčesávají, krepatí se a lámou. Proto je potřeba naučit se s nimi správně pracovat a udržet tenhle bujný klenot při životě!
Zřejmě většina žen v našem okolí má evropské vlasy a proto máme velmi často tendenci porovnávat je právě s těmi kudrnatými, o kterých sníme. To je samozřejmě nemožné! Evropské a africké vlasy nelze srovnávat. Rozdílů bychom našli milion, tolik času ale nemáme.
Ten největší rozdíl je především maštění vlasů. Taky znáte ten pocit, kdy se ráno podíváte do zrcadla a zjistíte, že si vaše vlasy přes noc udělaly mejdan a jsou absolutně nepoužitelné. Rychle umýt, vyfénovat a až potom běžet do práce. Taková rána Afroameričanky sice moc nezažívají, ale to samozřejmě neznamená, že by to měly jednodušší.
Tak přesně s tím se musí potýkat ženy s černošskými vlasy. Jejich pokožka totiž od přírody neprodukuje dostatečné množství olejů, jako to bývá u evropské pokožky, a proto jsou vlasy od přírody hodně suché, cuchají se a lámou. Hlavním klíčem je silná výživa a hydratace.
Tak tady bacha. Umývat afro vlasy není dobré příliš často. Nejdůležitější je hydratace a výživa. Kdybychom je myli příliš často, oleje a krémy bychom z vlasů okamžitě odstranily, a to právě nechceme!
říká pro LP-Life Isabelle Kašník, provozující eshop s kosmetikou pro kudrnaté vlasy, na kterém mimo jiné radí, jak si se suchými a nepoddajnými vlasy poradit. Doporučuje afro vlasy umývat jednou za 10-14 dní. Pokud častěji sportujete a podobně, radí používat Co-washery, které jsou určené k rychlému omývání vlasů mezi šamponem a kondicionérem. Co-Wash kondicionéry jsou dnes velmi trendy, udržují vlasy čisté a přitom je nezbavují hydratace.
Jednou z nich je i Simona Deutou, která se provdala za černocha s francouzským občanstvím a dnes spolu vychovávají tři děti v Paříži. Musela si ale projít poměrně trnitou cestou, a. to nejen pokud jde o vlasy jejích dětí. O tom se tu ale dnes bavit nebudeme. Nás zajímají především vlasy!
říká Simona Deutou, maminka tří dětí. Přiznává, že pro ni bylo po narození první dcerky největším překvapením, že byly její vlasy rovné, lesklé a jemné. Až postupně začaly houstnout. Zaskočená byla i z toho, kolik dokáží absorbovat oleje a že nepadají do délky jako její vlasy a stačí umývat pouze dvakrát do měsíce.
dodává Simona.
Afro copánky vidíme u černošek docela často. Jsou pohodlné, bezúdržbové, ušetří spoustu času. Ženy s nimi mnohdy experimentují - smotávají je do různých drdolů, zkoušejí nové barvy nebo je zdobí různými vlasovými doplňky. Dají se ale také umývat, aniž by se poničily? Odpověď zní ano, pokud si dáte pozor na pár věcí. Ideálně používat šampon, který nepění. Dokonce se vyrábí přímo šampony na copánky. No a potom už stačí nechat jenom volně uschnout. Opravdu to není nic složitého.
Copánky vám zaručeně vydrží déle, když si je na noc schováte pod saténovou čepici na spaní. A to platí i bez nich.
radí Isabelle Kašník.
3. července 2019 se Kalifornie stala prvním státem, který legálně začal chránit vlasy černošských studentů a zaměstnanců, když guvernér Gavin Newsom podepsal návrh zákona Senátu 188, označovaný také jako CROWN Act (Create a Respectful and Open Workplace for Natural Hair) - zákon, který prohlašuje, že diskriminace vlasů je nezákonná.
Doufáme, že i přesto, že třeba nepatříte mezi majitele afro vlasů, jsme vám zase o něco rozšířili obzory. Člověk přeci jenom nikdy neví, kdy se mu taková věc může hodit.
Zdroje: Afro shop, Glamour magazine, vlastní dotazování