Od začátku léta nás provází vlna silného zdražování. Na vině jsou přitom nejen rostoucí ceny pohonných hmot a energií. Odborníci navíc předvídají, že na přelomu roku inflace poroste až k 7 procentům.
Jednoznačně k nejvíce zdražovaným položkám patřily v posledních týdnech a měsících energie, benzín, ale i třeba rajská jablka či ledový salát.
Růst cen energií uspíšil pád jednoho z větších dodavatelů, kterým se v polovině října stala Bohemia Energy. Dodavatelé poslední instance, na něž poté závazky více než 600 tisíc domácností přešly, totiž novým odběratelům mohly nabídnout energie za aktuální tržní ceny, které nyní skokově rostly. Právě proto se na vyúčtování od těchto dodavatelů objevily částky, jež byly mnohdy až 3krát či 4krát vyšší, než jaké byly na konci léta.
Růst cen energií a jejich dopad na inflaci potvrdil LP-Life rovněž Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Někteří dodavatelé již zároveň oznámili další zdražování. V případě jednoho z největších, tedy společnosti ČEZ, to má znamenat, že se od ledna příštího roku u nejběžnějších sazeb zvýší v průměru o třetinu. Týkat se to však nebude domácností, jež mají ceny pro příští rok již zafixovány.
Na každodenní výdaje má samozřejmě dopad i nákup potravin. Nejvíce v tomto segmentu podražil ledový salát. V současnosti za něj zaplatíme o více než 60 procent více než před rokem. U rajčat je to pak zhruba 58 procent. Právě zelenina pěstovaná ve sklenících patří ke komoditám, u nichž se náklady do konečné ceny promítají nejvýrazněji.
Pozor si musíme dát ale rovněž na máslo, které nyní stojí téměř o polovinu více. U margarínu je to pak pětina. Kvůli snížení osevní plochy řepky totiž vzrostly ceny olejnin. U chleba došlo k třetinovému nárůstu cen. Sklizeň byla letos ale slabší, takže se předpokládá, že bude zdražování chleba i dalšího pečiva ještě pokračovat.
Citelně více ale zaplatíme například i za kávu. Kvůli špatnému počasí provázenému velkými výkyvy v podobě sucha a mrazů se produkce snížila, což u nás způsobilo meziroční růst cen o 11 procent. Podobné to bylo u cukru krystal a tedy také některých čokolád a sladkostí.
Nejdražší od konce října roku 2012 je u nás benzín. Meziročně stojí Natural v průměru o 9,50 korun více, tedy zhruba o čtvrtinu více. U nafty je to 9 korun. Důvodem jsou vyšší ceny ropy, které jen za září a říjen stouply o 20 procent a dále pak silnější dolar.
Podle expertů by ale pohonné hmoty mohly postupně zlevňovat. V některých regionech se tak dokonce již stalo. Příkladem jsou Liberecko, Vysočina nebo Královehradecko. Jinde, jako jsou například jižní Čechy, začaly alespoň stagnovat.
Inflace citelně zasáhla celé stavebnictví. Plastové potrubí podle tvrzení stavebních firem cenově narostlo o 60 až 90, hutní výrobky o 60 a výrobky ze dřeva o 40 až 130 procent.
varuje jedním dechem mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.
Dražší je také bydlení. Od roku 2015 stouply jen v Praze ceny nových bytů více než dvojnásobně a míří k úrovni 130 000 korun za m2. Vzhledem ke zdražování cen stavebního materiálu, nedostatku těchto bytů na trhu a pomalému schvalování připravovaných projektů nelze ani očekávat, že by zlevňovaly.
Přesto je řada zboží, které stojí obdobně jako loni, nebo dokonce zlevnilo. Příkladem jsou brambory, u nichž stojí kilogram meziročně o 5 procent méně. U jablek je to 15 procent. O 20 až 25 procent levnější je kilogram vepřového masa. To v současnosti stojí stejně jako před 20 lety, což dělá samozřejmě zpracovatelům masa velké vrásky.
postěžoval si CNN Prima News předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podle něho za to může mimo jiné africký mor, který se u prasat objevil v sousedním Německu. Kvůli tomu nemohou Němci toto maso vyvážet například do miliardové Číny a mohou s ním obchodovat pouze na evropském kontinentu. To pak jeho cenu tlačí zákonitě dolů.
Levnější jsou však rovněž některé služby, jako je ubytování, zejména ve větších městech, kde je citelný propad hostů z ciziny. Například ve tříhvězdičkovém hotelu v Praze mohli zájemci najít v srpnu ubytování na noc v průměru za 708 korun. To bylo nejméně ze všech turistických regionů v Česku.
U velké části položek můžeme navíc čekat v dalších týdnech ještě zdražování. Příkladem jsou energie. Někde, jako je například u benzínu, však už ceny pravděpodobně narazily na svůj strop. V konečném součtu to proto vypadá, že si příští rok opět připlatíme.
Na přelomu roku inflace by mohla inflace dosáhnout až 7 procent.
Zdroje: vlastní dotazování, CNN Prima News