Kdo se moc ptá, málo googlí. Kdysi vtip, dnes už lidová moudrost. Používat název internetového vyhledávače jako synonymum pro zjišťování informací na internetu je tou největší samozřejmostí. V pravěku internetového surfování tady nebyl jen Google. Americký soud poukázal na to, že v budoucnosti rovněž není nutné, aby existovala jen jedna varianta. Obzvláště v případě, kdy za dominancí Googlu nad konkurencí nevedly jen nezpochybnitelné technologické inovace, ale také kartelové dohody.
Asi málokdo si pamatuje dobu, kdy by se zároveň používal internet a nevyužíval vyhledávač Google. V minulosti však byl jen jedním z řady konkurenčních nástrojů pro čerpání poznatku ze zdánlivě nekonečného internetového prostoru. Ještě v roce 2007 měl dominantní vyhledávač celosvětově jen lehce nadpoloviční podíl na trhu. Od roku 2010 však již neklesl pod 80 % a nyní se stabilně drží nad 90 %.
Není pochyb o tom, že v základech obřího úspěchu vyhledávače je technologická inovace, přehlednost a praktičnost, kterou svého času převýšil svou konkurenci. To se advokátům společnosti Alphabet, která Google vlastní podařilo obhájit i během proběhlého soudního stání. Jenže za současnou dominancí vyhledávače v internetovém prostoru zdaleka nestojí jen výše zmíněná kvalita produktu.
Google dominuje díky řadě obchodních praktik, které s tím, jak vyhledávač funguje, nemají nic společného. V roce 2022 například Alphabet uzavřel dohodu s firmou s největší tržní kapitalizací na světě Applem, že bude na všech zařízeních vyrobených firmou jejich internetový prohlížeč Safari využívat defaultně nahrané vyhledávání Googlu. Apple jako bonus k dohodě inkasoval 20 miliard dolarů (cca 460 miliard korun).
Nejde jen o vyhledávač. Google je propojen s dominantním operačním systémem používaným na mobilních zařízeních Androidem a také sociální sítí na sdílené videí YouTube. Nic nového pod sluncem, ale až nyní soud označil celé počínaní společnosti za nelegálně udržovaný monopol. Podezření tímto směrem však existuje již řadu let. Applu měl za protěžování vyhledávače Google, jakožto dceřiná firma Alphabetu, platit podle žaloby kalifornské právní firmy už v roce 2014.
Postih, jaký přijde pro společnost, ještě soud neuvedl. Může jít o nic neřešící pokutu, ale také o zásadní příkaz k rozdělení společnosti, či jinému nátlaku na rozvolnění konkurenčního prostředí.
"Jakýkoli takový krok by se jistě setkal s roky soudních sporů a regulačních bojů, ale zdá se, že je mnohem více 'na stole' než kdykoli v historii společnosti Google. Nyní proběhne samostatné slyšení, kde soudce nebude mít jinou možnost než zvážit odprodej celé nebo části podniku Google, která se týká vyhledávačů, nebo zavedení jiných kontrolních opatření v oblasti řízení společnosti, aby bylo popřeno protisoutěžní jednání, ke kterému již došlo,"
vysvětlil právník Gareth Mills pro BBC.
Jeden dopad už je teď zřetelný. Právě Apple nebo jiná firma nebude muset brát přílišné ohledy na předchozí dohody ohledně nutnosti prodávat svou výpočetní techniku s dopředu nainstalovanými aplikacemi Googlu. Nejde při tom, jen o vyhledávač nebo YouTube, ale také následující aplikace: Set-up Wizard, Google Phone-top Search, Gmail, Google Calendar, Google Talk, Google Maps for Mobile, Google Street View, Contact Sync, Android Market Client. Tyto všechny aplikace Google údajně nutil výrobce nainstalovat do nových zařízení.
Koneckonců, každý se může podívat do vlastního telefonu, co všechno za aplikace od Googlu má již v telefonu, aniž by si je sám dobrovolně nainstalovat.
Dopady verdiktu mohou být především dva. V prvé řadě by se mohl zejména gigant, jakým je bezesporu Apple, pokusit vyvinout vlastní vyhledávač a začít ho propagovat. Tím by mohl dominanci Googlu zásadně poškodit. Pole nyní bude otevřené i pro menší hráče. Ti ovšem proti dominantnímu a všeobecně zažitému vyhledávači uspějí jen obtížně.
Na lokálních trzích se však situace může lišit. Pro příklad nemusíme chodit daleko. V Česku Googlu konkuruje tradiční český vyhledávač Seznam.cz. Společnost aktuálně s Googlem také vede soudní spor. Což není žádná výjimka, řadu soudů vede Google i jinde v Evropské unii a v minulosti prohrál také spor s Evropskou komisí. Pro podobné soudní spory, jaké vede se Seznamem, však může být aktuální verdikt amerického soudu zásadním precedentem v neprospěch Googlu.
Zdroje: bbc.com, seznamzpravy.cz, lupa.cz, autorský článek