Top hledané
Výsledky (0)
Když byl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bratislavě naposledy, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová mu řekla, že Ukrajina má právo svobodně si vybrat svou budoucnost. V roce 2020 společně rozebírali i pandemii či využívání vzdušného prostoru na letišti v Užhorodě. Od té doby přešly necelé tři roky a ukrajinský prezident se na Slovensko vrátil podruhé. Tentokrát v pozici válečného lídra, který už téměř 500 dní stojí v čele země, proti které vede Rusko válku.

Zelenskyj na Slovensku: Čaputová věřila, že NATO poskytne Ukrajině na summitu vizi členství

Kristina Valachyová
12. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Zuzana Čaputová a  Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přiletěl na Slovensko českým vládním speciálem z Prahy. Policie už dopoledne rozmístila hlídky na trase od bratislavského letiště k sídlu prezidentky, strážníky nasadila i do centra města. Počet lidí přibýval a krátce po 13:00 se ozval potlesk, když ukrajinský prezident vystoupil z auta. Hlavu válkou zmítané Ukrajiny oficiálně přijala v pátek prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentském paláci. Po jednání měli společnou tiskovou konferenci.

Celý demokratický svět dnes pomáhá Ukrajině, ale nikdo jí podle Čaputové nedal takovou sílu jako prezident Zelenskyj.

„Jeho odhodlání inspiruje mnohé lidi ve světě a dodává sílu jeho krajanům, kteří se už téměř 500 dní brání ruské agresi. Vede zemi, která brání svou budoucnost a své právo samostatně o ní rozhodovat,"

uvedla na sociální síti.

Společná tisková konference

Jak informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec, Zelenskyj a Čaputová diskutovali zejména o bezpečnostní situaci, včetně aktuální situace na frontě, jakož i o další podpoře Ukrajiny a o její Mírové iniciativě, tedy ukrajinského návrhu mírového řešení na skončení války. Dalšími tématy rozhovorů byla podpora euroatlantických ambicí Ukrajiny i v souvislosti s blížícím se summitem NATO ve Vilniusu. Klíčovým tématem však byl i další rozvoj bilaterální spolupráce, včetně dopravních propojení mezi oběma zeměmi a účasti slovenských firem na obnově Ukrajiny.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

„Na oficiální návštěvu k nám přicházíš po třech letech, v době pokračující ruské agrese na Ukrajině. Chci tě ujistit, že přicházíš nejen k sousedům, ale i k přátelům,“

řekla v úvodu tiskové konference prezidentka Zuzana Čaputová.

Jak je všem známo, prezidentka podporovala snahu Ukrajiny o vstup do NATO. Uvedla, že jako oběť ruské agrese má Ukrajina při sebeobraně plné právo očekávat podporu.

„Pane prezidente, přinášíš dnes poselství i o odolnosti tvého národa,“

řekla prezidentka.

Obrazy, které viděla na Ukrajině, nezapomene do konce svého života. Válka nesmí zevšednět a nesmíme být vůči ní lhostejní, řekla.

Prezidentka Čaputová věří, že NATO poskytne Ukrajině na summitu ve Vilniusu vizi budoucího členství

Čaputová věřila, že NATO poskytne Ukrajině na summitu ve Vilniusu vizi budoucího členství. Obnovu Ukrajiny považuje za velkou příležitost pro slovenské firmy. Návštěva prezidenta je podle ní současně symbolem výborných bilaterálních vztahů a stále intenzivnější spolupráce v mnoha oblastech. Poukázala i na společné obranné projekty, například při vývoji houfnice.

„Jsme jedna z mnoha zemí, která pomáhala Ukrajině i vojensky. Jako první země jsme poskytli systém protivzdušné obrany, stíhačky a tato spolupráce v této oblasti se postupně přesouvá k rozvoji bilaterální spolupráce. Našim zemím se podařilo uzavřít kontrakt na výrobu dalších slovenských houfnic Zuzana pro Ukrajinu. První kusy by měly být dodány už toto léto,“

řekla prezidentka a dodala, že slovenské podniky se zapojí i do odminování území Ukrajiny.

Prezidentka v proslovu před médii připomněla, co všechno Slovensko udělalo pro Ukrajinu od zahájení války. Zelenskyj již tradičně ve vojenském oblečení, zase poděkoval za pomoc ukrajinským ženám a dětem, které Slovensko přichýlilo, když utekli ze země před válkou.

„Děkuji každému v Bratislavě, i v jiných městech na Slovensku. Všem, kteří poskytli útočiště našim obyvatelům. Děkujeme za klid pro každé ukrajinské dítě a každou ukrajinskou matku,“

dodal Zelenskyj.

Ukrajina si podle slov ukrajinského prezidenta navždy bude pamatovat pomoc Slovenska a Slováci mohou navždy počítat s pomocí Ukrajiny. Poděkoval zároveň za humanitární i vojenskou pomoc. „Děkuji za každý život, který byl uchován díky slovenské pomoci.

Být proukrajinský znamená být proevropský, uvedl Zelenskyj.

„Rusové jsou agresoři, přišli na cizí území, atakují nás, zabíjejí nás, znásilňují a mučí,“

prohlásil.

Ti, kdo si myslí, že Rusko agresorem není, si podle Zelenského mají představit, že někdo vyhodí do vzduchu slovenskou vodní nádrž a zemře při tom tisíc Slováků. Mají si představit, že obsadí naši jadernou elektrárnu, vypínají proud a vyhrožují, že ji vyhodí do vzduchu.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

„Někomu se tato ruská ruleta líbí?“

zeptal se.

Prezidenti jednali i o rozvoji infrastruktury a tématem byl také vstup Ukrajiny do NATO.

„Státy B9 se shodly, že perspektiva Ukrajiny je v NATO a shodly se i na potřebě posílení praktických a politických vztahů s Ukrajinou tak, aby jí to pomohlo na cestě k budoucímu členství, když skončí válka a okolnosti to dovolí,"

uzavřela prezidentka.

Turné po Evropě

Ukrajinský prezident pokračuje ve svém evropském turné. Na Slovensko přiletěl Zelenskyj z Prahy, nejdříve však jednal v Bulharsku, kde se pochytil se samotným prezidentem Rumenem Radevem. Zelenského naštvali vyjádření Radeva, kdy mimo jiné uvedl, že "konflikt nemá vojenské řešení".

„Tohle není konflikt, ale válka,"

oponoval mu ukrajinský prezident.

O slovní výměně mezi oběma státníky informovala bulharská média i server Politico. Bulharský prezident následně požádal televizní kameramany, aby místnost v prezidentském paláci, kde se schůzka konala, opustili.

Turecká média informují, že Zelenskyj by pak měl ze Slovenska odletět do Istanbulu, kde bude jednat s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Jen několik dní před začátkem summitu Severoatlantické aliance je Volodymyr Zelenskyj na zahraničních cestách. Od členských zemí NATO chce dostat pozvánku do aliance.

„Někteří lidé se stále bojí Ruska. Já však věřím, že tohle je obrovská šance pro celou alianci, aby byla odvážná. Potřebujeme jasný signál, potřebujeme pozvánku, potřebujeme motivaci. Chceme, aby naše vztahy byly upřímné,"

řekl Zelenskyj.

Otevřená podpora

Pracovní cesty ukrajinského prezidenta pravděpodobně souvisí právě se zmiňovaným důležitým summitem NATO ve Vilniusu, který proběhne příští týden. Ukrajina se na něm chce přiblížit k jednáním o vstupu do Severoatlantické aliance. Ukrajinský prezident na něm očekává konkrétní kroky vůči Ukrajině s přesnými termíny jejich realizace. Chce nejen sliby, ale také bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, dokud se nestane členem Aliance. Na summitu by rád viděl především jednotu, neboť v tom je podle něj její síla. Poukázal, že NATO má v současnosti nevyřešené otázky ohledně přijetí Ukrajiny.

