Kambodža je stále ještě méně navštěvovanou destinací a najde se tady mnoho obyvatel, kteří neumí anglicky, a to ani v těch největších městech, jako je Siem Reap nebo Sihanoukville. Zaměstnanci hotelů, prodejci nebo taxikáři ji zvládají, ale zkuste se optat náhodného kolemjdoucího, s největší pravděpodobností na vás bude koukat jako z jara. Naprosto nedostatkovým zbožím jsou Češi, kteří do Kambodži cestují zřídka. Na otázku proč tomu tak je, jsem místní usměvavé Kambodžance nedokázala odpovědět. Tak mě napadá: „Proč nejedete do Kambodže?!“ Kambodža, včetně Siem Reap, totiž toho nabízí hodně!
Mou destinací se stalo město Siem Reap, které se stává cílem většiny turistů. Je to díky populárnímu Angkor Watu - chrámu, jenž najdete nejen na suvenýrech, ale také na papírech k vízům opravňujících ke vstupu do země nebo státní vlajce, natolik je Kambodžany zbožňovaný. Pokud přijedete do Siem Reap, předpokládá se, že si některý den vyhradíte právě pro návštěvy chrámů. Podle toho, jak moc velcí příznivci této aktivity jste, můžete zakoupit lístek - v nabídce je jednodenní, třídenní a sedmidenní.
Vydat se můžete po trase Small Tour nebo Big Tour. Jak je patrné z názvu, ta první je menšího okruhu než druhá. Nejsnadnějším způsobem, jak chrámy prozkoumat, je prostřednictvím skútru nebo tuk tuku. Kolo k vysokým teplotám upřímně nedoporučuji. Pokud chcete vidět Angkor Wat v plné kráse, vyrazte brzy ráno před východem Slunce nebo na jeho západ. Já se rozhodla pro to první.
Budíček jsem nastavila na 4 ranní a sedla do tuk tuku vstříc Small Tour. Viděla jsem Angkor Wat, Bayon, Ta Prohm, Ta Keo a Banteay Kdei, přičemž králem chrámů se pro mě stal Ta Prohm. Proč? To musíte zažít a ten pocit cítit.
Po kultuře přišel čas na poznávání města. Sešla jsem se proto s kamarádem, který se do Siem Reap přestěhoval a jenž se mi stal skvělým průvodcem. Provedl mě místní legendární PUB STREET, která večer rozhodně nespí a najdete tu jeden bar vedle druhého. Tour de bar jsme zakončili v X Baru, odkud je krásný výhled na celé centrum. A co se tady hojně pije? Čechy pravděpodobně nepřekvapí, že je to pivo - Angkor nebo Cambodia!
Kromě chrámů a centra stojí nepochybně za to navštívit countryside. Pokud jedete do Kambodže, pravděpodobně je to proto, že chcete poznat tamní kulturu, obyvatelstvo, život. A právě tady odhalíte pravou tvář Kambodže, bez příkras. Realita je stále ještě hodně smutná, ale právě proto stojí za to, ji vidět. Po návštěvě venkova jsme zamířili na Phnom Krom, vysoký kopec vzdálený přibližně 11,5 km od centra, na jehož vrcholu se nachází stejnojmenný chrám. Kopec vám nabídne luxusní vyhlídku na město a nejlépe se sem dostanete opět na skútru.
Jak už to bývá, místní market, kam chodí nakupovat místní je plný krásné vyhlížející zeleniny a ke vší smůle také masa. Samozřejmě, že to není pro třicetistupňové podmínky zrovna stavěné, a proto jsem byla víc než kdy jindy ráda, že maso nejím. Jíst maso v JV Asii je pro mě tak trochu sázka do loterie. A co dalšího na marketu pořídíte? Všechno! Koření, čaje, kávu, suvenýry, potraviny, oblečení, doplňky, šperky a mnoho dalšího. Když jsme u těch nákupů, pamatujte, že v Kambodže jsou dvě rovnocenné měny, a to je dolar a kambodžský riel, přičemž 1 dolar je 4000 rielů.
Kambodžany vnímám jako přátelský a usměvavý národ, který s v nedávné minulosti prošel hodně bolavou historii, o které hodně lidí bohužel ani neví. To jim však nebrání v tom, usmívat se a žít život s lehkostí. Siem Reap pro mě představuje město bláznivé dopravy, kde neexistují pravidla, ale přesto jsem byla svědkem „pouze“ jedné nehody, což je vzhledem k tomuhle blázinci ještě nízké číslo, tomu věřte!
Kambodža je město skvělého jídla a shaků. Led tady dávají snad do všeho, a když jsem jednou požádala o juice, setkala jsem se s nechápavým výrazem. Požádala jsem tedy o shake s menším množstvím ledu. Výsledek? Kambodžan mi donesl shake s kupou ledu a vedle toho kelímek s menším množstvím ledu. Právě v tuhle chvíli jsem pochopila, že určitý věci nezměním a Kambodžu musím milovat takovou, jaká je...