Top hledané
Výsledky (0)
Léčba rakoviny plic v posledních letech výrazně pokročila. Pacienti mají na uzdravení velké šance.

České zdravotnictví je v léčbě rakoviny plic v porovnání se světem úžasné. Málo se o tom ví, tvrdí odbornice

Michaela Hanelová
23. září 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Lékař

Rakovinou plic v České republice ročně onemocní přibližně 6000 osob a 85 % z nich dříve nebo později tomuto onemocnění podlehne. Zároveň se také s rozvojem moderní medicíny neustále zlepšují vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení života za současného udržení jeho kvality. Jedině u pacienta, o jehož onemocnění bylo zjištěno maximum možných detailů, je možné správně zvolit léčebný plán.   

Rakovina plic může být i dědičná, záleží na rodinné anamnéze 

Rakovina plic je jedním z nejvážnějších a nejčastějších typů rakoviny, který má významný dopad na celosvětovou úmrtnost. V roce 2020 bylo zaznamenáno přes 2 miliony nových případů rakoviny plic a téměř 1,8 milionu úmrtí, což ji řadí na první místo v úmrtnosti na všechny typy zhoubných nádorů. Muži jsou postiženi třikrát častěji než ženy, i když počet případů u žen v posledních letech roste, zčásti kvůli zvyšujícímu se počtu kuřaček. 

V posledních letech se lékaři setkávají s velmi zajímavým faktem, a to tím, že se rakovina plic objevuje i u osob, které nikdy nekouřily, což naznačuje vliv dalších faktorů jako znečištění ovzduší, profesní expozice a genetické predispozice​. O tom také svědčí příběh paní Ludmily, která chodí na vyšetření preventivně.

Prodej investičního ateliéru 18 m2-Praha-10
Prodej investičního ateliéru 18 m2-Praha-10, Praha 10

Prevence může nemoc zachytit včas

U paní Ludmily bylo onemocnění zachyceno díky preventivnímu vyšetření v pneumologické ambulanci. „Protože kouřím, nechávám si plíce pravidelně každý rok kontrolovat. Během covidu jsem ale kontrolu vynechala, protože jsem se bála, že se na poliklinice nakazím. Když jsem pak ke své pneumoložce znovu přišla, moje plíce se jí moc nelíbily. Poslala mne tedy na CT vyšetření, kde se ukázalo, že mám šesticentimetrový nádor,“ popsala svůj příběh s tím, že kdyby nechodila na preventivní kontroly, zřejmě by na svou nemoc včas nepřišla.

Vzhledem k pokročilosti onemocnění nebylo možné nádor operovat ani ozařovat. V současnosti paní Ludmila užívá inovativní léčbu, která je určena pacientům, jejichž nádor vykazuje specifickou vlastnost, která je zjištěna podrobným laboratorním vyšetřením vzorku odebraného při bronchoskopii.

Správná diagnostika je krokem k léčebnému úspěchu

„Rychlost a kvalita diagnostiky, především bronchoskopických vyšetření, je pro prognózu pacientů s karcinomem plic naprosto zásadní,“ prozradil doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno. „Bohužel se stává, že je u pacienta potřeba toto vyšetření opakovat, a ne vždy by to bylo nezbytně nutné v případě, že by byly použity navigační metody – například vyšetření za pomoci rentgenového přístroje a dalších technologií,“ dodal pneumolog který doporučuje, aby pacienti s periferním ložiskem plic absolvovali bronchoskopické vyšetření v některém z pneumoonkochirurgických center, která jsou mimo Prahu také v Plzni, Hradci Králové, Ústí n. L., Brně a Olomouci.

Centra vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče mají k dispozici nejmodernější diagnostické technologie a díky objemu prováděných vyšetření také potřebnou erudici. Správně provedená bronchoskopie umožňuje nejen prohlédnout vnitřek dýchacích cest a plic pomocí miniaturní kamery, ale také odebrat potřebné vzorky nádorové tkáně. 

Pokroky v léčbě jsou viditelné. Lékaři nádor zachytí včas

Úspěšnost léčby karcinomu plic závisí hlavně na stadiu onemocnění – malý nádor v prvním stadiu lze ve většině případů vyléčit operací nebo stereotaktickým ozářením, proto je důležitý program pro časný záchyt karcinomu plic, který umožňuje odhalit větší počet těchto časných nádorů. Významně sníží riziko recidivy a ukázalo se, že po 5 letech sledování žije více než 80 % takto léčených pacientů. Ukázalo se, že taková terapie zlepšuje operační výsledky, u některých pacientů nádor vymizí úplně, nebo se alespoň zmenší, a hlavně se významně sníží riziko recidivy nádoru,“ vysvětlila novinky doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D, lékařka onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. 

Hlas onkologických pacientů, z.s., je nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu pacientů s rakovinou v orientaci ve zdravotnickém systému. Tento spolek sdružuje různé pacientské a podpůrné organizace, které se snaží vyhovět zdravotním, sociálním a psychologickým potřebám lidí postižených onkologickým onemocněním a jejich rodin. „České zdravotnictví je v porovnání se světem úžasné. Jen se to málo ví. Největším úskalím je komunikace. Pacient dostává drahou léčbu, podstupuje nákladná vyšetření, ale často díky špatné komunikaci bloudí systémem,“ prozradila redakci LP-Life Michaela Tůmová, členka výboru spolku a ředitelka členské organizace Dialog Jessenius. 

Lidem pomohou zdravotnické organizace

Organizace Amelie, z.s., poskytuje komplexní psychosociální služby lidem postiženým rakovinou plic a jejich rodinným příslušníkům a přátelům. Nabídka zahrnuje individuální konzultace s psychology a sociálními pracovníky, stejně jako možnost účasti na skupinových setkáních, včetně speciálních online skupin určených pro osoby s tímto onemocněním. Tímto způsobem Amelie, z.s., vyhovuje potřebám podpory a vzájemného sdílení zkušeností mezi pacienty a jejich blízkými a zajišťuje, že jejich služby jsou dostupné z celé České republiky prostřednictvím online nabídky.

„Zejména lidé v závěrečné fázi onemocnění totiž často nemají snadnou orientaci v péči a podpoře, a tak jim Amelie může pomoci v přípravě na situace, které se dají předpokládat. Mezi ty patří náhlé hospitalizace, péče o ležícího nebo dušného pacienta a nebo jen orientace v možnostech podpory od péče až po dávky,“ prozradila redakci LP-Life ředitelka organizace Michaela Čadková Svejkovská.

Zdroj: redakce, autorský text, vlastní dotazování, tisková zpráva

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze