Architektonické skvosty napříč staletími se tak mohou stát vaší luxusní investicí – nejen tou finanční.
Být majitelem bytu v historicky významném domě v centru Prahy navrženém věhlasným architektem – to neznamená jen dobře uložit peníze, ale také získat pro sebe určitý vzkaz od předchozích pokolení následujícím generacím. A tento význam
daného objektu nevytváří jen konkrétní lokalita a skvělá architektura, ale také třeba jedinečnost určité osobnosti. Jestliže v takovém prostoru žily a tvořily významné osobnosti – malíři, spisovatelé a další důležití představitelé veřejného a kulturního života dané doby, „cosi“ z jejich jedinečnosti se do daného prostoru muselo zcela jistě otisknout – a pomoci tak spoluvytvořit tamního genia loci.
V historickém centru Prahy je mnoho krásných lokalit pro bydlení: novorenesanční, klasicistní nebo secesní domy, světlé, velmi prostorné, se skvělým výhledem na řeku nebo rovnou celé město, blízko krásných kulturních památek, jako je Karlův most, v dosahu malebných kaváren a luxusních restaurací či galerií.
Není divu, že si pro sebe taková místa vybírali i největší čeští myslitelé a umělci své doby. V těchto prostorách se díky tomu můžeme kromě krásy samotného interiéru i dnes dotknout něčeho méně hmatatelného, o to však hodnotnějšího a výjimečnějšího – určitého otisku v prostoru, ve kterém tito géniové pobývali. Vznikala zde hodnotná literární, sochařská nebo malířská díla i zajímavá osobní setkání. Nejednou se zde odehrávala dramata lásky nebo vznikala skvělá přátelství.
Ani dnes není těžké vydat se ulicemi Prahy po stopách zvučných jmen malířů, architektů či spisovatelů a další tehdejší kulturní elity. Zejména 19. a 20. století bylo štědré na významné osobnosti propojené právě s hlavním městem. Například Max Brod – spisovatel a překladatel, který se zasloužil o vydání literární pozůstalosti Franze Kafky, se narodil v Haštalské ulici. Sám Kafka je v Praze spojený hned s několika místy: v ulici U Radnice se narodil, na Tržišti žil a tvořil stejně jako ve Zlaté uličce na Hradčanech, kde napsal povídkovou sbírku Venkovský lékař, V Maiselově ulici žil a posledních deset let před smrtí odsud prakticky nevycházel slavný "Kristián" – herec Oldřich Nový.
Praha přitahovala i další slavná jména: herečka Lída Baarová se narodila v Ovenecké ulici na Letné, ale během života se přestěhovala do luxusní vily na Hanspaulce od architekta Ladislava Žáka. Luxusní vily představují v segmentu nemovitostí samostatnou kategorií. Vily si dříve nechali stavět na objednávku – a tedy přímo pro své potřeby – nejen ti, kdo měli peníze, zároveň oplýali určitou měrou estetického cítění a smyslem pro krásu, často slavné "kulturní" osobnosti. A ty si k realizaci svých záměrů přizvaly neméně slavné archtitekty. Vznikala tak naprosto unikátní spojení přání a myšlenek, jejichž výsledky v podobě dokonalých archtitektonických tvarů můžeme vidět dodnes. Například skvělý urbanista, architekt, teoretik archtitektury, malíř a návrhář nábytku Jan Kotěra. V Praze po sobě zanechal nesmazatelné stopy na mnoha místech, mimo jiné Peterkův dům na Václavském náměstí, Trmalovu vilu, Krausovu vilu v Bubenči nebo jeho vlastní dům, Kotěrovu vilu na Vinohradech.
Dnes je luxusní bydlení v historických částech centra Prahy výrazem vysoké společenské prestiže a skvělou investiční příležitostí s maximální přidanou hodnotou. Toužíte-li proto po bydlení nejen ve skvělé lokalitě, v krásném domě, ale zároveň hledáte něco opravdu unikátního, právě nyní se můžete stát hrdým majitelem domu, vily či bytu ověnčeným slávou některým z jmen naší kulturní elity.