Jestli se v dohledné době chystáte letět, obrňte se pevnými nervy a připravte se na zpoždění. Koronavirus totiž zřejmě změní létání více než teroristické útoky z 11. září 2001. Více než teroristického útoku se nyní budeme bát toho, abychom se při několikahodinovém letu nenakazili.
Byl to šok, který předčil všechna očekávání. Poté, co se kvůli šíření koronaviru omezilo létání, klesl provoz na pražském letišti během dubna o 99,6 procent. Během celého měsíce se tak odbavilo jen něco málo přes 5000 lidí.
V posledních týdnech se ale začíná letecký provoz opět obnovovat a už nyní je jasné, že létání ještě dlouho nebude takové, jaké jsme ho znávali v minulých letech. Napříč aerolinkami po světe se zpřísňují hygienická opatření, omezují se služby na palubě a mění se chování personálu. Intenzita opatření se liší a většina aerolinek zatím opatření dolaďuje. Ale některé věci už jsou jasné nyní.
A na co se tedy máme připravit? Analytická společnost Simpliflying připravila zprávu, která aktuální i budoucí opatření hodnotí, a podle všeho se musíme při cestování připravit na celou řadu otravných procedur a omezení.
Už během několika měsíců by se na větších letištích mohly objevit speciální dezinfekční tunely a tepelné skenery, které nepustí dále nikoho se zvýšenou teplotou. Stopku budou mít také lidé, kteří kašlou, smrkají nebo mají jiné příznaky virového onemocnění. Pravděpodobně se bude odbavovat většina zavazadel, kromě těch nejmenších osobních, a ta se pak budou dezinfikovat. Na letištích budou jen bezdotykové automaty a stejně tak občerstvení v letadlech se bude objednávat jen přes speciální aplikaci. Samozřejmostí se stane zakrývání obličeje a aerolinky budou muset investovat peníze do velmi účinných filtrů, kterými bude procházet vzduch z klimatizace.
Je také možné, že řada aerolinek, zvláště těch bohatších, zavede speciální kryty jednotlivých sedadel, případně výrazně omezí počet lidí na palubě (což ale logicky povede ke zdražení letenek). Je také potřeba se připravit na to, že pohyb po letadle bude omezený – třeba pro návštěvu toalety se cestující musí přihlásit a personál to povolí, aby se netvořily fronty. Šíření nákazy mají zabránit také ochranné prostředky, které budou využívat stevardi. Například Quatar Airways už nyní zavádějí speciální celotělové ochranné obleky.
Naproti tomu u low-cost aerolinky budou mít opatření méně, což ukazuje v poslední době třeba RyanAir. Objevují se videa přeplněných letadel, cestující nedodržují odstupy a šéf firmy odmítá, že by se létalo s prázdnými prostředními sedadly. Lidé se tak budou muset rozhodnout, jestli si připlatí za let s dražší aerolinkou, která má přísnější hygienická opatření, nebo ušetří za letenku a budou riskovat nákazu koronavirem.
Jakýsi zlatý střed mají momentálně nastavený ČSA (skupina Smartwings), kterou Češi využívají nejčastěji. Aerolinka začala po každém letu důkladně dezinfikovat celé letadlo. Na palubě musí mít kromě malých děti všichni cestující roušku nebo respirátor a sundat si ho mohou jen při jídle a pití. Samotná nabídka občerstvení je omezována, stejně tak ostatní prodej na palubě. Cestující už také v přihrádkách nenajdou magazíny a další propagační letáky. Při nástupu a výstupu jsou také povinné dvoumetrové rozestupy.
Ať už se nakonec aerolinky rozhodnou pro jakoukoliv míru opatření, případně jestli bude schválena nějaká speciální legislativa z EU, je už nyní jisté, že se cestování letadlem protáhne. Kvůli častým dezinfekcím, větším rozestupům a důkladnějším kontrolám, budou vznikat prodlevy. Na letiště se zřejmě bude vyrážet dříve a velmi častá budou také zpoždění letadel.