Premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů, uvedl Senát ve svém usnesení z října. Potvrdil tak závěry dočasné komise, která posuzovala audity ohledně dotací pro holding Agrofert. Horní komora vyzvala Babiše a vládu, aby střet zájmů vyřešili. Premiér a šéf hnutí ANO dlouhodobě tvrdí, že není v konfliktu zájmů. Odkazuje přitom na fakt, že splnil zpřísněné podmínky zákona o střetu zájmů a v roce 2017 převedl své podnikání do svěřenských fondů. Nyní se ale objevila další právní záležitost, která by v důsledku Babiše označila jako jednoho ze skutečných majitelů Agrofertu a dalších podniků. Jde o zákon o evidenci skutečných majitelů, který upřesňuje definici reálných vlastníků firem.
Veřejná zakázka auditovaná v malém rozsahu byla sice velmi nízká, to ale neznamená, že by se na ni nevztahovala pravidla zákazu střetu zájmů. Dodavatelem zakázky byl subjekt spadající do holdingu Agrofert. Navíc byla zadána napřímo, bez jakéhokoliv výběrového řízení, a to v roce 2019. Tedy v době, kdy bylo ještě méně zřejmé, jak aplikovat zákaz střetu zájmů na společnosti spadající do holdingu Agrofert, než je tomu dnes.
V obchodním rejstříku Velké Británie Babiš nefiguruje přímo u Agrofertu, ale jako jeden z pětice lidí ovládajících jednu z jeho dceřiných společností. Konkrétně jde o firmu Greenchem (Solutions), která spadá pod nizozemský holding GreenChem, který Agrofert koupil v roce 2009.
K údajům z britského obchodního rejstříku se premiér aktuálně odmítl jakkoliv vyjádřit.
Z pohledu Evropské komise je věc zřejmá. Premiér Andrej Babiš se podle ní nachází ve střetu zájmů, a to i ohledně společností vložených do svěřenských fondů. To znamená, že minimálně z hlediska evropského podílu výdaj na takovou zakázku je výdajem nezpůsobilým.
Podle zákona se totiž osoba, která vlastní podíl představující alespoň 25 % v obchodní společnosti, nesmí účastnit zadávacích řízení upravujícího veřejné zakázky.
Agrofert nakoupil inzerci od společnosti MAFRA za cenu 10 000 Kč. Jejím jediným akcionářem je ale společnost Agrofert, jejíž všechny akcie a s nimi spojená hlasovací práva, byly dne 3. 7. 2017 vloženy do svěřeneckých fondů Andreje Babiše. Ten nevyhověl podle senátní komise požadavkům českého zákona o střetu zájmů a zejména auditního finančního nařízení.
stojí v závěrech komise, s nimiž senátory seznámil její předseda Zdeněk Nytra (ODS).
Senát také konstatoval, že současná právní úprava neumožňuje efektivně řešit případný střet zájmů veřejných funkcionářů. Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací z unijních strukturálních fondů, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť má stále vliv na Agrofert. Premiér naproti tomu poukazuje právě na to, že Agrofert vložil do svěřenských fondů v souladu s českým zákonem o střetu zájmů.
řekl Babiš Radiožurnálu. Na konkrétní dotaz ke společnosti Greenchem a jeho registraci coby osoby s rozhodujícím vlivem v britském rejstříku šéf kabinetu nereagoval a beze slova odešel.
Vše výše uvedené podle Auditního orgánu (uzavření smlouvy na plnění veřejné zakázky se společností MAFRA) bude za současné situace právně neplatné a výdaje nezpůsobilé k proplacení z prostředků OPZ (Operační program zaměstnanosti).