Čas letních prázdnin je tu a s ním spojená touha odjet. Letos ještě více umocněná dobou, jíž jsme museli strávit téměř mezi čtyřmi stěnami našich obýváků. Odjet... A možná se ani nevrátit. Ale o to tu nejde. Když už se rozhodnete vyrazit do jedné z pěti nej destinací, je fajn vědět, co si přibalit do kufru, a na jaké testy a dokumenty nezapomenout. Podmínky se totiž stále mění.
Zdroje: MZV.cz - Ankara, MZV.cz - Athens, MZV.cz - Chorvatsko, MZV.cz - Cairo, MZV.cz - Španělsko, novinky.cz, vlastní dotazování cestovních kanceláří
Často, pokud jde o dovolenou, máme zkrátka velké oči. Nevíme, jaké oblečení budeme chtít nosit, na jaké zrovna budeme mít chuť nebo jestli máme vzít ten či onen parfém. No, buďme upřímné. Jsou totiž mnohem důležitější věci, které mít musíme, než to, jestli půjdete na večeři v šatech modré či červené barvy.
Takže odjet chceme hlava nehlava, ale často nás z toho hlava právě rozbolí. O to více, oč se musíme pořád pídit po pandemických opatřeních, jejich zmírnění a dalších novinkách.
Abychom vůbec věděli, co sbalit do svého kufru, je dobré si říct, kam to vlastně bude.
Chorvatsko
Chorvatsko je stálice mezi navštěvovanými destinacemi a jeho oblíbenost neklesá ani v průběhu let. Navíc zde nejsou již v platnosti téměř žádné pandemické restrikce, takže se letos očekává, že Chorvatsko přivítá opět statisíce Čechů. Přece jen, je to pro nás nejbližší mořská destinace.
uvedl jeden z poradců invia.cz pro LP-Life.
Navíc je v Chorvatsku opravdu velká rozmanitost v tom, kam se můžete vydat.
dodal poradce.
Podle invia.cz je však letošních top 5 nejnavštěvovanějších destinací:
Hurghada
Pobřeží Rudého moře je oblíbenou dovolenkovou destinací pro mnoho turistů z celého světa. K odpočinku je tu vystavěno několik desítek hotelových komplexů, které nám nabízejí SPA centra, aquaparky, lehátka zdarma a mnoho příležitostí například k vodním sportům či šnorchlování.
Kréta
Řecko jako takové vždy patřilo mezi oblíbené země pro letní dovolenou. Kréta je největším řeckým ostrovem a dovolenou zde pořídíte cenově nejvýhodněji. Kromě krásného čistého moře a mnoha pláží oceněných modrou vlajkou nabízí i mnoho zajímavostí. Kdo nenavštívil palác Knóssos, jakoby na Krétě ani nebyl. Jakoby vlastně nebyl vůbec!
Alanya
Alanya leží na jižním pobřeží Turecka. Nabízí různé možnosti pro všechny. Ať už krásné písečné pláže, ruiny starých antických měst, středověký hrad, přírodní krásy hor, jeskyně či noční život. Tak hůrá do Turecka!
"Turecko je opravdovým skvostem, pokud jde o pláže, nabízí jedny z nějkrásnějších pláží světa,"
uvedla travel agentka CK Eso Travel.
Djerba
Djerba je tuniským ostrovem v jižní části zálivu Gabes. Nabízí pláže s jemným pískem a množství hotelů s aquaparky. Na některých místech najdeme železité a siřičité termální prameny vyvěrající ze země. Takový trochu jiný pramen zdraví z Posázaví.
Mallorca
Nejnavštěvovanější z Baleárských ostrovů je Mallorca. Jako každý ostrov láká na průzračně čisté moře. Při návštěvě ostrova byste neměli zapomenout zajet do hlavního města Palma de Mallorca, které je naprosto úchvatné.
Co je také dobré vědět, jsou podmínky, za jakých se dá do jednotlivých zemí, v době stále ještě přetrvávající pandémie Covid, odcestovat.
Chorvatsko nás zařadilo na seznam zelených zemí, tj. zemí s velmi malým rizikem nákazy. To v praxi znamenalo až do dneška, že pro vstup do země je nutný pouze cestovní doklad a žádné jiné náležitosti nejsou třeba. Nyní Chorvatsko opět zpřísnilo podmínky vstupu do země a požaduje buď testy, nebo potvrzení o očkování či prodělané nemoci Covid-19.. Alternativou je rovněž covid pas, který Chorvatsko od čtvrtka, to je ode dneška začalo využívat.
Pokud se rozhodnete cestovat do Egypta, který je momentálně zařazen mezi země s vysokým rizikem nákazy, je potřeba buď očkování anebo platný negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. Navíc hrozí, že bude každým dnem napsán na černou listinu, stejně jako Tunisko.
Podobně jako Egypt je na tom Řecko, které je sice zařazeno jen mezi země se středním rizikem nákazy, nicméně pro vstup bude zapotřebí buď potvrzení o ukončeném očkování nebo platný negativní PCR test. Stále musíte vyplnit i formulář o vstupu a prokázat je QR kódem. Ale buďme rádi, že se hranice této lukrativní destinace vůbec otevřely.
Turecko vyžaduje také platný PCR test, ověření o očkování nebo o prodělané nemoci Covid-19. I zde je stále potřeba mít vyplněný vstupní formulář.
Pokud pojedete do Tuniska, zbystřete. Od tohoto týdne totiž došlo ke změně a potvrzení o prodělané nemoci nebo očkování již vám nezaručí vstup do země. Ta je totiž nově na černém listě a pro český turismus zcela uzavřená. Stalo se tak proto, že počet nakažených a úmrtí se neustále zvyšuje. Obchody i restaurace jsou zavřené a pokud chcete do Tunisu, musíte si vyžádat vládní výjimku. Situace zatím platí do 30.7., potom se pravděpodobně vrátí k tomu, že bude třeba vyplnit vstupní formulář. V případě, že jste cestovali v červnu pouze s negativním PCR testem, museli jste strávit 7 dní po příjezdu zavřeni na hotelu či v místě bydliště, a poté se podrobit dalšímu testu na místě. A ještě jeden test vás čekal před návratem zpět do Česka. Jak to bude dál, si musíme měsíc počkat.
Dobré zprávy jsou při cestách do Španělska, které Českou republiku vyřadilo ze seznamu rizikových zemí, a tak vám pro vstup do země plně postačí vyplněný formulář s QR kódem, na jehož základě se do země dostanete.
Na co byste ale určitě neměli zapomenout, je zjistit si informace v případě, že chcete v zemi zůstat déle nebo změnit ubytování.
Oblíbené destinace a jejich podmínky máme a teď je potřeba začít balit. Abyste ale nemuseli stěhovat celý svůj byt, je dobré trochu vystřízlivět. Ono vám toho totiž stačí daleko méně, než si myslíte. Přesto ale bez něčeho se odjet nedá
Ať už se rozhodnete vyrazit kamkoliv, vždycky budete potřebovat tři základní „p“ – peníze, pas a pojištění. Po tomto nepostradatelném triu by měly následovat další důležité doklady a dokumenty: řidičský průkaz a spolu s ním papíry od auta, krom hotovosti raději i platební karta, protože nikdy nevíte, kdy bude potřeba.
Abyste ale vůbec odjeli, je potřeba si koupit letenku nebo rovnou celý zájezd, pokud nejste zrovna plánovací typ. Možností máte mnoho, je tedy pouze na vás, pro jakou cestovku či leteckou společnost se rozhodnete.
Sami to znáte. Chcete někam odjet a najednou máte pocit, že s sebou potřebujete naprosto všechno. Je proto dobré trochu přemýšlet a vzít si opravdu jen to, co je potřeba a hlavně! - co využijete.
Na dovolené musíte počítat se vším. I s krvežíznivými komáry! Ale nebojte, s těmi hravě zatočí repelent. Chystáte-li se do nějaké exotičtější oblasti, bude zřejmě rozumnější zakoupit ho až tam, jelikož bude určený přímo proti tamnímu hmyzu. Jestliže komářímu štípnutí nestačíte zabránit, můžete na postižené místo nanést Fenistil gel, účinkující rovněž na různé kopřivky či dokonce na sluneční alergii.
Ochranu před sluncem vám krom nezbytné pokrývky hlavy a dostatku pitné vody zajistí praktický plážový stan a především mléko na opalování. Lidé s citlivější pokožkou by měli pamatovat na krém s dostatečně vysokým faktorem, eventuálně na přípravky s aloe vera, které mohou taktéž posloužit ke zklidnění podrážděné pokožky. Obličej byste si měli chránit nejen slunečními brýlemi, ale i krémem s nejvyšším faktorem.
Nezapomeňte na léky, hodí se i krém nebo mléko po opalování či aloe vera gel.
Kromě výše uvedeného byste samozřejmě neměli zapomenout na plavky. Mně osobně se osvědčilo vzít si s sebou vždycky dvoje, jedny, které nakonec pohřbíte v moři, protože si buďte jistí, že moře s nimi plně zatočí, no a ty druhé na parádu k bazénu. K plavkám je dobré přibalit šnorchl s potápěčskou maskou, frisbee, míč pro plážový volejbal či nafukovací balon, případně třeba i menší člun na krátké osvěžující plavby. Sluneční brýle, osuška a zdravá svačinka do tašky jsou rovněž samozřejmostí.
Jedete k moři, tj. do tepla, ne na výpravu do Himalájí, ale ani tak byste neměli zapomenout na kvalitní boty. To hlavně v případě, že nejsem zrovna typ, který týden vydrží smažit své tělo na lehátku s drinkem v ruce.
Protože co si budeme, komu z vás se podařilo alespoň jednou odjet na dovolenou v žabkách?
Jasně, že nahé by nás nikam nepustili, ale vozit s sebou desatero plesových šatů je naprostá zbytečnost. Vemte si jedny, maximálně dvoje, k tomu šortky a tílko na cesty a na večer nějaký cardigan nebo mikinu, přeci jen to u moře více fouká.
Sbalte si to nejpodstatnější, protože většinu času budete ve vodě. Proto tam přeci jedete.
Určitě nezapomeňte na pokrývku hlavy, šance, že se přehřejete, je v dovolenkových destinacích poměrně značná. Takový klobouk či kšiltovka je navíc i fajn doplněk vašich nových plavek. Tak vlastně proč ne.
Myslete take na to, že jedete za odpočinkem a i když většinou nejedeme sami, někdy je fajn o samotě zůstat.
K tomu nám pomůže dobrá kniha nebo skvěle vytuněný playlist, kde máme každou písničku, která nás baví.
Sbaleno máme a teď už jen… na poslední PCR test a:
Bon Voyage!