Japonská společnost si zakládá na svých tradicích. Řada z nich je z pohledu Evropana velmi zvláštní. Takovou aktivitou jsou i festivaly Hadaka Matsuri, kdy se davy téměř nahých mužů v zimních měsících perou, aby přivolali zdraví, úrodu a plodnost. Jeden z nejvýznamnějších festivalů naháčů se konal letos naposledy po tisícovce let. Příčinou jsou paradoxně problémy s reprodukční schopností japonské populace. Jiné festivaly se s nedostatkem zájemců pokouší vypořádat prolomením dosavadních tabu.
Svátek Somin-sai znamenal pro desítky odvážlivců mimořádnou zkušenost, kdy se téměř nazí muži sešli, aby spolu zápolili o štěstí a přivolali dobrou úrodu, zdraví a plodnost. Je ironií osudu, že právě reprodukční problémy současného Japonska z demografického hlediska stojí za koncem neobvyklého festivalu.
Více než tisíc let se naháči scházeli v chrámu Kukusekiji v japonské prefektuře Iwata v zimním období, aby v obtížných podmínkách mezi sebou zápolili o pytlík s talismany "somin-bukuro", jenž přinášel do života mimořádné štěstí. Oděni při tom jsou jenom do tradičních roušek, jen vzdáleně připomínající obvyklé spodní prádlo. Podle informací z chrámu se tento zápas odehrál letošní sobotu naposled.
"Rozhodnutí ukončit festival bylo zapříčiněno stárnutím zájemců o festival a nedostatkem jejich pokračovatelů,"
vysvětlil okolnosti ukončení tisícileté tradice podle CNN Daigo Fujinani, velekněz chrámu Kokusekiji.
Realita současného Japonska je totiž neúprosná. Ruku v ruce s mimořádným ekonomickým růstem Japonska v desetiletích po druhé světové válce, jemuž se začalo v učebnicích moderní historie přezdívat "japonský ekonomický zázrak", vzkvétal jiný fenomén. Pokles porodnosti a následné stárnutí populace je jedním z největších problémů dnešního Japonska, který dalece překoná otazníky nad demografickým vývojem v evropských zemích.
Podle posledních statistik nyní čítá porodnost na jednu matku v Japonsku 1.3 dítěte, pro prostou reprodukci obyvatelstva je však potřeba dosáhnout hodnoty 2,1 dětí na jednu matku. K ideální hodnotě je však situace v současném Japonsku již řadu let vzdálena. Výsledkem je stárnutí populace, do níž se promítá také dlouhověkost Japonců. Výsledkem je že Japonsko drží problematický primát nejstaršího obyvatelstva světa, kdy třetina z něj je starší 65 let.
Japonská populace zároveň relativně rychle vymírá. Podle prognóz klesne počet obyvatel v Japonsku ze současných 123 miliónů na hranici 100 miliónů do třiceti let. S ekonomickým růstem totiž nedošlo k liberalizaci myšlení samotných Japonců a společnost zůstává velmi tradicionalistická. V první řadě Japonci odmítají migraci do země, která "zachraňuje" před úbytkem obyvatelstva jiné vyspělé státy, jako např. Českou republiku. Dalším primátem je jedna z nejvíce homogenních společností světa, kdy 98 % obyvatel jsou etničtí Japonci.
Jde o skutečný paradox, kdy tradicionalismus Japonců udržel popularitu festivalu naháčů po tisíc let, ale zároveň bude stát za jeho koncem, jelikož je také příčinou stárnutí japonské populace. Nicmeně Somin-Sai není jedinou slavností naháčů v Japonsku, i když patřil k těm největším.
Obdobné svátky se totiž pořádají na více místech Japonska a ukončený Somin-sai patřil mezi tři největší tzv. Hadaka Matsuri festivaly. V příštím roce se uskuteční další dva festivaly, a to v chrámu Saidaiji Kannonin v prefektuře Okayama a ve svatyni Kuronuma v prefektuře Fukušima. Ale i jejich pořadatelé se potýkají s demografickou krizí a stárnutím svých účastníků.
Během svátku v Okayamě tzv. festivalu Hadaka se pokusili demografické krizi čelit. Jak již bylo řečeno, Japonci jsou velmi tradicionalističtí a jako celá řada aktivit, i svátky naháčů byly vždy vyhrazeny převážně mužům, podobně jako např. známé zápasy Sumó. Mezi naháče při Hadace byli koncem loňského roku poprvé vpuštěny i ženy. Příčinou jsou právě tenčící se řady mužských zájemců.
Zde by mohla vést cesta, jak kulturní dědictví neobvyklého svátku zachovat. Zatím k věci přistoupili Japonci jen velmi opatrně, účast byla povolena jen asi čtyřem desítkám žen, které musely být oblečené a nemohly se účastnit hlavní aktivity festivalu, kdy si naháči předávají smůlu v průběhu rituálního davového zápasu.
Je škoda, že ženy nestihly zachránit festival Somin-sai, který se uskutečnil naposledy právě proběhlou sobotu. Mezi všemi japonskými festivitami byl totiž Somin-sai označován jako ten vůbec nejbizardnější. K hodnocení přispěl např. incident z roku 2009, kdy Východojaponská železniční společnost odmítla ve svých vlacích vylepit plakáty poutající na Somin-sai s vyobrazením nahého muže s chlupatou hrudí. K podobným incidentům ukončený festival v budoucnu už nepřispěje.
Zdroje: ccn.com, mainich.jp, exportmag.cz, novinky.cz, autorský článek