Ústavní soud Slovenské republiky konečně posoudil spornou referendovou otázku, která se měla týkat demise vlády. Předseda ústavního soudu Ivan Fiačan informoval, že soud rozhodl, že položená otázka je v rozporu s ústavou. I přesto ale referendum proběhne.
Ústavní soud sice rozhodl, že jedna ze dvou referendových otázek je v rozporu s ústavou, přesto bude lidové hlasování s jednou otázkou. Druhá otázka, zda má vláda neprodleně podat demisi, byla vyhodnocena jako protiústavní. Referendum, které navrhl Robert Fico a jeho strana SMER, obsahovalo dvě otázky.
řekl předseda Ústavního soudu Ivan Fiačan.
ÚS tímto rozhodnutím navázal na svůj loňský nález týkající se obdobné referendové otázky o zkrácení volebního období parlamentu. Soudce zpravodaj Rastislav Kaššák poukázal na to, že v demokratickém a právním státě referendum nemůže zahrnovat ledajakou otázku.
řekl.
Předmět referenda v tomto případě směřuje k prolomení obecných pravidel obsažených v ústavu.
konstatoval.
Referendum přesto bude, ale jen s druhou otázkou: „Souhlasíte s tím, že předčasné skončení volebního období Národní rady SR lze ukončit referendem nebo usnesením NR SR, a to změnou ústavy?"
Prezidentka SR Zuzana Čaputová už dříve naznačila, že podobně koncipované referendum nemusí splňovat všechny ústavní náležitosti, proto se obrátila na Ústavní soud SR (ÚS SR). Při svém rozhodnutí se odvolávala i na interpretace více ústavních právníků.
zdůraznil ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Komenského Vincent Bujňák pro Pravdu.
Na rozhodnutí soudu záviselo, zda referendum, které prezidentka vypíše, bude mít jednu nebo dvě otázky. Zuzaně Čaputové nyní už nic nebrání v tom, aby lidové hlasování vyhlásila alespoň s druhou otázkou z petice, která se týká předčasného skončení volebního období parlamentu. Tu prezidentka nepovažovala za ústavně problematickou. Čaputová prohlásila, že referendum vypíše do konce roku.
prohlásila Čaputová.
Doposud bylo na Slovensku osm referend, úspěšné bylo jediné, v roce 2003 o vstupu do Evropské unie. Účast tehdy dosáhla 52,15 procenta. Všechny ostatní referenda byly neplatné právě nezájem voličů. Dvakrát – v letech 2000 a 2004 se hlasovalo io předčasných volbách. V prvním případě s účastí 20 a ve druhém 35 procent lidí.
Referendum podle zákona vyhlašuje hlava státu do 30 dnů od předání podpisů a jednat by se mělo nejpozději 90 od jeho prohlášení. Na platnost referenda se vyžaduje účast alespoň 50 procent oprávněných voličů a pokud většina z nich odpoví kladně, parlament bude muset přijmout ústavní zákon, který by umožnil zkrátit volební období.
Prezidentka si tedy může vybrat libovolný den v rámci příštích 90 dnů a předseda strany SMER-SD Robert Fico si je jistý, že se bude snažit, aby to byl den, kdy přijde co nejméně lidí.
řekl Fico.
Termín referenda by mohl být na přelomu ledna a února. Do té doby může projít i novela ústavy, kterou navrhuje strana SME RODINA Borise Kollára a která by umožnila zkrátit volební období. Vyhlášené referendum však nelze zrušit.
Strana Hlas Petra Pellegriniho říká, že jde o strašné zjištění pro slovenskou demokracii.
reaguje Hlas.
Strana je toho názoru, že absence ústavních možností, jak se zbavit vlády zvýší frustraci a hněv slovenských občanů, a také napětí ve společnosti.
dodává strana Petra Pellegriniho.
Předseda SMERU Robert Fico prohlásil, že rozhodnutí soudu nic neznamená, protože referendum se bude stejně konat a zůstane v něm důležitější otázka. Půjde o otázku o zkrácení volebního období Národní rady SR, ať už referendem nebo rozhodnutím parlamentu, a o vypsání předčasných voleb.
Robert Fico zopakoval, že prezidentka Čaputová podle něj chrání vládu Eduarda Hegera.
řekl Robert Fico.
Jak dodal, nyní je na lidech, jestli chtějí na Slovensku předčasné parlamentní volby. Pokud ano, budou je žádat, aby to šli vyjádřit v referendu. Podle strany SMER-SD současná vláda selhává a jediným řešením ústavní krize jsou předčasné parlamentní volby. Parlamentní i mimoparlamentní opozice by je chtěla dosáhnout přes referendum. Představitelé SMERU-SD předali koncem srpna v Prezidentském paláci 406 039 podpisů za vyhlášení referenda o pádu vlády a změně Ústavy SR.
Koaliční strany ani SaS Richarda Sulíka rozhodnutí nepřekvapilo. Takové rozhodnutí ÚS očekávali i s ohledem na jeho předchozí rozhodnutí týkající se obdobné otázky.
dodal předseda strany Richard Sulík.
reagoval předseda poslaneckého klubu Olano Michal Šipoš.
Podobně to vnímá i ministr obrany SR Jaroslav Naď. Ten mluví o neschopnosti šéfa SMERU-SD Roberta Fica, protože nenaformuloval referendovou otázku tak, aby byla v souladu s Ústavou SR.
Zdroje: TV NOVINY, Deník N, TASR, Aktuality, Nový čas, Pravda, Webnoviny, TA3, vlastní dotazování