Jen několik málo dní před Štědrým dnem vyvrcholí v Kataru letošní mistrovství světa ve fotbalu. Již nyní ale tato vrcholná sportovní událost vzbuzuje celou řadu dohadů. A nejen kvůli poněkud neobvyklému místu i termínu konání.
Asi žádný předchozí fotbalový šampionát nevzbuzuje takové polemiky, jako je tomu v případě toho, který probíhá právě v Kataru.
Evropský parlament proto také přijal usnesení, v němž zdůrazňuje, že
Pořádající fotbalová federace FIFA tím podle poslanců vážně poškodila pověst a integritu celosvětového fotbalu.
Ještě před samotným výkopem úvodního zápasu mezi domácími fotbalisty a Ekvádorem, který se odehrál v neděli 20. listopadu, odmítla britská BBC odvysílat slavnostní ceremoniál, přestože měla na jeho přenos vysílací práva.
Zatímco na ceremoniálu mezitím vystupovala řada známých světových hvězd, včetně herce Morgana Freemana či zpěváka skupiny BTS Jung Kooka, nabídla BBC rozhovor se zástupcem Amnesty International. Ten zkritizoval mimo jiné pracovní podmínky dělníků, kteří stadiony a další infrastrukturu pro mistrovství světa připravovali.
Podle poslanců Evropského parlamentu došlo před mistrovstvím „k úmrtí tisíců migrujících pracovníků, především ve stavebním sektoru.“ Poslanci v té souvislosti zároveň ale také přivítali, že katarská vláda podle Mezinárodní organizace práce pomoc ve výši 320 milionu amerických dolarů těm, kterým nebyla původně řádně vyplacena mzda.
Kritikům sportovní události nahrálo i to, jak probíhal samotný první zápas šampionátu. Oba týmy po sportovní stránce nepředvedli nic světoborného. Možná i proto odešla část diváků ze stadionu již o poločase. Někteří z těch, co zůstali, se pak více věnovali svým mobilním telefonům než dění na trávníku. Pro server Aktualne.cz to vysvětloval český fotbalový trenér Miroslav Soukup, který v oblasti arabského světa působí, následovně:
V žebříčku koeficientu FIFA je Katar až na 50. místě. Řada jiných týmů, které se na šampionát ani nedostaly, jsou na tom o mnoho lépe. Itálie je například šestá, Kolumbie 17. a naše reprezentace 35. Češi se však z evropské kvalifikační skupiny nedostali, když skončili až za Belgií a Walesem.
Navíc fakt, že se mistrovství světa nekoná v červnu a červenci, jak bývá jinak zvykem, ale těsně před vánočními svátky, je podle řady lidí dalším signálem, že něco není zcela v pořádku. Původně se sice mělo hrát v létě, v tu dobu zde ale teploty dosahují až na 50 °C. Aktuálních zhruba 30 °C je proto také o mnoho snesitelnějších. Přesto jsou místní stadiony raději vybaveny nákladným systémem chlazení, díky němuž se v nich drží teplota okolo 18 až 24 °C. Kvůli tomu však byly tyto svatostánky sportu dvakrát až třikrát dražší.
Kritika šampionátu, jak již naznačil i úvodní ceremoniál, vychází především od evropských zemí. Například v Německu proti němu hlasitě vystupovali a umisťovali veliké transparenty bojkot ještě před zahájením akce. Vadí nejen špatné podmínky pro práci najatých dělníků, ale také útlak žen, diskriminace homosexuálů a fakt, že fotbal nemá v této zemi žádnou tradici. Na úvodní zápas s Japonskem si německý kapitán kvůli rozhodnutí FIFA nemohl vzít ani pásku s duhovou vlajkou a heslem One Love, což mělo ztělesňovat podporu LGBTQ komunitě. Situace je vyhrocená až do té míry, že Německá fotbalová federace se kvůli tomu chystá bránit před FIFA právní cestou. Samotní reprezentanti našeho západního souseda proto ani na úvod zápasu nezpívali hymnu a při focení si symbolicky zakryli rukou ústa.
Podobně nesouhlasné hlasy s celým pojetím akce zaznívají z již zmiňované Velké Británie. S tím, že se mistrovství koná právě v Kataru, nesouhlasí okolo 60 procent Britů. Necelých 40 procent z nich je dokonce názoru, že se jejich reprezentace neměla akce vůbec účastnit.
Přestože bývá fotbal často spojený s konzumací piva, v Kataru musí být i v tomto směru vše trochu jinak. V této arabské zemi je totiž pití alkoholu zakázané. Organizátoři akce se proto rozhodli k přesunutí stánků s americkým pivem Budweiser na méně viditelná a významná místa mimo areál stadionů ve speciálních zónách. Cizí fanoušci do nich zároveň nesmí vstupovat v tradičních arabských hábitech. Místní by to považovali za urážku islámu.
Pivo si tak během sledování jednotlivých utkání mohou dopřát pouze ti, kteří vše sledují od televizních obrazovek. Ne všechny zápasy ale vysílá Česká televize, jak tomu bylo v minulosti. Rostoucí náklady na televizní práva zapříčinily, že část mistrovství vysílá sdíleně konkurenční televize Nova.
vysvětlil LP-Life generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Maratón fotbalových zápasů skončí až finálovým kláním 18. prosincem. Již nyní je ale jasné, že kvůli mnoha problémům se na něj nebude pravděpodobně vzpomínat úplně v nejlepším.
Zdroje: Evropský parlament, ČT, Aktualne.cz