Top hledané
Výsledky (0)
Rozsáhlá byrokracie je velký problém nejen v Česku, NKÚ před záplavou formulářů varuje.

Česko pod nánosem formulářů. Byrokracie brzdí celou Evropu, Češi jsou na tom ještě hůř

Radim Červenka
25. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Formuláře

Vyplňování složitých formulářů dokáže zkomplikovat život v každodenní komunikaci s úřady stejně jako při obhospodařování velkých podniků. Do kritiky české byrokracie se pustil i šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Před komplikovanými mechanismy státní správy varuje i celosvětové srovnání mezi Evropskou unií a USA, ovšem čeští úředníci mnohdy přistupují k administrativě komplikovaněji, než jejich evropští kolegové.

Snižování byrokracie zmínil hned na prvním místě ve svém projevu k novinářům po posledním summitu zemí EU v Bruselu premiér Petr Fiala (ODS). Vedle budování vysokorychlostních tratí a podpory pro malé a střední podniky se jedná o zásadní parametry rozvoje české ekonomiky, alespoň podle předsedy vlády.

Sám pak navázal, že zatímco jde diskuze v orgánech EU tímto směrem, podstatnou otázkou zůstává uvedení těchto cílů do praxe. Vysoká míra zatížení vyplňováním administrativních formulářů je dlouhodobě problémem, který české firmy velmi pálí a nejen je. Zatímco nová elektronická daňová přiznání zásadním způsobem ulehčila jak OSVČ, tak fyzickým osobám, které si ho musejí podat, řada dalších byrokratických kroků zahlcuje českou společnost.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 114m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 114m, Praha 9

Na EU podnikatelé nedají dopustit, jen ta byrokracie

„Přestože nálada ve společnosti a někteří naši politici často říkají opak, tak náš průzkum jasně ukázal, že české firmy si členství v Evropské unii většinou váží a oceňují jeho přínosy pro svůj byznys. Evropskou unii vnímají především jako místo, které jim zajišťuje bezpečí, prosperitu, jednotný a férový přístup. Firmám nejvíce vadí rostoucí regulace, byrokracie a zvýšení administrativy. Za největší negativa vstupu do EU je označily skoro dvě třetiny podniků,“

uvedl předseda Svazu průmyslu a obchodu Jan Rafaj

Českým firmám tak prospívá volný trh Evropské unie, ale naráží na řadu byrokratických omezení, jenž jim ztěžují práci a to považují za největší problém podnikatelé současnosti. V celosvětovém kontextu si na obtíže evropské byrokracie nedávno pro Financial Times ztěžoval i miliardář a podnikatel v petrochemickém průmyslu Jim Ratcliffe, se současným poznáním belgické byrokracie by už svou čtyřmiliardovou investici do továrny nedaleko Bruselu přesunul do jiné země. Jeho kolegové tak mohou v budoucnosti dávat ve velkém přednost USA a třeba i totalitní Číně.

Jenže česká byrokracie je v určitých ohledech ještě horší, než je evropský standard, na který narážel Ratcliffe. Na byrokratická úskalí se zaměřil nedávný audit Nejvyššího kontrolního úřadu, zjištění však nebyla vůbec pozitivní.

Jako za Rakouska-Uherska

"Já bych řekl, že jsme Rakousko-Uhersko a to byla ve své době špička. Pošta skvěle fungovala a vlaky jezdily, jak mají. To všechno bylo postaveno na spoustě papírů, dokladů a skvěle vymyšlených systémech. To v nás zůstalo. Potřebujeme všechno doložit, mít všechno potvrzené. Často slyšíme i na veřejnosti, že přijmeme nějakou evropskou legislativu a naši poslanci ji převedou v ještě složitější podobě, než byla přijata tzv. Bruselem. Pro úředníka je to vlastně strašně jednoduché, dá razítko a má hotovo,"

Kala poukázal na konkrétní princip na nějž narazil jeho úřad v systému proplácení dotací z programu... podmínkou proplacení je odevzdání monitorovací zprávy, jenže pokud je zpráva vyplněna chybně, nic se neděje a dotace je normálně proplacena. Problém nastává jen v případě, když formulář vůbec nevznikne.

Řešení je podle Kaly známé. Inspirovat by se řízení státu mohlo ve fungování velkých firem, jako jsou například mobilní operátoři, kteří provádí většinu komunikace se zákazníky digitálně a nevyžaduje náročné vyplňování informativních formulářů.

"Jéje! Romány bych o tom mohl psát! S veškerou vážností tvrdím, že dnes už až 1/3 zaměstnanců mých firem pracuje jen a pouze na povinnostech, formulářových administrativních úkonech všeho druhu, které jim předepisují úřady. Drzost už došla tak daleko, že vyplňujeme, vypisujeme věci, které už jsme stokrát státu dodali. Jen na jiném formuláři. Když ale jakýkoli nevyplníte, tak úředník má moc vás vydírat. Osobně jsem přesvědčen, že za vlády Petr Fiala už úředníci přešli do útoku a stále mobilizují nové síly. Stát bují jako nikdy, tato vláda svou nečinností a rezignací na domácí prostředí spustila peklo,"

reagoval na síti X podnikatel a investor Michal Šnobr na kritiku NKÚ a nabídl pohled vlastní optikou na úskalí byrokracie.

Zdroje: spcr.cz, ft.com, twitter.com, tvorimeevropu.cz, reflex.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze