Zatím co my jsme se po svátcích a po silvestrovských oslavách museli vzpamatovat bleskurychle a jsme v pracovní realitě už nějaký ten týden, Číňané 25. ledna začínají slavit svůj Nový rok, který je také nazýván Svátkem jara a je znám svou více než čtyři tisíce let starou historií. Bujaré oslavy trvají většinou patnáct dní a pro mnoho Číňanů je právě Nový rok obdobím, kdy mohou navštívit svou rodinu a své nejbližší. S každým Novým rokem Číňané také slaví vládu jednoho z dvanácti zvířat. Po vládě hliněného Vepře se letos dostane k žezlu kovová Krysa.
Čínský nový rok, jinak také zvaný Lunární nový rok, je tady! V tradičním čínském kalendáři se slaví od 25. ledna do 8. února. Pokud vás tedy mrzí, že vám předsevzetí nevydržela moc dlouho a že jste opět spadli do starých kolejí, máte druhou šanci!
Tento nejdůležitější svátek v čínském kalendáři je spojen s mnoha tradicemi a zvyky. Čínané před oslavami nového roku velmi důkladně a precizně uklízí svůj dům a naopak během oslav se všech domácích prací a povinností zbavují. Po domě také rozmisťují květiny a to převážně lotosy, které jsou symbolem znovuzrození.
Stejně tak, jako u nás, tak i v Číně si potrpí na dobré jídlo a bohatou hostinu a tak se většinou v předvečer Nového roku podává prase, kachna či ryby. Oslavy se samozřejmě neobejdou ani bez pyrotechniky a dračích pouličních tanců. Během procházení se po ulicích, visí nad hlavami kolemjdoucích většinou červené lampiony.
Pokud u sebe doma najdete krysu, radost z toho určitě mít nebudete a výskyt tohoto zvířete u nás nevěští nic dobrého. V čínském zvěrokruhu tomu je ale jinak. Toto zvíře prezentuje totiž vtip, chytrost, energii a dar pro získání věcí, které chce. Podle čínského horoskopu vás mohou pod vládou Krysy čekat dobré vyhlídky jak v zaměstnání tak v lásce. Toto malé stvoření zakončí svou vládu v únoru 2021.
Přestože v rámci oslav je především důvod k radosti, obavy kolem šíření smrtícího koronaviru se v Číně stále zvyšují. Očekává se, že miliony lidí budou v rámci oslav lunárního nového roku cestovat letadlem, vlakem a autobusem, čímž se riziko nakažení bude zvyšovat. Virus, který vypukl v prosinci v centrálním městě Wu-chan, už usmrtil několik desítek lidí. Číňané tak během svých cest za příbuznými mohou do zahraničí zanést nebezpečnou infekci, na kterou vědci zatím neznají lék.