Top hledané
Výsledky (0)
Až 20 % populace trpí nespavostí. Pilulka není žádným řešením!

Zaháníte únavu kávou? Vyzkoušejte raději některou z aplikací na spaní. Využívá je i Markéta Davidová

Kateřina Ostrejšová
22. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Markéta Davidová používá aplikace na spaní.

Všichni zřejmě známe ty večery, kdy jsme neskutečně unavení a jediné, po čem prahneme, je spánek. Naše myšlenky ale velmi rády před spaním pracují a mnohdy nám nedovolí upadnout do sladké říše snů. Možností je hned několik a snad úplně tou nejjednodušší je sáhnout po “zázračné” pilulce, která celý problém zdánlivě vyřeší za nás, ne však dlouhodobě! Zkoušeli jste si někdy svůj spánek zmapovat? Pokud ne, tak nemusíte mít strach ze zdlouhavých procesů. Jediné, co budete potřebovat, je totiž váš telefon.  

Dobrý sluha, zlý pán  

Život bez mobilních telefonů si umí představit jen málokdo z nás. Moderní technologie jsou obrovským pomocníkem při každodenních činnostech, jejich používání ale ve většině případů nebere konce a my sami netušíme, kde se nachází únosná hranice. Mnozí totiž svůj mobil nebo počítač upřednostňují právě před spánkem. Chystáte se už zalehnout, ale ve finále skončíte s telefonem v ruce a jenom tak brouzdáte internetem? Možná právě tady tkví jeden z problémů!  

Otevřít v galerii (5)
Usínání s mobilním telefonem ovlivňuje kvalitu spánku
Usínání s mobilním telefonem ovlivňuje kvalitu spánku Zdroj: Unsplash

“S nějakou formou nespavosti se setkal téměř každý z nás. Akutní nespavostí trpí až 20 % jedinců, chronické problémy postihují kolem 10–15 % populace,” 

říká lékařka Petra Dřevíkovská.  

Zmapujte si váš spánek 

Pokud si vy sami nedokážete říct STOP, existují stovky aplikací, které to udělají za vás. Jednou z oblíbených je Sleep Town, která na to jde trošku jinak. Hravou formou a zábavným způsobem se snaží pomoci k tomu, abyste si před spaním osvojili ty správné návyky. Když se vám je bude dařit plnit a budete se řídit tou správnou rutinou, v aplikaci se vám začne rozrůstat vaše virtuální městečko, jak už název napovídá. Stačí si nastavit, v kolik hodin si přejete vstávat, v kolik usínat a je to! Před spaním zapnout aplikaci a pustit telefon z ruky. Během noci budete nejen příjemně snít, ale především vylepšovat vaše město.  

Otevřít v galerii (5)
Mladý pár pod peřinou s otevřenýma očima.
Mladý pár pod peřinou s otevřenýma očima.Zdroj: Unsplash

“Aplikaci jsem si stáhl čistě ze zvědavosti, chtěl jsem to zkusit. Moje usínání se totiž neustále protahovalo a já trávil prázdným scrollováním stále víc času. A musím říct, že to člověka docela nahlodá - ten fakt, že svým spánkem se dostanu na lepší úroveň města. Je to taková skvělá produktivní hra se spánkem,” 

říká pro LP-Life třicetiletý Petr Strnad z Prahy.  

Pomáhají si aplikacemi sportovci?  

Spánek je důležitý pro každého z nás, ale v první řadě je určitě veledůležitý a nepostradatelný v řadách vrcholových sportovců. Reprezentační tým biatlonistů například na hlídání spánku využívá aplikaci Oura.  

“Mě baví sledovat především ta data. Ukazuje mi to, v kolik mám jít zhruba spát, což je super. Je to pro mě hlavně zajímavé. Samozřejmě když blbě spím, tak to vím i bez nějaké aplikace,” 

svěřila se nám biatlonistka Markéta Davidová.  

Kolik hodin stačí vám?  

Otevřít v galerii (5)
Kolik hodin stačí vám?
Kolik hodin stačí vám?Zdroj: Freepik

Nespavost je jedna obrovská mrcha. Když se nevyspíme ideálně 7 hodin, můžeme být nepozorní a někdy i dost podráždění. A to ani nemluvíme o tom, jak se nedostatek spánku umí projevit na našem zevnějšku.  

"Jednou z nejčastějších příčin nespavosti je stres. To, že organismus reaguje na nepříjemnou událost nespavostí, není neobvyklé. Po jejím odeznění by se však měl stav navrátit do normálních kolejí. Pokud k tomu nedojde, stává se člověk nespavcem. Dochází k upevnění nesprávných spánkových návyků, které napomáhají k dalšímu rozvoji nespavosti,” 

říká lékařka Petra Dřevíkovská. Velmi častým obranným mechanismem se pro nás stává kofein. Na pohled nevinný šálek kávy, který nás přeci od probdělých nocí během dne zachrání.  

Kolik kávy nahradí spánek?  

Otevřít v galerii (5)
Káva není řešením proti nespavosti
Káva není řešením proti nespavosti Zdroj: Freepik

Jedna káva ráno, jedna po obědě a třetí během dne. Bude to stačit? Dostane mě to z únavy? A právě tady také velmi často začíná kolotoč nespavosti. Jedna káva za druhou, abychom ten den nějak přežili a večer zjistíme, že už to asi opravdu začíná zabírat. Jenže co teď? Jsme nadopovaní kofeinem, nebudeme moci spát a zítra zase nanovo. V tomto případě vám dokáže pomoci aplikace Up Cofee, kterou přivítají všichni milovníci kávy. Aplikace vám pomůže pochopit všechny následky užívání kofeinu na kvalitu spánku. Pomocí několika údajů o tom, kolik káv a kdy jste vypili, dokáže zjistit, kdy je vaše tělo dostatečně “čisté” a připravené ke spánku.  

Řešení nehledejte pouze v pilulkách 

Otevřít v galerii (5)
Ani pilulky dlouhodobé problémy nevyřeší
Ani pilulky dlouhodobé problémy nevyřeší Zdroj: Freepik

Zdánlivě jednoduché řešení - vzít si tabletku na spaní a je vyřešeno. Bohužel ale neexistuje lék, který by bylo možné užívat dlouhodobě a zároveň bezpečně. Navíc otupělost, kterou prášky na spaní způsobují, často přetrvává i po ránu či v průběhu dne, což snižuje pozornost a výkonnost. 

„Spánek navozený dosud dostupnými přípravky není stejný jako ten biologický. Nedoporučuje se – až na výjimky – brát léky na spaní déle než čtyři týdny,“  

říká profesor Ondřej Ludka a doplňuje: 

“K odborníkovi by měl jít každý, kdo trpí příznaky nespavosti po dobu delší než je jeden měsíc a obtíže se vyskytují minimálně 3x týdně.” 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Pokud pociťujete s usínáním již delší dobu problémy, zkuste vyzkoušet aplikaci na spaní. Jedno je totiž jisté, ztratit nemůžete opravdu vůbec nic. A pro jistotu můžete zkusit již ozkoušené “recepty”: 

  • Vynechat večer těžká jídla, poslední by mělo být 3-4 hodiny před ulehnutím 

  • Zlepšit spánek může lehká procházka po večeři, fyzická aktivita před spánkem naopak usínání může narušit 

  • Vhodné je usínat v místnosti při teplotě 18-20 stupňů  

  • Chodit spát a vstávat bychom měli každý den, i o víkendu, přibližně ve stejnou dobu 

Zdroje: vlastní dotazování, Forbes, iStyle, Inspamed, Jablíčkář   

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze