Umělá inteligence je stále dokonalejší a stejně jako je to s ohněm, může pomáhat anebo naopak škodit. Tu druhou variantu zjistila americká herecká star Scarlett Johanssonová, která objevila naklonovaný svůj hlas, aniž k tomu dala povolení. Jak to vypadá v České republice? Zatím to tady není tak horké.
Schopnost umělé inteligence (AI) napodobovat lidskou řeč v současné době výrazně pokročila. Hlasové modely, které se věrně podobají řečovým vzorcům, intonaci, a dokonce i emočním charakteristikám jedné osoby, je nyní možné vytvářet pomocí algoritmů hlubokého učení a neuronových sítí. Systém umělé inteligence dokáže velmi přesně napodobit hlas cílové osoby, protože je vyškolen na velkém souboru dat jejích hlasových nahrávek. Pro dokonalý výsledný naklonovaný hlas je ale třeba mít kvalitní hlasové vzorky osoby, kterou má systém napodobit.
Herci se v USA, Velké Británii a i v dalších zemích začínají bouřit.
Společnost OpenAI stojící za umělou inteligencí ChatGPT představila v USA svoji novou hlasovou asistentku Sky. Tato hlasová funkce, která měla znít co nejvíce lidsky, se velmi podobá hlasu Scarlett, což dokládají vzrušené reakce na sociálních sítích.
Když Scarlett Johanssonová zjistila, že její hlas byl naklonován do ChatGPT, i když k tomu nedala souhlas, byla z toho samozřejmě pobouřená.
Technická ředitelka společnosti OpenAl Mira Murati tvrdí, že podobnost s hereččiným hlasem byla neúmyslná a že byl hlas vybrán náhodně. Toto vyjádření ale hereččiným fanouškům a veřejnosti nestačí a chtějí další vysvětlení.
Johanssonová uvedla, že když se na ni generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman v září obrátil s dotazem, zda by jejich hlasové službě nepropůjčila svůj hlas, tuto nabídku hned kategoricky odmítla. „Když jsem poprvé uslyšela uvolněné demo hlasu, byla jsem šokována, rozzlobena a vůbec jsem nemohla pochopit, že pan Altman i přes můj dřívější nesouhlas prosadil hlas, který zní tak děsivě podobně jako ten můj. Ani moji nejbližší přátelé a rodinní příslušníci nedokázali rozeznat rozdíl."
Společnost OpenAl po těchto protestech, hlas své hlasové funkce Sky raději pozastavila. Tento incident jen podpořil značné obavy ohledně etiky replikace hlasů v rámci umělé inteligence.
I když umělá inteligence pracuje především s angličtinou, dostává se také k češtině a určitě se nelegální využití hlasu dostane i k nám.
U nás zatím probíhá ta pozitivní část tvorby hlasu umělou inteligencí. Jedná se totiž o legální hlasy zemřelých osob.
Jako první se veřejně objevil hlas Karla Gotta, který poprvé zazněl den před jeho nedožitými 84. narozeninami. Bylo to na slavnostní premiéře projektu Českého rozhlasu Gott navždy.
V prvních větách hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí popisuje přípravy svých pamětí. „Vím, a ví to i manželovi příznivci, že skutečného Karla nám už nikdy žádná sebelepší technologie nevrátí. Ale jsem ráda, že si můžou alespoň některé pasáže autobiografie poslechnout tak, jako by je načetl Karel. Na přípravě knihy mu velmi záleželo a věnoval se jí velmi intenzivně až do svého odchodu,“ uvedla zpěvákova vdova Ivana Gottová.
Další umělý hlas byl vytvořen pro letošní jarní výstavu Baťa – 130 let poté. Hlas Tomáše Bati, který doprovází dokument sestavený z unikátních kolorovaných fotografií, vytvořila umělá inteligence. K tomu jí stačilo dochované krátké úryvky jeho originální řeči.
Zpravodajský server Novinky,cz nechal pro podcast s tímto tématem vytvořit hlas českého dabéra Zdeňka Hrušky a následně mu jej pustil.
„V té ukázce bych se místy nepoznal. Mě to fascinuje, a zároveň děsí. Pořád si ale myslím, že přidaná hodnota skutečných herců bude znát,“ reagoval Zdeněk Hruška.
Český herec a dabér Michal Holán v minulém roce uvedl, že jej oslovila jistá maďarská společnost pro zvláštní zakázku. Oslovovala české herce a dabéry pro vývoj aplikace, která by za ně následně mohla dabovat dokumenty a TV pořady.
„Chtějí tu aplikaci naučit cítit v češtině. Aby to bylo autentické s našimi prožitky. Zprvu to zkoušeli namluvit neherci, ale nešlo to, což je super zpráva,“ hodnotí Holán. „Je na každém z nás, jak se rozhodneme. Můžete to přijmout, i když to nebudou bůh ví jak skvělé peníze. Ale i kdyby to bylo za velké prachy, osobně od toho dávám ruce pryč. Myslím si, že bychom byli sami proti sobě, protože by mohli přijít o práci zvukaři, herci, studia, prostě všichni.“
„Nechápu, že má v Maďarsku někdo nápad tohle vytvořit. Přijde mi to nemorální a neetické. Rozhodně nikdy v životě práva na svůj hlas neposkytnu, protože můj hlas jsem já, je můj a mám na něj vlastní práva,“ uvedla herečka Denisa Nesvačilová.
„S českým dabingem, který nám záviděl celý svět, to jde v posledních letech z kopce,“ hodnotí herec a dabér Jiří Krampol. „Třeba jeden film s Belmondem, který jsem daboval dvakrát, teď předaboval někdo jiný. A byl to otřes. Ostuda. Dabing se teď dělá za nedůstojné peníze, za pár kaček a podle toho to pak vypadá. A jestli to teď začnou ještě dělat nějaké stroje, bez citu a emocí, tak to snad raději nechci ani slyšet a vidět. Lidskej hlas je jenom jeden.“
Takže tedy uvidíme, kdy se negativní vliv hlasové tvorby umělé inteligence projeví i v České republice.
Zdroj: Screenbinge.com, Novinky.cz, Idnes.cz, Český rozhlas Zlín, CNN Prima News, autorský text