K 29. březnu 2020 bylo zatím v Japonsku evidováno cca 1800 osob nakažených novým typem koronaviru a z toho jich 55 podlehlo. Je to hodně dobrá bilance vzhledem k tomu, že se země, která má 130 milionů obyvatel, nachází poměrně nedaleko vzniku pandemie. A navíc je to stát s vysokým počtem starých lidí – ze 130 milionů je jich přes 20 milionů starších 65 let. I přesto je zatím Japonsko zasaženo mnohem méně než jiné země s mladší populací. Čím to je? Odpověď je třeba hledat v povaze samotných Japonců.
Na japonské turisty jsme se vždy dívali tak trochu s pobavením, když se vyvalili se svými fotoaparáty a rouškami z autobusů. Taky jste si v duchu říkali, proč ty roušky pořád mají? To jim smrdí výpary z aut? Nebo se snad bojí, že je nakazíme? Nebo jsou oni nemocní? Nikoho ani v tu chvíli nenapadlo, že je jednou budeme nosit také. A co víc, Japonci jsou dnes jedni z těch, od kterých bychom se měli učit. A to nejen jak zatočit s agresivními viry, ale především jak se chovat.
Mezi základní asijské hodnoty patří skromnost, oddanost a touha po dosažení harmonie. Pro Japonce samotné je navíc typická pracovitost a preciznost. Chovají se zdvořile, uctivě a ohleduplně. I v Japonsku byly od pradávna šířeny myšlenky čínského učence Konfucia, z nichž je to především přísná kázeň k sobě a laskavost k druhým. Navíc je pro japonskou povahu typická úcta ke stáří.
Japonci jsou zkrátka solidární. Je tu běžné, že pokud se u někoho objeví známky nemoci, automaticky si nasadí roušku. Navíc jsou zodpovědní a plní veškerá nařízení, která jsou jim dána. A to od nadřízených i od vlády.
Současným celosvětovým problémem je nedostatek roušek a ochranných pomůcek. Japonsko má ale jednu výhodu. Na roušky jsou zvyklí a vyrábí si je pomocí kapesníků nebo dokonce i kávových filtrů. Roušky jsou v této zemi módní záležitostí a pro někoho nejsou ani tolik spojované s hygienou a zdravím, jako právě s módou. Už před 2 lety tu bylo vyrobeno téměř 6 miliard jednorázových roušek a z toho přes 4 miliardy byly určeny pro soukromé použití. Hodně Japonců má tak doma několik roušek. Jakoby už tehdy něco tušili..
První vlnu nákazy koronavirem zatím zvládli, a to především díky jejich disciplinovanosti a schopnosti snášet nápor na psychiku. Jsou dobře organizovaní, takže ani ve vládě při vypuknutí pandemie nezmatkařili. Neznamená to, že mají vyhráno. Podle aktuálních informací opět roste počet nakažených v Tokiu a chystá se vyhlášení nouzového stavu. Přesto jsou ale obyvatelé této země daleko napřed. Jsou na boj vnitřně připravení, aniž si to možná sami uvědomují!