Nejnoblesnější událost roku, tak pořadatelé Česko-Slovenskéhý ples popisují. Letos se navíc uskuteční pod záštitou prezidentů České republiky a Slovenské republiky již 11. ročník, který připadá na příznačné datum 1. února. Akce je věhlasná hlavně exkluzivním programem a gastronomickým zážitkem přímo na samotném parketu. Mimo to ples přinese tentokrát i slavnostní připomínku významných historických milníků a osobností, které ovlivnily naše společné dějiny.
Česko-Slovenský ples se koná pod záštitou českého i slovenského prezidenta. Co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno, když prezident „udělí záštitu,“ znamená to, že oficiálně vyjádří podporu určité události, projektu nebo organizaci. Tím dává najevo, že se jedná o významnou a hodnotnou aktivitu a zvyšuje tím prestiž a důvěryhodnost akce. Česko-Slovenský ples má svou prestiž již 11 let nejen díky svému programu a noblesní atmosféře, ale hlavně kvůli připomínce osobností a událostí českých a slovenských dějin.
První milník, který letos ples připomene je konec druhé světové války. Letos to je přesně 80 let od jejího konce. Každý rok si tento den připomínáme svátkem 8. května, kdy slavíme Den vítězství. Druhá světová válka sužovala evropské státy šest let. Přinesla oběti nejen na frontách, ale i v koncentračních táborech nebo na okupovaných územích. Na českém území zahynulo během války téměř 400 tisíc lidí, nejvíce z řad židovského obyvatelstva. Válka skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa, která začala platit právě 8. května 1945. Podepsaná ale byla o den dříve ve francouzské Remeši v hlavním štábu amerického generála, a později i prezidenta, Dwighta Eisenhowera.
Pořadatelé nezapomněli ani na silné politické osobnosti, které letos slaví výročí narození.
Budeme si připomínat 175. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka, který byl spoluzakladatelem a prvním prezidentem Československé republiky, a také 165. výročí narození Karla Kramáře, který byl prvním československým ministerským předsedou vlády,
řekl ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.
T. G. Masaryka všichni dobře znají. Karel Kramář nebyl méně významný pro oba státy. V roce 1889 založil spolu s T. G. Masarykem a J. Kaizlem realistické hnutí a o dva roky později se stal uznávaným vůdcem mladočeské strany. Před 1. světovou válkou byl hlavním představitelem a obhájcem tzv. pozitivní politiky. Ta odmítala český státoprávní radikalismus a směřovala k pozvolnému posilování hospodářských, politických a kulturních pozic českého národa i ostatních slovanských národů rakousko-uherské monarchie. Po konci první světové války se stal předsedou první československé vlády.
Pořadatelé se také rozhodli letos zvolit významné osobnosti, které během své kariéry rozdávali nejen radost a dobrou náladu, ale také výrazně přispěli k vývoji kulturního dědictví. Tento rok je to přesně 100 let od založení Osvobozeného divadla, které se nebálo kritizovat politickou situaci té doby. Za založením stojí dva významní čeští herci a humoristé Jiří Voskovec a Jan Werich a oba letos slaví 120. výročí narození, což si ples v programu náležitě připomene. Z řad slovenských osobností organizátoři vybrali Milana Lasicu, úžasného člověka, vynikajícího humoristu, dramatika, spisovatele, textaře, herce, režiséra, moderátora a zpěváka. Další slovenskou osobností je profesor Milan Čorba, který významně přispěl k vývoji slovenské scénografie, filmového a divadelního kostýmního výtvarnictví a byl také vysokoškolským pedagogem. Oba by se v roce 2025 dožili 85 let.
Organizátoři se letos dali velmi záležet na výběru historických milníku a osobností, které ovlivnili jak český, tak i slovenský národ. Tento ročník Česko-Slovenského plesu bude opravdu zakryt tou nejprestižnější róbou.
Zdroj: autorský text, Česko-Slovenský ples, iRozhlas.cz, vlada.gov.cz