Zdražování emisních povolenek a rostoucí ceny energií nutí řadu domácností k přehodnocení svého bydlení. Hledají se proto také logicky cesty, jak do budoucnosti ušetřit. Nabízí se jich hned několik.
Kvůli skokovému nárůstu cen energií někteří odborníci radí zaměřit se při jejich využívání na zcela jiný přístup, než je přechod od jednoho dodavatele k jinému.
řekl LP-Life Karel Tichý, zemský ředitel společnosti Bidli energie.
V době, kdy nastupuje zimní sezóna, se proto určitě vyplatí doma nepřetápět. Často se totiž stává, že máme v místnosti třeba i klidně 25 a více stupňů. Kromě zvýšených nákladů to má špatný vliv na náš organismus. Rychlé změny teplot, když se z domova brzy ráno vydáváme ven do chladného počasí, se mohou samozřejmě odrazit také na našem organismu, který je pak více náchylný k různým nemocem. Pokud se totiž na prudkou změnu teploty dostatečně nepřipravíme, narušuje to naše imunitní reakce. Tělo pak může být více unaveno. Výsledkem však bývá také větší náchylnost k chřipce a rýmě.
Velice častým jevem bývá rovněž unikání teplat skrz okna. Zejména tehdy, když je nemáme dobře utěsněná. Řešením je buď jejich lepší izolace, nebo instalace oken nových. Doporučují se především okna s trojskly. Taková okna mají lepší tepelněizolační funkci a současně zamezují průchodu hluku z okolí.
V takovém případě je však třeba myslet i na to, jak v interiéru zabezpečit dostatečnou výměnu vzduchu. Jedině tak se v něm nebude hromadit oxid uhličitý. Vydýchaný vzduch je totiž jedním z hlavních příznaků jeho zvýšené koncentrace. Ty by proto v místnosti neměly převýšit hodnotu 1200 ppm. V opačném případě hrozí únava, poruchy koncentrace nebo i vážnější zdravotní rizika v podobě problémů s dechem či zvýšeným tepem. Způsob, jak tomu předejít, představuje například systém nuceného větrání.
Díky rekuperaci je do bytu přes rekuperační výměník přiváděn venkovní čerstvý a z druhé strany naopak odváděn teplý spotřebovaný vzduch. Vzduchotechnika, která je vybavena pylovými filtry, přitom dokáže zachytit jednotlivé nezdravé částice, což v bytě snižuje nadměrnou vlhkost.
Tam, kde je to možné, se vyplatí i zelené střechy. Ty totiž CO2 zadržují. Současně zabraňují přehřívání střech a redukují teplotní výkyvy mezi dnem a nocí. Absorbují navíc ze vzduchu škodliviny a filtrují částice prachu.
Doslova módním trendem jsou v poslední době jednak nízkoenergetické spotřebiče, ale i obnovitelné zdroje energie, které si domácnosti nechávají celkem jednoduše instalovat. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK již nízkoenergetické LED žárovky využívá 61 procent lidí. Další pětina jejich instalaci zvažuje. Více než čtvrtina lidí starší elektrické spotřebiče mění za úspornější. Další třetina spotřebitelů uvádí, že s tím do budoucna počítá. Ne každý si ale takovou cestu může dovolit, upozornil nedávno Deník Juraj Krivošík, ředitel společnosti SEVEn, která se otázkou energetické účinnosti dlouhodobě zabývá.
uvedl Krivošík.
V případě, že si nové spotřebiče nemůžeme pořídit, lze dodržovat alespoň některá základní pravidla. Ty spotřebiče, které nepoužíváme, bychom měli vytahovat ze zásuvek. Spousta z nich nabízí rovněž úsporný režim. V takovém stavu například DVD přehrávač nepřehrává, i když je zapnutý nebo pračka po vyprání prádla již dále nepere. Spotřebič je tzv. uspán a do standardního režimu je potom uveden ovladačem, čidlem, senzorem nebo pomocí speciálního softwarového nastavení.
Pro ty, kdo si mohou dovolit prvotní vyšší investici, jsou bezpochyby řešením vlastní fotovoltaické elektrárny. Díky nim nejste závislí na externích dodavatelích energie a máte svůj zdroj téměř zdarma. Cena fotovoltaiky se díky nepřetržitému vývoji technologií a masivní výrobě neustále snižuje. Kvůli finančním pobídkám, dotacím a výhodným tarifním podmínkám pro energii z fotovoltaiky však někdy paradoxně dochází i k prudkému nárůstu cen jejich instalací.
Tento systém pak ale už vyžaduje minimální údržbu. Provozní náklady takových panelů jsou proto i ve srovnání s existujícími technologiemi extrémně nízké. Díky faktu, že je tato energie spotřebována místně, blíží se celkové ztráty rozvodné soustavy nule.
Podle Evropské asociace fotovoltaického průmyslu lze předvídat, že fotovoltaika bude v roce 2030 uspokojovat v Evropě 10 až 15 procent poptávky po energii. Česko má dle energeticko-klimatického plánu za cíl dosáhnout 22 procent energie z obnovitelných zdrojů. Předpokládáme, že většina bude právě z fotovoltaiky.
Možností, jak při spotřebě energií ušetřit, existuje hned několik. Často přitom platí, že prvotní náklady na změnu mohou být sice vyšší, v konečném důsledku ale pak díky levnějšímu provozu ušetříme více, než kolik za energie platíme dnes.
Zdroje: vlastní dotazování, Česká televize, Deník