Mnozí členové NATO to ale zatím odmítají. Vadí jim skutečnost, že na území Ukrajiny stále probíhá válka Vladimira Putina. Samotný šéf NATO Jens Stoltemberg nedávno potvrdil, že Ukrajina pozvánku do NATO nedostane. Stát se tak může zřejmě až po skončení války. Diplomaté však zřejmě našli výjimku, aby byl spokojen Kyjev a Západ. Ukrajina nebude ani člen a ani host severotlantické aliance. Bude však sedět za jedním stolem jako rovnocenný partner.

Kromě pozvánky do NATO Ukrajina nutně potřebuje i zbraně. Česká republika daruje Kyjevu další útočné helikoptéry a statisíce kusů munice pro zbraně velkého kalibru. Bude se také podílet na výcviku ukrajinských pilotů na letadla F16. Aby mohl výcvik pilotů probíhat i přímo na Ukrajině, Česko jí poskytne letecké simulátory. Fiala zároveň připomněl, že ČR od začátku války na Ukrajinu poslala 676 kusů těžké techniky a miliony kusů munice. Právě západní stíhačky by podle Zelenského změnily situaci na frontě. F-16-tky však Ukrajině zatím nikdo nepřislíbil.

Slovensko od začátku vypuknutí války na Ukrajině otevřeně podporuje východního souseda a posílá Ukrajině zbraně i humanitární pomoc.

Po setkání v Prezidentském paláci zamířil prezident Zelenskyj na Bratislavský hrad, kde ho přivítal Boris Kollár

Ukrajina bojuje i za nás a my bychom měli být vděční, že tam neteče i naše krev. Po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to řekl předseda parlamentu Boris Kollár.

„Kdyby by se stalo všeobecně akceptovanou normou, že každý si zabere, co chce a řekne, že 30 let je nic, tak si myslím, že kdokoliv by mohl sáhnout i na Slovensko,"

uvedl Kollár.

Předseda parlamentu však zdůraznil, že žádný stát nemůže vstoupit do NATO, pokud je ve válečném stavu. Její přijetí na summitu ve Vilniusu je tedy vyloučeno.

„Pokud nebude na Ukrajině mír, nemůže vstoupit. Samozřejmě, že je třeba začít jednat s nimi, dát jim tu pozvánku. To je pochopitelné. Ale je tam ten článek 5. Kdybychom takovou zemi vzali, tak by museli okamžitě nastoupit všechna vojska a jít tam bojovat,“

konstatoval Kollár.

Doplnil, že přeje Ukrajincům, aby si mír vybojovali a čím dříve vyhnali agresora.

Později se s ukrajinským prezidentem setkal i slovenský premiér Ludvík Ódor. Pro slovenské podnikatele, kteří chtějí v budoucnu investovat na Ukrajině nebo se spolupodílet na jejím obnovení, je třeba co nejdříve nastavit podmínky. Musí vědět, do čeho jdou. Po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Prezidentském paláci to uvedl premiér Ludvík Ódor. Zároveň potvrdil pokračování podpory Ukrajině.

Obnova Ukrajiny otevírá podnikatelské příležitosti. Vláda jim může napomoci opatřeními na snižování investičně-komerčního rizika, na kterých již pracuje, jakož i posílením infrastrukturní propojenosti s Ukrajinou a integrované logistiky v pohraničních okresech SR.

„Když je na obou stranách hranic silná ekonomika, tak je to oboustranně prospěšná spolupráce. Takže je pro nás i z ekonomického hlediska klíčové, aby Ukrajina prosperovala,“

konstatoval Ódor.

Zároveň dodal, že aktuálně, když je Ukrajina ve válce, není jednoduché dělat podnikatelskou činnost.

Zelenskyj se během návštěvy setkal i s expremiérem Eduardem Hegerem a bývalým ministrem obrany Jaroslavem Naďom. Poděkoval za rozhodnutí Hegerovy vlády ve prospěch Ukrajiny a jejích občanů.

Zdroj: AA.com, Tlačová beseda, SITA, FB Zuzana Čaputová, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze