Top hledané
Výsledky (0)
Jak cestovat s produkty z krokodýlí, krajtí či jiné exotické kůže? Potřeba jsou povolení. Poradíme vám, jak na to!

Krokodýlí slzy fashionistek: Jak nepřijít o svého aligátora

Linda Veselá
07. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Žena v lodičkách z krokodýlí kůže leží na nafukovacím krokodýlovi

Máloco dokáže zkazit den více, než když vaše zbrusu nová kabelka za desetitisíce korun skončí na letišti v odpadkovém koši. Horší by snad mohlo být jen to, kdybyste kvůli jejímu převozu skončili s tučnou pokutou. Nejedná se přitom o paranoiu. Výrobky z hadí či ještěří kůže se na letišti zadržují i několikrát ročně.

Boty z krajtí kůže
Žena v lodičkách z krokodýlí kůže leží na nafukovacím krokodýlovi

Bez povolení ani ránu

Určitě jste zaznamenali nedávný případ, který otřásl světem mnoha milovníků kabelek. Ženě na australském letišti zabavili luxusní kabelku v hodnotě 20 000 dolarů, protože k ní neměla patřičná povolení. Celníci k tomu přitom měli plné právo - obchod s mnoha rostlinnými a živočišnými druhy je totiž mezinárodně regulovaný.

Dovoz a vývoz konkrétních druhů tak může vyžadovat povolení, v určitých případech může být i nezákonný. A pokuty nebývají nízké. Vyplatí se proto takovému riziku vyhnout a ujistit se, že ta nová peněženka z hadí kůže, kterou jste si koupili v butiku v Abú Zabí, není vyrobená z druhů, se kterými je zakázáno či regulováno obchodovat. V prvním případě ji nepřevezete, v tom druhém potřebujete povolení.

„V případě, že se jedná o dovoz ze třetích zemí, tak není rozhodující, jaký řetězec danou věc prodává,“

vysvětluje tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Termínem „třetí země“ je označován stát, který není členem EU (s výjimkou Islandu, Lichtenštejnska, Norska či Švýcarska). Produkt vyrobený z chráněného zvířete pak musí při dovozu z této oblasti vždy splňovat stejné podmínky, bez ohledu na to, zda ho koupíte v luxusním butiku či na tržišti.

Otevřít v galerii (7)
Žena oblečená v černém si v butiku prohlíží kabelku z krokodýlí kůže
Žena oblečená v černém si v butiku prohlíží kabelku z krokodýlí kůžeZdroj: Profimedia

Tisíce chráněných zvířat

Jedním z nejvýznamnějších nástrojů světové ochrany přírody je Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která mimo jiné dovoz předmětů vyrobených ze zvířat do Česka reguluje. Jejím cílem je kontrolovat a řídit mezinárodní obchod s vybranými ohroženými druhy.

Chrání přibližně 5 000 druhů živočichů a 28 000 druhů rostlin. Do Úmluvy jsou například zahrnuty některé druhy, které se tradičně používají v čínské medicíně. Příkladem je luskoun, jehož šupiny mají údajně léčit rakovinu, či mořští koníci, kteří mají sloužit jako afrodiziakum. Z rostlin to jsou například některé druhy kaktusů, ze kterých se vyrábějí dešťové hole, což je jeden z nejpopulárnějších suvenýrů z Jižní Ameriky.

Podle stupně ohrožení jsou zvířata a rostliny rozděleny do tří kategorií - I., II. a III. Nejpřísněji je chráněna kategorie I., kam spadají druhy ohrožené vyhubením. Evropská unie pak má také paralelní legislativu, která v podstatě odpovídá CITES (jednotlivé kategorie se jmenují A, B, C a D).

Otevřít v galerii (7)
Klíčenky vyrobené z krokodýlí kůže
Klíčenky vyrobené z krokodýlí kůžeZdroj: Profimedia

Dělení podle legislativy EU je obdobné, ale přísnější. Například kategorie nejpřísněji chráněných druhů je obsáhlejší než u CITES. Stejně tak evropská legislativa chrání i druhy, které do CITES nespadají.

Několik zabavených kusů ročně

„Rok 2020 s ohledem na opatření spojená s COVID-19 není úplně vypovídající, co se týče zadržených, posléze zabavených exemplářů CITES. Pokud se budeme bavit o výrobcích z kůží chráněných exemplářů, jako jsou pásky k hodinkám, opasky, kabelky a podobně, jedná se o jednotky kusů ročně,“

doplnila Kaňková. Za rok 2019 se například zabavilo pět výrobků z krokodýlí a dva z hadí kůže. To je však v poměru k minulým letům ještě relativně málo. V roce 2012 celníci zabavili sedmadvacet výrobků z plazí kůže, v roce 2017 šestnáct. Pravidelně se každý rok zabaví i několik kožešin.

Otevřít v galerii (7)
Boty z krokodýlí kůže
Boty z krokodýlí kůžeZdroj: Česká inspekce životního prostředí

„Pokud bychom se bavili o luxusním zboží, pak byly v minulosti zabaveny boty, peněženky, kabelky z krokodýlí, krajtí a varaní kůže nebo například i sako z krajtí kůže,“

popsala za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6

Jak vzít svou Birkinku z krokodýlí kůže na dovolenou?

Pro cestování po Evropě stačí účtenka či jiný dokument, který dokazuje, že předmět má legální původ. Komplikovanější je to pak se třetími zeměmi. I přesto, že u některých druhů krokodýlů povolení CITES nepotřebujete (vztahuje se na ně výjimka až do 4 kusů), stále se můžete dostat do situace, kdy budete muset dokázat, že kabelka není vyrobena z přísně chráněného zvířete.

Když si proto kupujete kabelku z exotické kůže, například v butiku, je extrémně důležité, abyste se zeptali na certifikát CITES. A to i v případě, že předmět kupujete v Česku. Bude se vám hodit ve chvíli, kdy svou oblíbenou kabelku budete chtít vzít na dovolenou mimo Evropu.

Butiky však zpravidla certifikáty k exotickému zboží na vyžádání zdarma přikládají. Konkrétně Hermès to pak vysvětluje na svých webových stránkách:

„Některé naše zboží vyrobené ze vzácných materiálů nemůže opustit zemi nákupu bez permitu CITES. Po požádání vám vaše pobočka Hermès vystaví certifikát, může to však trvat několik týdnů.“

Otevřít v galerii (7)
Žena drží zelenou kabelku z krokodýlí kůže
Žena drží zelenou kabelku z krokodýlí kůžeZdroj: Profimedia

Že byste certifikát měli dostat s nákupem dosvědčuje i Pospíšilová:

„V případě, že tyto výrobky byly dovezeny do EU s povolením CITES, měl by prodejce tento doklad a kopii při prodeji předat novému vlastníkovi, aby mohl v případě kontroly prokázat legální původ zboží.“

Pokud však povolení nemáte a potřebujete ho, můžete se zkusit obrátit na obchod, kde jste předmět koupili. Jinak je také možné oslovit Ministerstvo životního prostředí, které vám ho za poplatek vystaví.

Šálu shahtoosh z Indie nevozit

Každý světadíl má navíc podmínky nastavené trochu jinak. V mnoha zemích je vývoz přísně postihován i podle místních zákonů. Co tedy dělat? Zjistit si, kam daný produkt spadá v rámci CITES, ale také jak je to s legislativou dané země.

Velmi přísnou legislativu týkající se ochrany přírody má například Indie. Ačkoliv šála shahtoosh je vyhlášeným luxusním suvenýrem, je vyrobena z vlny velmi vzácné tibetské antilopy „čiru“, které jsou na pokraji vyhubení. Potřeba dát si pozor je i u výrobků z kožešin kočkovitých šelem či hadích kůží. V Indii jsou chráněné a vyvážet se nesmí.

Například v Číně pak budete potřebovat povolení pro většinu výrobků z hadí a ještěří kůže, jako jsou například kufříky, kabelky a obuv. Bez povolení si naopak můžete přivézt výrobky z krokodýlí kůže (z druhů krokodýlů zařazených v příloze B nařízení EU), a to až do počtu 4 kusů na osobu.

Konkrétně kvůli krokodýlí a aligátoří kůže se také pravidelně konají protesty. Aktivisté z PETA v minulosti například protestovali po celém světě před pobočkami obchodu Hermès proti zabíjení plazů pro luxusní doplňky. Podle PETA jsou krokodýli a aligátoři často ještě naživu, když se z nich stahuje kůže. Organizace také zveřejnila video z farmy v Texasu, na němž metody ukazuje.

Tím však protesty proti značce Hermès neutichly. Jane Birkin následně požádala Hermès, aby nepoužíval její jméno v souvislosti s kabelkami vyrobenými z krokodýlí kůže. Samotný Hermès se pak za pochybení na texaské farmě omluvil a Jane Birkin svou žádost stáhla.

Otevřít v galerii (7)
Žena má na sobě namalovaný "krokodýlí" vzor a pod sebou kaluž krve.
Žena má na sobě namalovaný "krokodýlí" vzor a pod sebou kaluž krve.Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (7)
Skupina lidí stojí s plakáty za ženou pomalovanou jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.
Skupina lidí stojí s plakáty za ženou pomalovanou jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (7)
Žena je pomalovaná jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.
Žena je pomalovaná jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.Zdroj: Profimedia

Jak to tedy je?

Na závěr malé shrnutí: Co potřebujete, když si chcete přivézt luxusní předmět vyrobený z kůže exotického zvířete z Paříže či Milána? Teoreticky stačí účtenka, protože pro obchod v rámci EU povolení CITES nepotřebujete. Stejně se však hodí si o něj při nákupu říct. Můžete ho využít v budoucnu.

Když ale nakupujete například v Hong Kongu či Singapuru, CITES povolení je pro dovoz do Česka (mj. právě u zmíněných plazů) většinou nutnost. Naštěstí většina butiků je, obzvláště cizincům, bez váhání přikládá k nákupu.

A pokud tápete, vždy se můžete podívat do databáze, jaké konkrétní podmínky se vztahují na druh, ze kterého je váš předmět vyrobený.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze