Voda je živel, ale mráz ji dokáže spoutat do nádherných luxusních skulptur. Ledové lezení není lehčí než lezení na skalách, přestože stupy a chyty si uděláte, kde chcete. Potřebujete buď předchozí zkušenosti s lezením v ledu nebo zkušeného průvodce. Jdete do toho?
K lezení po ledopádech se používají cepíny a mačky a k postupovému jištění ledovcové šrouby neboli vývrtky. Lezete po zmrzlých útvarech, jako jsou vodopády nebo zmrzlý sníh. Počátky samotného lezení v ledu se datují zhruba od 70. let 20. století a jsou spojeny s ledovci ve Skotsku. Obliba tohoto luxusního adrenalinového sportu má čím dál tím více příznivců po celém světě. Nejlepší čas roku pro lezení je od prosince do března.
Je to ve své podstatě stejné, záleží na jednotlivém typu skal, ledu i faktoru počasí. Vše je však podmíněno lezcem samotným, jaké má zkušenosti, jestli je schopen odhadnout své kondiční schopnosti a zda umí vyhodnotit podmínky.
Máte dobrého partnera, na kterého se musíte spolehnout, protože vás jistí. Znáte danou oblast, orientujete se v terénu, znáte ústupové a sestupové cesty. Ale přesto je nejdůležitější vědět, že:
Na ledy si může troufnout i začátečník, i tady existuje stupnice obtížnosti. Odhadem vás tento sport (oblečení a lezecké vybavení) přijde na částku: 70 000 až 80 000 Kč.
Rakousko: Alzenbachl Eisfall (470m), který naleznete za obcí Sőlden hluboko v Ötztalském údolí
Francie: slavné trasa "Le Voile de La Mariée" v údolí Valgaudemar nebo údolí Freissinières v národním parku Ecrins
Itálie: Carpe Diem v oblasti Val Visdende nebo údolí Cogne nedaleko Chamonix