Top hledané
Výsledky (0)
Ladislav Šticha, mluvčí BIS, varuje před rostoucí hrozbou ruské propagandy, která se snaží oslabit podporu Ukrajině a rozdělit společnost. Důraz klade na kritické myšlení, ověřování informací a mediální výchovu jako klíčové nástroje v boji proti dezinformacím.

Mluvčí BIS: Ruská propaganda v Česku se šíří, bránit se můžeme jen ověřováním informací

Karolína Gaislerová
17. února 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Vladimir Putin

Ladislav Šticha, mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS), varuje před rostoucí hrozbou ruské propagandy v České republice, která se zaměřuje na oslabení podpory Ukrajině a rozdělení společnosti. Podle něj ruská propaganda využívá nové technologické možnosti a šíří dezinformace prostřednictvím sociálních médií a pseudozpravodajských webů. Šticha zdůrazňuje význam kritického myšlení, ověřování zdrojů a mediální výchovy jako klíčových nástrojů v boji proti manipulacím.

Ruská propaganda v Česku: Jaké jsou její taktiky a jak se bránit?

Ruská nepřátelská propaganda se v posledních letech výrazně zaměřuje na Českou republiku. Jejím cílem je oslabit pomoc Ukrajině, podrýt důvěru občanů ve státní instituce a rozdělovat společnost. Podle mluvčího Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislava Štichy ruská propaganda využívá široké spektrum témat.

"Tematicky dominují narativy spojené s válkou na Ukrajině, s útoky na západní životní styl, na mezinárodní organizace jako jsou EU nebo NATO, zpochybňování státních institucí a politických představitelů v jednotlivých zemích. Cílem je oslabit pomoc napadené zemi, oslabit důvěru občanů ve stát, rozdělovat společnost, aby nebyla soudržná a stala se tak snadněji manipulovatelnou,"

vysvětluje.

Prodej investičního ateliéru 18m2-Praha
Prodej investičního ateliéru 18m2-Praha, Praha 10

Efektivita ruské dezinformační kampaně v ČR

Ačkoli ruská propaganda v České republice není tak silná jako v některých jiných zemích, její dopad nelze podceňovat.

"Dopad propagandy v České republice není tak významný jako v některých jiných zemích, ale vliv na určitý segment populace má. Nebezpečnost spočívá v masivním generování dezinformačního obsahu prostřednictvím mnoha pseudozpravodajských webů a zejména prostřednictvím sociálních sítí. Některé průzkumy uvádějí, že dezinformace úspěšně zasahují mezi 20-30% populace,"

upozorňuje Šticha.

Jak se ruská propaganda vyvíjí?

Ruská federace má dlouhodobě vybudovaný sofistikovaný systém propagandy, který neustále inovuje. "Co se mění jsou nové technologické možnosti, které si RF velmi rychle osvojuje a dociluje tak mnohem větší penetrace veřejného prostoru než tomu bylo třeba před dvaceti lety," říká Šticha a dodává, že demokratické státy zatím hledají účinnou obranu, která by neporušovala principy svobody slova.

Kdo ruskou propagandu v Česku šíří?

Podle BIS v Česku existují skupiny i jednotlivci, kteří ruskou propagandu aktivně šíří, ale konkrétní jména nebyla uvedena.

"Ano máme. Nemohu být konkrétní,"

odpovídá Šticha na otázku, zda v Česku působí aktéři aktivně šířící dezinformace.

Jak se bránit dezinformacím?

Běžní občané se mohou před dezinformacemi chránit především kritickým myšlením a ověřováním zdrojů. "Vždy je důležité vyvinout maximální snahu o ověřování přijímaných informací, obzvlášť v případech, kdy se na první pohled informace jeví jako šokující, skandální nebo nemyslitelná," radí Šticha. Doporučuje využívat širokou škálu zdrojů a opustit sociální bubliny, které udržují pouze jednostranné názory. "Pokud tedy získám informaci z tzv. alternativních médií či řetězového e-mailu, tak je dobré ji konfrontovat s tradičními či oficiálními zdroji (veřejnoprávní média ČT, ČRo, ČTK, státní instituce)," dodává.

Mediální výchova je podle něj klíčová pro boj s dezinformacemi.

"Ta může laické veřejnosti například pomoci s identifikací dezinformačního obsahu třeba tím, že ukáže jaký je rozdíl mezi zprávou ze seriózního zdroje a zprávou dezinformačního média. Jakmile je titulek i text s řadou komentativních či expresivních prvků, rozhodně se nejedná o čisté zpravodajství a validita takového zdroje je pochybná,"

uzavírá Šticha.

Otevřít v galerii (1)
Donald Trump
Donald TrumpZdroj: Profimedia

Ukončení Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj, kterou Rusko využívalo ke své propagandě

Americká administrativa pod vedením Donalda Trumpa se rozhodla ukončit činnost Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID), což vyvolalo silné reakce nejen v USA, ale i na mezinárodní scéně. Ruský zástupce při OSN, Vasily Nebenzya, tento krok přivítal a označil jej za potvrzení ruských dlouhodobých tvrzení, že USAID financuje „radikály po celém světě“. Počátkem února byli zaměstnanci agentury vykázáni z jejího washingtonského sídla a Bílý dům zahájil hromadné propouštění většiny z jejích 10 000 pracovníků. Tento vývoj může nahrávat ruské propagandě, která dlouhodobě líčí USAID jako nástroj amerického vměšování do záležitostí jiných států.

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování, meduza.io, themoscowtimes.com 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze