Top hledané
Výsledky (0)
Žena, která se nebála ničeho

Od smrti Milady Horákové uběhlo 70 let! Lidé si dnes připomínají její památku

Nela Štefanová
26. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Busta Milady Horákové

Politička, právnička, statečná bojovnice, manželka, matka a především oběť komunistického režimu. Milada Horáková se za řadu let po své smrti stala symbolem proti totalitnímu režimu a dnes si celé Česko na řadě míst připomíná její památku. Žena, nad jejíž odvahou i po uplynutí sedmdesáti let, mnohým z nás zůstává rozum stát, věřila v demokracii a chtěla nejen pro svou malou Janičku, ale pro celé tehdejší Československo svobodné zítřky. To, co se nám v dnešní době zdá jako samozřejmost, bylo ještě nedávno snem a přáním ženy, která šla na popravu s hlavou vztyčenou.

Píše se rok 1950 a léto je v plném proudu. 27. června se tehdejší děti v Československu netrpělivě těší na prázdniny. V pankrácké věznici ale v té době seděla žena, která byla smířená s tím, že se dalších slunečních paprsků již nedožije.

,,Ptáci už se probouzejí, začíná svítat. Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj. Buďte zdrávi! Jsem jen a jen Vaše Milada, ”

tak zní slova z posledního dopisu doktorky Milady Horákové, která byla pět minut po půl šesté ráno na dvorku věznice oběšena. Důvod byl jasný. Nebála se vystupovat proti tehdejšímu totalitnímu režimu a dokázala se zastat pravdy.

Otevřít v galerii (3)
Česko si připomíná 70.let od justiční vraždy Milady Horákové
Česko si připomíná 70.let od justiční vraždy Milady Horákové Zdroj: instagram: ceska_wikipedie
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

„Milada Horáková byla zavražděna komunisty na základě vykonstruovaného politického procesu. Nepomohly ani žádosti o milost od takových osobností, jako byl například Albert Einstein. Tento zločin měl přitom jediný důvod: Doktorka Milada Horáková nebyla lhostejná k bezpráví a měla odvahu mu čelit. Je naší povinností její příběh připomínat a bránit ho před těmi, pro které je i dnes pravda nepohodlná,“ 

uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Podle historiků umírala doktorka Milada Horáková na šibenici čtvrt hodiny. Tato ukrutná smrt byla jen dalším důkazem komunistického zla.

Otevřít v galerii (3)
Na Miladu Horákovou "vzpomíná" i Národní muzeum
Na Miladu Horákovou "vzpomíná" i Národní muzeum Zdroj: instagram: NM

Milado, nezapomeneme!  

Možná jste si v Praze na mnohých místech všimli velkoplošných vizuálů s portrétem Milady Horákové a titulkem ,,Zavražděna komunisty”. Tyto bannery lze vidět například na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde Milada Horáková studovala a nebo třeba na budovách Národního muzea, Karolina, FAMU, Rudolfina či Veletržního paláce. 

,,Na její oběť nesmíme nikdy zapomenout. Jsem proto rád, že si ji připomeneme i tímto způsobem ve veřejném prostoru,” 

uvedl předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil. Památku její smrti si mohli lidé v Praze připomenout také prostřednictvím obecního rozhlasu, kdy byla několikát za sebou vysílána audio koláž ze soudního procesu a z dopisů, které Milada psala své rodině. 

Otevřít v galerii (3)
K uctění památky Milady Horákové vznikla iniciativa Milada70
K uctění památky Milady Horákové vznikla iniciativa Milada70Zdroj: dekomunikace.cz #Milada70

Příběh této ženy je pro mnohé z nás v dnešní době inspirací, dodává nám sílu a odvahu. Na omylu je proto ten, kdo tvrdí, že Češi nemají své světové hrdiny. Když se ohlédneme do naší historie, můžeme být hrdí na to, jaká jména v ní objevíme. Například bez Gabčíka a Kubiše, kteří do posledních sil bojovali proti nacistům, bez Milady Horákové, Jana Palacha nebo Václava Havla bychom jako národ společně v roce 1989 nestáli na Václavském náměstí a necinkali klíči na uvítanou svobodě. A samozřejmě bychom mohli zmínit ještě dlouhou řadu jmen hrdinů, kteří se nebáli vystoupit a bojovat. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze