Poslanci se práce nebojí ani o prázdninách a v červencovém vedru odstartovali jednání o nejdůležitější zákonné úpravě letoška, která má pomoci ozdravit veřejné finance. Poslanci diskutují úporně, co jsme se z dosavadní rozpravy dozvěděli?
Mezi poslanci se aktuálně zvedla nemilosrdná bitva o slavný konsolidační balíček. O co vlastně jde, už jsme psali, hned po ohlášení zásadní rozpočtové reformy a aktuálně o něm víme stejně málo, jako jsme věděli tehdy. Tedy jediné, na co můžeme vzít jed je, že pivo podraží a knihy zlevní (byť dost možná nezlevní čtenářům).
Zákonodárci se nyní pouští do rozpravy, aby se podrobněji objasnily mechanismy toho, jak rozpočet ozdravit. Přesně to je úkol poslanců a správně to zdůraznil jeden z opozičních lídrů Karel Havlíček (ANO). Odpověď na tuto otázku je však dopředu poměrně jasně daná. Až reálná praxe ukáže, jak efektivně se vládní záměry podařilo prosadit a kolik peněz se podařilo udržet v rozpočtu.
Na legitimitě několikadenních poslaneckých diskuzí neubírá. Podstatně více z koláče smysluplnosti sněmovního divadla ukousne její bezobsažnost. S opozicí nejde než souhlasit, že celý záměr vypadá poněkud nedotaženě. Kromě lamentování nad tím, že se nám z konsolidačního guláše udělá nevolno, což je dost dobře možné, se samozřejmě dovíme, že současná opozice tj. bývalá vláda, ví jak to udělat lépe.
Ale už se asi vidí ve vládních křeslech, protože rozhodně neřekne, jak to reálně udělat. Čest výjimkám. opoziční poslankyně Věra Adámková (ANO) navrhla, aby se do nulové sazby, jakou budou mít jen knihy přesunuly i bezlepkové potraviny. Dobrý nápad! Ale stomiliardový schodek se tím jen nepatrně zvětší, což nevadí, ale problém neudržitelných dluhů se tím nevyřeší.
Nechybí samozřejmě ani výzva k demisi vlády, o tento dobrý kolorit se postaral poslanec Martin Kolovratník (ANO). Nabízí náhradnictví za vládu s již zmíněnou pohádkou, o nevyřčených dobře promyšlených plánech. Nevyřčeného tak i přes dlouhé prodiskutované hodiny ve Sněmovně zůstává mnoho. Kolovratník tak aspoň zkrátil dlouhé jednání vtipným čapkovským příměrem vlády k pejskům a kočičkám.
O tom, že žádné zázračné recepty nemá ani vláda ani opozice podal důkaz sám ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Otevřel svou náruč pro návrhy, které můžou konsolidační balíček doplnit ve druhém a třetím čtení, teď jsme ale u čtení prvního (tj. o prázdninách, tak nezdržovat bezobsažností). Kdyby ministr jen tušil, že opozice má nějaké reálné a vhodné návrhy, zcela jistě by je skálopevně odmítl!
Rozpočet by tak mohl zachránit jedině legendární hasič státních dluhů a nepřítel ekonomické prosperity, exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten aktuálně přemítá o návratu do vysoké politiky, ale s jeho pojetím se pojí rovněž jeden drobný problém. Trefně ho terminologicky uchopil pirátský šéf, toho času ministr pro místní rozvoj a digitalizaci, Ivan Bartoš. Jelikož však zmíněný termín osciluje mezi nadávkou a vulgaritou, na těchto řádcích jen naznačíme, že Kalousek by mohl být kohout ve staročeštině.
Dojmy z jednání Sněmovny, jakožto vrcholné instituce zosobňující vůli lidu, jsou po mnohahodinovém úsilí diskutujících zastřené velice hustým oblakem páry nad konsolidačním gulášem. Angažovaný volič, který úpěnlivě sleduje jednání poslanců on-line, může lehce nabýt dojmu, že i z něho někdo dělá kohouta ve staročeštině.
Zdroje: irozhlas.cz, twitter.com, denikn.cz