930 obyvatel Hallstattu, kteří žijí na břehu Hallstattského jezera, mají každý den výhled na úchvatnou scenerii. Dokáží vůbec ještě krásu klidné hladiny jezera s impozantním pozadím tvořeným vysokými svahy pohoří Dachstein vnímat?
Hallstatt si rozhodně zaslouží zápis do seznamu Světového děditství UNESCO, kde je uveden společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou. Městské domy jsou naskládané přímo u břehu mezi vysokými horami a některé z nich stojí částečně na kůlech v jezeře. Luxusním malým městem se vine jedna jediná hlavní ulice.
Hallstatt je téměř odtržen od veškeré civilizace: ještě koncem 19. století byl do města jediný možný přístup po lodi nebo horské stezce pro pěší. Pokud jste chtěli zajít k sousedovi o několik domů dál, museli jste použít člun nebo lézt jako kamzík po pěšině v horách nad domy. Silnice, kvůli které musely být odstřeleny části skal, sem byla postavena až v roce 1890.
Není to však jen tato izolace a jedinečné horské prostředí, které luxusní obec proslavilo. Hallstatt se nachází v Solné komoře a již několik století před naším letopočtem se právě díky soli a obchodu s ní stal známým po celém světě.
Přestože se jedná o malé městečko, je tu rozhodně hodně míst k vidění. Magnetem bývá tradičně kostnice na místním hřbitově z 16. století, kde odpočívá několik stovek lebek. Lebky jsou označené jménem a datem úmrtí, jsou pomalované květinami i zvířecími motivy a seřazené podle rodinné příslušnosti. Lanovkou se můžete dostat jak k pohřebišti, tak k důlním štolám s vysokou věží, ve které je dnes umístěna stylová restaurace.
Luxusní zážitky v sobě nese plavba po jezeře a návštěva obrovských jeskynních systémů - Obří a Mamutí jeskyně.
O tom, že se jedná opravdu o luxusní městečko, svědčí také fakt, že si Čína nechala v roce 2012 v provincii Kuang-tung postavit naprosto stejnou repliku tohoto rakouského města. Ta je určena bohatým Číňanům a její stavba vyšla na 940 milionů USD.