Debata kolem ubytování přes Airbnb se začíná vyostřovat a stále více měst přichází s plány nebo konkrétními opatřeními, jak tuto službu omezit. Tvrdě v poslední době zareagoval třeba Amsterodam a přísnější regulaci chystá také Praha.
O začátku července není možné v centru Amsterodamu pronajímat byty v historickém centru turistům a za porušení zákazu hrozí pokuta až 20 750 eur. V dalších částech města mohou vlastníci bytů poskytovat krátkodobý pronájem jen 30 dnů ročně.
Je to další tvrdý zásah pro Airbnb a podobné platformy. Ukazuje se, že jak místním obyvatelům, tak politikům na radnicích mnoha měst dochází s masovým turistickým ubytováním trpělivost. Důvody jsou hlavně dva: usedlíkům, kteří bydlí v domech s Airbnb byty, znepříjemňují záplavy turistů život. A současně s tím chybí byty pro běžné bydlení.
Opatření v dohledné době chystá také Praha. Magistrát navrhne poslancům změnu živnostenského zákona, která by pronájmy přes Airbnb a další platformy umožnila více regulovat. Bylo by například možné určit období, kdy by bylo takové ubytování zakázáno, a také by se omezoval počet dní v roce povolených ke krátkodobému pronájmu.
„Praha v současné době nedisponuje takovými právními možnostmi, jaké má například Amsterdam, Berlín nebo Barcelona, aby mohla krátkodobé ubytování na svém území regulovat. Po vzoru evropských měst jsme schválili na pražském zastupitelstvu novelu živnostenského zákona, která zaplňuje mezeru v českých zákonech, které neumožňují městům, aby regulovaly krátkodobé ubytovací služby prostřednictvím platforem typu Airbnb,“ zdůvodňuje legislativní iniciativu radní Hana Kordová Marvanová, která od zastupitelstva Prahy získala pověření v této věci se zákonodárci jednat.
Důvodem pro chystaná opatření je podle Kordové Marvanové dlouhodobě kritická situace s bydlením, především v centrech českých měst. Většina bytů prý neslouží ke svému účelu, nejsou určeny pro dlouhodobé bydlení, ale jsou využívány jako byty investiční a pro ubytování turistů.
„Za zásadní důvod pro předložení návrhu zákona považuji dlouhodobou situaci, zejména v centru města, neřešenou z úrovně státu, tisíce bytů, které neslouží svému účelu, nedostatek nejen nájemních bytů a s tím související vylidňování historického centra metropole, kterému je třeba zabránit,“ vysvětluje radní s tím, že krátkodobé ubytování se stalo jen výnosným byznysem, který toho příliš mnoho nepřináší. A dodává, že současná legislativa městům neumožňuje s tím něco dělat.
Kdy by se mohly změny promítnout do reality? Návrh zákona se nyní předkládá Parlamentu, kde ho budou projednávat poslanci a senátoři. Také ho budu posuzovat vláda. Případná přísná opatření by tak mohla platit nejdříve od příštího roku, bude záležet na rychlosti schvalování a finální podobě zákona.