Téma očkování je dlouhodobě velmi ošemetná záležitost. Obzvlášť v posledních měsících jej můžeme umístit na seznam konverzačních tabu, kam zařazujeme třeba témata týkající se politiky nebo náboženství. Pokud se přece jen rozhodneme o očkování konverzovat, můžeme se dostat do konfliktu. Část společnosti očkování přijímá, jiná zavrhuje. Přesto je pro české i světové lídry proočkovanost jediná možnost, jak zvládnout boj s koronavirovou pandemií. Na jaké očkovací kampaně vsadil svět a které známé osobnosti se do nich zapojily?
Historie očkování sahá do laboratoře britského vědce Edwarda Jennera, který je považován za zakladatele vakcinologie, tak jak ji známe dnes. V roce 1796 naočkoval třináctiletého chlapce virem vakcinie, což byl virus blízký viru kravských neštovic. Chlapec následně prokázal imunitu proti neštovicím. O dva roky později byla vyvinuta první vakcína. Systematické, celosvětové očkování populace pak probíhala v průběhu 18. a 19 století. Následná proočkovanost vedla k celosvětové imunizaci populace a postupnému vymýcení pravých neštovic. Princip očkování je takový, že napomáhá imunitnímu systému překonat onemocnění. Ve většině případů zabrání nakažení nebo zmírní průběh nemoci.
uvádí MUDr. Serpil Erzurum, předsedkyně Lerner Institute.
Ani pozitivní statistiky nestačí k tomu, aby si všichni lidé k očkování vypěstovali důvěru. Vedle informací o pozitivních účincích očkování se lehce šíří množství dezinformací. Hranice mezi pravdou a lží je velmi tenká. Čtenáři, v nepřeberném množství článků nemají čas ověřovat zdroje, rostou tak předsudky a obavy. Není divu, že pak téma očkování na lidi působí jako rudý hadr na býka. Klesající důvěra ve vakcíny značně komplikuje současnou koronavirovou pandemii. Odborníkům dá leckdy velkou práci přesvědčit veřejnost, aby se nechala naočkovat. Dobrý marketing a správná tvář v čele kampaně je klíč k úspěchu. Do očkovacích kampaní vakcínou proti COVID-19 se po celém světě zapojují státníci i významné osobnosti, aby přesvědčili veřejnost.
Britská královská rodina patří od nepaměti k symbolům Velké Británie a vzor pro mnohé Angličany. Není divu, že sám mladý královský pár vyzval veřejnost, aby se nechala očkovat a současně zdůraznili důležitost vakcíny. Princ William a jeho žena Kate hovořili ve videohovoru se dvěma ženami, které jsou v prioritní skupině na očkování, ale obávaly se vakcinace. Královský pár, který je již sám naočkovaný je uklidnil a varoval před falešnými zprávami, které se šíří na sociálních sítích.
řekl princ William. Ve Velké Británii je očkováno první dávkou vakcíny téměř 20 milionů lidí.
Pouze 40 % lidí v černošských a hispánských komunitách ve Spojených státech uvádí, že má dostatek informací o očkování proti COVID-19. Proto vznikla kampaň s názvem “Je to na Vás”, je plná celebrit a snaží se přesvědčit právě tuto část populace, aby se nechala očkovat. Mezi hlavní tváře patří osobnosti jako neurochirurg a lékařský reportér Sanjay Gupta, herečka Rosie Perez nebo rapper Daveed Diggs. Kampaň je dostupná v angličtině i ve španělštině. Je formou krátkých spotů. Neurochirurg Sanjay Gupta, jakožto lékař byl vůbec mezi prvními, kdo obdržel vakcínu, a to v přímém přenosu. V propagačním klipu vede dialog s raperem Daveed Diggsem:
Ptá se Diggs.
odpovídá mu na videu Gupta. Součástí kampaně je i přesměrování na oficiální stránky, kde jsou popsány nejčastější otázky týkající se očkování.
Ačkoliv Korejská lidově demokratická republika po celou dobu pandemie odmítá, že by se na jejím území vyskytovala nákaza, současně však zavedla určitá opatření a omezila mezinárodní obchody. Podle posledních zpráv Světové zdravotnické organizace se i Severní Korea zapojí do očkovací kampaně. Pro vakcíny již mají připraveny chladící boxy. Přes velké množství omezených zdrojů se předpokládá, že se celá kampaň povede ve jménu veřejného zdraví, tak jako všechna pandemická omezení. Stejně tak se šíří obavy, že vakcína nebude distribuovaná spravedlivě.
Šedesáti osmiletý prezident Cyril Ramaphosa se stal jedním z prvních Jihoafričanů, kteří dostali vakcínu proti koronaviru. Nejprve se zeptal sestry, jestli může zavít oči, poté se zasmál. Dav, který sledoval dění v přímém přenosu tleskal.
řekl Cyril Ramaphosa po očkování. Jižní Afrika se potýká s více než 1 500 000 potvrzených případů COVID-19 a více než 50 000 úmrtí. V očkování vkládají velkou naději a vyzývají občany, aby se nechali naočkovat.
Australská vláda zajistila téměř 54 milionů dávek vakcíny AstraZeneca a 20 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech. To je víc než dost pro celou australskou populaci, ale ochota nechat se očkovat stále klesá. Podle nedávné studie pouze tři z pěti Australanů uvedli, že jsou ochotni nechat se očkovat. K zajištění imunity jsou však zapotřebí alespoň čtyři z pěti lidí. Vláda si nyní láme hlavu s tím, jak přesvědčit dostatek populace, aby se nechala naočkovat. Zatím spoléhá na odborníky, jelikož věří, že lidé dají nejvíce na fakta.
vybízí k očkování Scott Morrison, australský předseda vlády na svém twitterovém účtu.
Zprávy o tom, že prezident Joe Biden obdržel vakcínu obletěly svět. Marketing v USA však zašel ještě dál! Vzpomínáte si na americký animovaný seriál pro dospělé, Městečko South Park? Je známý zejména pro svůj černý humor, satiru a drsnou mluvu. Nyní je zpět a přímo uprostřed koronavirové pandemie. Díl s názvem “Vakcinační speciál” je věnován přímo problematice očkování. Je plný pandemického humoru ve kterém zmiňuje i izraelské úspěchy. V epizodě se všichni snaží dostat vakcínu za každou cenu, protože jsou všichni naočkovaní ve značné výhodě. Jedná se však pouze o seniory, protože očkování není dost. Proto jako jediní mohou chodit do barů a nočních klubů. Pokud byste chtěli speciální díl shlédnout, můžete ho najít na oficiálních stránkách Městečka South Park.
Protože očkování je účinné jen tehdy, pokud se naočkuje dostatek lidí, cílem farmaceutických společností je zpřístupnit tyto vakcíny lidem po celém světe a přesvědčit většinu populace, aby se nechala naočkovat. V současné chvíli je po celém světě naočkováno, alespoň první dávkou vakcíny proti COVID-19, přes 836 milionů lidí. Nejvíce proočkovaných je v Izraeli, kde přes 55 % populace již dostalo svou první dávku a 49,9 % druhou a jsou zářným příkladem toho, že očkování přináší své ovoce. V České republice je prozatím proočkováno 9,46 % populace. Pro srovnání, v obdobně velkém Švédsku je zatím naočkováno 8,9 % obyvatel.
Na imunizaci společnosti si budeme muset ještě chvíli počkat. Podle současných odhadů bude pravděpodobně trvat ještě další 3-4 roky, než se po celém světě dostane na všechny z nejzranitelnějších skupin.