Top hledané
Výsledky (0)
Nové bydlení si žádá značné investice, vydělávají na ně někdy celé generace.

Banka táta a máma. Nové nemovitosti stojí neuvěřitelné peníze jen pro ty, co na ně nemají

Radim Červenka
07. ledna 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rodiče často jsou bankami pro své děti

Diskuze o cenách nemovitostí je nejen vděčným mediálním tématem, ale často se uchytí i v každodenních diskuzích. Obzvláště nedostavbové nemovitosti ve velkých městech v čele s Prahou dlouhodobě rostou na ceně. Přesto se po developerských projektech často jen zapráší. Na drahé věci se musí zkrátka vydělat, v řadě případů jde do nemovitostí rodinné mění. Na tomto místě, které statistici ve svých tabulkách často nevidí, můžeme hledat silnou poptávku po vlastnickém bydlení.

Podle posledního vydání Deloitte indexu ceny nemovitostí v Česku opět rostly. Například v Praze se průměrně prodal jeden metr čtvereční bytového prostoru za kulatých 132 000 Kč. Rodinný byt s výměrou 80 metrů čtverečních by se s průměrnou cenovkou přehoupl přes 10 milionů korun. 

Řeč je o průměrech a je jasné, že existují stavby s podstatně vyšší cenovkou. Novostavby jsou žádanější a tudíž i dražší. Čtyřpokojový byt v nové zástavbě tak klidně může stát i přes 20 milionů korun. Když se podíváme na průměrné výdělky, tak zjistíme, že v hlavním městě se měsíční výplata letos vyhoupla přes 52 tisíc korun. Na dvacetimilionový byt by tak bylo potřeba téměř 400 takových výplat. Tedy jeden pracovní život do penze o chlebu a o vodě, nebo spíše jen o vodě z kašny.

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6

Byt za deset milionů? Peníze se můžou hromadit u rodičů

Přesto se takové nemovitosti staví a prodávají. Nabízí se myšlenka, že v sedminulových relacích si můžou nemovitosti dovolit nakupovat jen lidé s nadstandartními příjmy. Ale i takoví mezi námi jsou. Lidé se mzdou dvakrát vyšší, než je pražský průměr nejsou až takovou vzácností. Přes 100 tisíc se dostaly celorepublikové platy řídících pracovníků už v roce 2023. Dobře placení IT experti také dosahují na takovou částku a možná překvapí, že někteří profesoři na Masarykově univerzitě v Brně si sáhnou na ještě větší peníze i ve veřejné sféře.

Nových bytů se při tom v Česku postavila "jen" něco přes 12 000. Průměrnou mzdu a vice si na konto připíše cca třetina zaměstnanců, ale pokud s nadstandartním výdělkem počítáme jen pro 10 % nejlépe ohodnocených, pořád se bavíme o množině přes půl milionu lidí.

Potenciálně je tak poměrně vysoké množství zájemců o naoko velmi drahé bydlení. Jenže dobře placeným expertem se jen málokdo stane napřesrok po ukončení školní docházky. Pár let po škole, ale řada lidí řeší zakládání rodiny a bydlení. Koupě bytu při tom vyžaduje čas na kumulaci majetku. Čas levných hypoték je pryč a i velmi dobře vydělávající jedince odrazuje splátka v řádech vyšších desítek tisíc, i když tvoří třeba "jen" polovinu měsíčního příjmu. 

Otevřít v galerii (1)
Nemovitosti za miliony se stále staví a prodávají
Nemovitosti za miliony se stále staví a prodávajíZdroj: Profimedia

Prodala, koupila, prodala a koupila byt za 130 milionů

Kde se pak berou prostředky na neustály hlad po nemovitostech? Server finace.yahoo.com, připomněl v nedávno publikovaném textu, že rodina není jen o lásce mezi blízkými, ale také o penězích a kumulaci rodinného bohatství.

"Koupila před 25 lety, pak prodala, koupila další, pak prodala a koupila svůj současný dům a nyní žije v domě za 6 milionů dolarů (cca 130 mil. korun),, Znám tři páry, které získaly své domy jen proto, že jim zemřela babička a zanechala jim tučné dědictví. Celá ta věc s 'doktorem/právníkem' je už tak trochu zastaralá. I lidé s vysokými příjmy mají problémy, pokud nemají v záloze rodinné peníze,"

publikoval web Yahoo zkušenosti lidí z diskuzní platformy Reddit.

Není důvod se domnívat, že by se v tuzemsku tento princip rovněž neuplatňoval. Mezi čtenáři se jistě najde jen málo těch, kteří neví o nikom, kdo by si nepůjčil na bydlení peníze v rodině nebo finanční prostředky dokonce přímo nedostal. Po drahých pražských novostavbách pak dost možná budou sahat lidí, kteří zdědí starší rodinou nemovitost a za novou si pak připlatí menší peníze.

Generace rodičů dnešních čtyřicátníků strávila podstatnou část života za socialismu a v divokých 90. letech, kdy neexistovaly hypotéky a realitní trh byl v plenkách. Rodiče současných dětí májí širší možnosti ke kumulaci majetku, tudíž není důvod se domnívat, že se v rodinách peníze na vlastnické bydlení už "nenajdou".

Zdroje: autorský text, yahoo.com, deloitte,com, msmt.cz, kurzy.cz, platy.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze