Jsou stylové a často mají hodnotu menší nemovitosti, některé dokonce honosného sídla. O čem že je řeč? O jednom z nejnadčasovějších a nejpraktičtějších doplňků, který nikdy nevyjde z módy – o hodinkách! Logicky si říkáte, že čím více třpytivých kamenů a drahých materiálů, tím vyšší cena? U luxusních hodinek to rozhodně není takhle jednoduché...
nastínil generální ředitel pravidelné výstavy hodinek Salon Exceptional Watches Jan Pokorný. Klíčovou roli pak hrají preciznost zpracování, úprava a exkluzivita.
Důvodů pro vyšší cenu pak bývá hned několik. Jednou ze záruk exkluzivity bývají limitované edice.
přiblížila mluvčí českého výrobce hodinek PRIM Adéla Dittmannová. Firma vyrábí hodinky už od roku 1949. Exkluzivitu navíc umocňuje přísně omezený počet kusů. Ten bývá u PRIM podle Dittmannové zpravidla mezi 50 a 100 kusy. Jsou však i takové rarity, kterých se vyrobí všeho všudy pouhých 10 kusů!
uvedla konkrétní příklad Dittmannová.
Dalším ze znaků luxusu, tím trochu očividnějším, je použití exkluzivních materiálů – zlato, platina a různé typy drahých kamenů. Z takového lesku až oči přecházejí!
Například v případě značky PRIM se z materiálů jedná především o zlato a platinu.
dodala Dittmannová. Aktuálním trendem je pak podle ní například růžové zlato.
Podle Pokorného se v současnosti na některé díly používá například také křemík.
dodal Pokorný.
Konkrétně v případě PRIM pak exkluzivitu hodinek zvyšuje také použití inhouse strojku vlastní konstrukce. „Výroba vlastního mechanického strojku je mimořádné náročný proces, který zvládá pouze několik manufaktur na světě. Hodinek, osazených naším strojkem, které nesou označení PRIM MANUFACTURE 1949, vyrobíme jen okolo 600 kusů ročně,“ podotkla Dittmannová.
Důvodem pro exkluzivitu hodinek pak může být i skutečnost, že patřily někomu slavnému. Z hlediska světových hodinek to můžeme vidět například u herce a automobilového závodníka Paula Newmana, které se v aukci v roce 2017 vydražily za téměř 400 milionů korun. Ikonické hodinky značky Rolex Newman původně dostal jako dárek od své ženy, během jeho kariéry závodníka byly permanentně k vidění na jeho zápěstí. Podobným příkladem jsou i hodinky hudebníka Erica Claptona, které se vydražily za necelých 80 milionů korun.