Pokud některá z pánských kolekcí FW2021 vnese do letošního podzimu a zimy pořádnou dávku optimismu, náboje a barev, pak to bude ta od Diora. Čekají v ní na vás stylové army outfity, prudká elegance i špetka exotiky. Jste připraveni na žhavou jízdu napříč různými módními styly?
Britský designér Kim Jones se na pozici kreativního ředitele Dior drží třetím rokem. V roce 2018 vystřídal belgického designéra Krisa Van Assche, pod jehož vedením, řekněme si to upřímně, začaly být pánské kolekce Dior lehce unavené. V posledních letech v nich na nás nečekalo nic jiného než černé obleky, sem tam nějaký ten kožich nebo streetwear, který ale působil jako jeden z mnoha.
V roce 2018 však nastal prudký obrat. Do křesla kreativního ředitele usedl Kim Jones a začaly se dít věci! Přehlídkové molo ovládly zvířecí vzory, metalické odstíny, lesk, barety nebo i sametové rukavice. Kim Jones rozhodně vnáší do módního domu novou energii a nápady. A ani letos tomu není jinak. Na pomoc si přitom vzal i skotského umělce Petera Doiga, který už téměř 20 let žije v Trinidadu.
V nové kolekci Dior se pojí inspirace dědictvím a historií módního domu spolu s extravagancí. Kim Jones přichází s trendy uniformami s výšivkami a zdobením, inspirované zejména Académie des Beaux-Arts (mužskou interpretaci couture). Inspirace army stylem je zřejmá na první pohled a vedle uniforem v kolekci nechybí ani kalhoty s pruhy na bocích nebo kalhoty zastrčené do bot, maskáčový potisk, v novém a luxusnějším kabátku, nebo odznaky.
A jak se do kolekce promítla spolupráce s Peter Doigem? On sám vymyslel nejen použité motivy, ale podílel se také na výběru klobouků z vlněné plsti od Stephena Jonese, na které přidal podmanivé ručně malované vzory inspirované jeho vlastní prací, vzpomínkami a spojením s domem Dior. Speciálně pro kolekci FW2021 pak vytvořil dva speciální znaky. Podobu psa Christiana Diora Bobbyho a podobu lva, který současně připomíná postavy z Doigových obrazů a také maškarního kostýmu, který vytvořil návrhář Pierre Cardin pro Christiana Diora v roce 1949.
Kolekce se nese v odstínech námořnické a tlumené modré, hnědé, šedé a nude, které doplňují zářivé odstíny vyjadřující radost ze života - zelená, oranžová nebo jasně žlutá. Ta je koneckonců spolu s šedou i barvou roku 2021. O důvod víc, pozvat ji k sobě do šatníku! Modely zdobí také umělecké detaily, jako tahy štětců, které byly vytvořeny pomocí výšivek či pletenin a v některých případech jsou i ručně malované.
Další modely z kolekce FW2021 najdete v galerii na konci článku.
Musím říct, že podzimní pánská kolekce od Diora není letos špatná. Jste v šoku, že něco takového zrovna já říkám, co? Nebojte se nic, já jsem také sama ze sebe překvapená. Možná jsem v důsledku PMS nějaká rozněžnělá, ale fakt musím dát této kolekci palec nahoru. Ale samozřejmě pár ústřelů se tam najde...
Nelze si nevšimnout, že je většina kolekce laděna tak trošku do vojenského. Nic proti, byť samozřejmě zelené věci jsou příšerné, ale maskáčový trend jsem za ta léta tak nějak začala kvitovat. Ne že bych si já sama něco takového oblékla, ale už o těch, co to nosí, neříkám nahlas, že by měli skutečnou vojnu zažít na vlastní kůži, protože většina dnešních mužů by ji nepřežila.
Každopádně vojenské střihy nejsou špatné. Třeba pod tímhle zlatě prošívaným kabátem se skrývá poměrně pěkná uniforma, akorát mi tedy spíš připomíná pyžamo, byť s hodností kadeta. Takže tenhle klučík vypadá, že si chce dát na dobrou noc ještě sušenku, pro kterou právě běží do večerky. Samozřejmě nelze nepochválit baret, ty já miluju, jak na mužích, tak na ženách.
Co jiného na tohle říct, že? Když se podíváte na archivní záběry třeba ze sametové revoluce, tak podobné kabáty, byť z horších materiálů, se nosily právě u těch pánů, kteří při výsleších mlátili studenty a všechny, kdo byl jen trošku proti tehdejšímu režimu. Maskáčová bunda a vysoké boty tomu dodávají punc. Punc nelidskosti. Vzhledem k tomu, že ve Francii vědí prd o naší historii, tak chápu, že je při vymýšlení této kolekce nemohlo trknout, že by snad model mohl v někom vyvolávat hrůzu minulého století.
Kabát dobrý, kalhoty dobrý, ale čím déle na týpka koukám, tím je mi hůř. Možná měl ten svetřík zobrazovat abstraktní umění, ale mě z něj bolí oči i hlava. Snažím se nedívat se na něco, co ve mně vyvolává psychedelické záchvaty, ale ani ten lev na kšiltovce mi nepomáhá.
Není to poprvé, co vidím v zahraničních kolekcích krásné žluté kabáty, bundy či pršipláště. Žlutá je fakt super barva, na léto třeba. Ale představte si, že takhle zářivé svršky nosí v šedivém podzimu větší množství lidí... to abyste měli pořád sluneční brýle, aby vám ta záře nevypálila sítnici. Navíc si teda nemůžu pomoct, ale mám pocit, že všichni návrháři kopírují podzimní kabát z Lídlu...
Tohle je boží, od paty až po temeno. Černou se prostě nedá nic zkazit, ani u chlapa, ani u ženský. Navíc roláky jsou sexy, i když je muži málokdy chtějí nosit. Jediný, co mi na tom vadí, je ta kabelka. Muž by prostě kabelky nosit neměl, takže ať ji kouká navalit mně!
Pamatujete na pohádku Princ a Večernice? Zapomněli nám říct, že krásná Libuška Šafránková coby právě Večernice má asi zapomenutého bratra, který se snaží také splynout s noční oblohou. Až na to, že při pohledu na něj se mi chce spát...
Nakonec ale musím říct, že se mi tahle kolekce víceméně líbila, zatím ze všeho nejvíc.