Top hledané
Výsledky (0)
Knižní hit podzimu je tady! Udělejta radost sobě nebo blízkým zajímavou knihou ze života.

Knižní hit Temná komora: Susan Faludi o tom, jak se z jejícho otce stala žena

Jana Fikotová
05. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Susan Faludi

Autobiografický příběh Susan Faludi Temná komora popisuje dnešní svět a jeho změny. Hlavním tématem knihy není nic jiného než fakt, že se z vlastního otce stane žena. Za knihu Temná komora (In the Dark Room), ve které americká spisovatelka a novinářka Susan Faludivloni popisuje soukromí vlastní rodiny, byla nominována na Pulitzerovu cenu.

Susan a Stefanie
Kniha Temná komora
Susan Faludi

Jeden e-mail jí změnil život!

Psal se rok 2004. Susan od rozvodu rodičů nebyla v příliš úzkém styku se svým otcem, proto ji velmi překvapil e-mail, v jehož předmětu stál název „změny“. Svého otce si živě pamatovala jako klasický příklad amerického muže z předměstí, který byl zvyklí mít vše pod kontrolou a občas měl tak trochu násilnické sklony. V jeho dopise však stálo, že se rozhodl změnit identitu a to radikálně. Ve svých 76 letech podstoupil operaci změny pohlaví. Najednou se z nebojáceného macho muže jménem Steven, stala žena v šatičkách, která si začala říkat Stefánie!

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Jak se mohlo v jejím otci odehrát něco tak šíleného?

Susan Faludivloni nebyla schopna pochopit, co se stalo. Vždyť on byl přeci alpský horolezec, dobrodruh. Proto se rozhodla najít odpověď v minulosti, v době, kdy ještě byla malá.

Vrátila se do Budapešti, odkud její otec pochází. Kupodivu setkání otce s dcerou po letech nebylo tak bázlivé, jak si nejprve myslela. Hovory o nákupech, make-upu, a dalších ženských záležitostech je daly opět dohromady. Návštěvy se poté konaly pravidelně. Spisovatelka začala poznávat svého otce z jiné stránky, než ho doposud znala. Stejně tak i otec se naučil vnímat svou dceru z pohledu ženy. Otec ji učil maďarsky a ona se dostávala blíž do jeho nitra.

Příběh o pochopení

Již od první chvíle, když ji přišel e-mail, věděla, že musí o příběhu napsat. Nechtěla však popisovat nic, co by si sama neprozkoumala. Rozhodla se tedy sepsat příběh o pochopení. The Wall Street Journal o knize uvedl, že je velmi poutavá především tím, jak autorka velmi komplikované téma dokáže popsat jako detektivní románovou zápletku. 

Susan Faludi získala v roce 1991 Pulitzerovu cenu v kategorii Explanatory Journalism. Kniha Temná komora byla na tuto cenu nominována, v roce 2016 vyhrála Kirkus Prize a New York Times Book Review ji zařadil mezi deset nejlepších knih roku. Faludi se narodila v roce 1959 v newyorském Queensu. Vystudovala Harvardskou univerzitu a stala se novinářkou.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze