Duchovní vůdce sekty, guru Jára zneužíval desítky dívek. Při takzvaném "odháčkování" jim měla soulož s ním pomoci zbavit se negativní energie z předchozích vztahů. Simon Leviev se zase vydával za boháče a okrádal ženy na seznamce Tinder poté, co si získal jejich lásku a důvěru. Každý na to šel „svou cestou“, ale jedno mají společné: Ženy jim uvěřily.
Guru Jára, vlastním jménem Jaroslav Dobeš se od svých "oveček" nechal titulovat také Óm nadsamec. Český samozvaný duchovní mistr tantry je stíhaný pro znásilňování svých klientek. Sexuální akty na dívkách vykonával údajně z terapeutických důvodů jako takzvané „odháčkování“. To mělo odstranit „háčky“, které v nich prý zanechali dřívější sexuální partneři.
řekl LP-life psycholog Daniel Štrobl.
Na případ Gury Járy poprvé v médiích upozornil v roce 2011 redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal. Policie Jaroslava Dobeše sledovala od roku 2007 pro podezření z pohlavního zneužití žákyň. Spolu se svou spolupracovnicí Barborou Pláškovou je odsouzen jako uprchlý, neboť se dlouhodobě nachází na Filipínách. V roce 2015 byl zadržen filipínskou policií a od té doby je v policejní vazbě. Česko žádá o jeho vydání. V roce 2014 ho zlínský soud nepravomocně odsoudil k 10 letům vězení. Po odvolání vrchní soud trest zrušil, zlínský soud Dobeše následně nepravomocně odsoudil na 5,5 roku za znásilnění 6 žen.
Vznik Poetrie, kde Guru Jára „léčil“ studentky, se datuje do roku 1996. Škola se potupně vyvíjela, až dosáhla podoby školy vysokoškolského typu, jaký známe například z USA. Měla tři katedry Aurarelax(R) (jóga+ filozofie), Astromóda(R) (astrologie) a Artantra(R) (feng shui). Víkendové akce se odehrávaly ve velkých sálech tělocvičen a v kulturních domech. Samostatné osobní konzultace pro zájemce v ČR neposkytoval, ty dělal pouze pro zahraniční klienty. V ČR se s ním lidé mohli setkat výhradně na přednáškách nebo seminářích pro veřejnost. Na letních vícedenních akcích měly jednotlivé turnusy až 100 účastníků. V roce 2010 stál víkendový seminář 2500 Kč. Při obsazenosti sty účastníky si Guru Jára přišel na slušné peníze a ještě si u toho užil.
řekl LP-life Daniel Štrobl.
Podle svědkyň probíhaly týdenní kurzy. Podmínkou pobytu bylo, že účastnice nebudou používat mobil, budou pít jen vodu a konzumovat podávané instantní polévky. Po třídenních cvičeních a seminářích následovaly tantrické meditace a takzvané „odháčkování“, při němž Dobeš zbavoval ženy sexuálních háčků, které v nich zanechali bývalí partneři. Jedině tak bylo podle něj možné otevřít cestu dalšímu duchovnímu rozvoji. Za pobyt platili účastníci 7,5 tisíce korun.
Tajná duchovní technika měla souloží dívky zbavit tantrických háčků od exmilenců. Osvobodí ji tím od energetického zotročení expartnery, kteří doživotně skrze háčky kradou ženě její nejlepší energii, karmu a šťastný život. Alespoň tak to svým ovečkám Guru Jára vysvětloval. A řada z nich jsou o správné léčebné metodě přesvědčené dodnes.
míní psycholog Daniel Štrobl.
Mladé ženy měla oslovit na ulici buď Barbora Plášková, nebo některá z lektorek Poetrie. A výběr byl jasný: mladé, pohledné, vysoké, modrooké, inteligentní blondýnky. Zajímavé bylo, jak měly mladé ženy, které za ním často jezdily do zahraničí rozdělené úkoly.
naznačila u soudu jedna z dívek, jak to občas vypadalo na seminářích.
Jedna z oveček se zase svěřila, že byla překvapená, když na lekcích jógy nikdy neviděla žádné muže. Tvrdili jí, že cvičí v jiných časech. Jak se ale ukázalo, nebyla to pravda. Se školou se definitivně rozloučila poté, co jí lektorka řekla, že o víkendovém semináři nesmí s nikým mluvit. I tak podle svých slov stačila za kurzy a související věci jako učebnice utratit pět až osm tisíc.
Alespoň to dodnes tvrdí jedna z jeho blízkých osob. Na Óm nadsamce pěje stále samé chvály.
vzpomíná bývalá blízká spolupracovnice a dodává:
Dodnes není jasné, kolik dívek Guru Jára „odháčkoval“. Soud mu vyměřil trest za šest. Pravdou ale zůstává, že některé se Policii ČR nepřihlásily.
vysvětlil Daniel Štrobl.
Když se řekne sňatkový podvodník, většina z nás si vybaví provrepublikový film s úlisným elegánem, který si žije na vysoké noze, ale do kapsy má hluboko. Dokument Netflixu „Tinder Swindler“ o Simonu Levievovi však ulovil významné prvenství, a možná i proto tolik zarezonoval v tuzemském mediálním prostoru a na sociálních sítích. Poprvé totiž otevírá společenskou diskusi o fenoménu vztahových podvodníků a rozkrývá psychologické mechanismy lží, budování důvěry a funkci peněz nejen v online vztazích. Swindler – švindlíř, podvodník, bájný lhář, baron Prášil, slibotechna, pohádkář… Kdo tedy byl Simon Leviev a na koho se zaměřoval?
Seznamovací aplikaci Tinder po celém světě používají miliony lidí. Jedním z nich byl před časem i Izraelec Shimon Yehuda Hayu, který se přejmenoval na Simona Levieva. Ten dokázal desítkám žen nejen zlomit srdce, ale také pěkně vyluxovat peněženku. Pomocí fotografií z luxusních dovolených, soukromých tryskáčů, drahých restaurací a ve značkovém oblečení se vydával za syna izraelského multimilionáře v diamantovém byznysu. Fotografie nahrával na platformu pro online seznamování Tinder. Modus operandi byl následující: ženy, které se s ním spojily, obratem sám kontaktoval, udělal na ně dojem životním stylem a penězi – první rande probíhala v pětihvězdičkových hotelech, či dokonce na cestě soukromým tryskáčem.
Pro navázání intimní blízkosti využíval své mimořádné pohlednosti a fotogeničnosti. Většina komunikace probíhala online, takže si ženy nemohly ověřit informace, které jim o sobě sděloval, a dočasnou nedostupnost omlouval pracovními cestami po celém světě. Osobních údajů sděloval minimum, a pokud už, pak byly vylhané, ale uměním naslouchat, které citově vyprahlé ženy a zklamané z předchozích vztahů obdivovaly, dotáhl svůj cíl k dokonalosti. Během pár dní až týdnů si získal jejich absolutní důvěru.
řekl LP-life psycholog Daniel Štrobl.
Fiktivní vztah posouval rychle na vyšší úroveň. Sliboval společné bydlení a partnerky neváhaly a posílaly mu svá citlivá osobní data – kopii pasu, číslo bankovního účtu i kreditní karty. Po nějaké době, kdy si byl jistý emocionálním poutem se svou obětí, které ještě přiživoval předstíraným strachem o svůj život („My enemies are after me!“ Jdou po mně!), je požádal o první „laskavost“ – převod finančních prostředků s odůvodněním v bezpečnostním nebo technickém problému na jeho bankovních účtech a kreditních kartách. A ženy transakce s důvěrou opakovaly, což je postupně přivedlo na mizinu. Bohužel neřídily se zdravým selským rozumem, který je měl varovat. Pokud se s někým seznámíme přes internet, měli bychom se držet jedné zásady.
řekl LP-life psycholog Daniel Štrobl.
Levievův extrémně vysoký životní standard nemohly ale financovat jen ženské oběti, ze kterých dokázal vylákat přes 200 milionů korun. Rozsah jeho podvodné činnosti musely nutně financovat i jiné „projekty“. Jejich účastníci-oběti se raději z pocitu studu za svůj špatný úsudek ale nepřihlásili. Milionář se objevil i v Praze, kde si chtěl nechat přeoperovat obličej. Na klinice ale nepochodil. S novou identitou jako David Sharon odletěl do Řecka, kde ho v létě 2019 zadržel Interpol. Zdálo by se, že tady příběh skončí a navíc zcela jistě šťastně. Opak je však pravdou. Podvodník z Tinderu od soudu v Izraeli sice za zločiny spáchané ve Svaté zemi odešel s trestem patnácti měsíců vězení, odseděl si jich však jen pět a pak byl propuštěn na svobodu. Dívky si totiž peníze půjčovaly na své jméno a Simonovi poskytovaly své kreditní karty. A to dobrovolně. Nebyl tudíž spáchán další zločin, za který by mohl být trestán.
Otázkou, kterou si zřejmě musíme položit, není, jak Simon Leviev nebo Guru Jára tyto ženy podvedli, ale co celý ten obdiv a zbožňování říká o nás. Proč obdivujeme psychopatické podvodníky?
uzavírá psycholog Daniel Štrobl. Oběť je pak, jak se říká, v hrsti a je schopna udělat cokoliv. Třeba i „vyluxovat“ svůj účet ve prospěch psychopata.
Zdroje: vlastní dotazování, idnes.cz, aktuálně.cz,blesk.cz, wikipedie.cz, novinky.cz